<< EK7 EK9 >> Yleiskilpailun tulos
Arctic Lapland Rally
25.-27.1.2018
EK 8, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Sarriojärvi
 
Luokka 1, Super4, Lähti:25
EK8, 36.65km, nopein: 117.9km/h
SijNroNimiTulosEro
16Pietarinen Eerik18:39,4
22Asunmaa Teemu18:57,418,0
39Ketomäki Jukka19:10,330,9
412Katsuta Takamoto19:14,034,6
54Nikara Jarkko19:15,335,9
63Salo Juha19:17,237,8
77Lindholm Emil19:17,738,3
810Tukiainen Tomi19:27,147,7
911Pieniazek Lukasz19:42,71:03,3
108Arai Hiroki19:58,91:19,5
1114Eskelinen Mikko20:39,62:00,2
1228Lyytikäinen Pasi20:44,22:04,8
1325Burger Kees20:49,22:09,8
145Mänty Marko20:49,82:10,4
1513Kasi Jukka20:56,12:16,7
1626Stugemo Lars21:24,42:45,0
1727Shaymiev Radik21:34,02:54,6
1838Martti Yrjö22:20,73:41,3
1939Toporov Oleg22:21,23:41,8
2044Korkiakoski Esa22:35,73:56,3
2143Lokka Risto22:47,14:07,7
2233Autio Jarmo25:20,56:41,1
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
16Pietarinen Eerik1:29:34,6
22Asunmaa Teemu1:30:16,1 41,5
37Lindholm Emil1:31:10,9 1:36,3
49Ketomäki Jukka1:31:20,0 1:45,4
512Katsuta Takamoto1:31:35,4 2:00,8
610Tukiainen Tomi1:31:58,0 2:23,4
74Nikara Jarkko1:32:17,5*2:42,9
85Mänty Marko1:32:30,1 2:55,5
911Pieniazek Lukasz1:32:44,7 3:10,1
103Salo Juha1:33:34,5 3:59,9
1113Kasi Jukka1:34:56,2 5:21,6
128Arai Hiroki1:35:00,4 5:25,8
1314Eskelinen Mikko1:36:05,1 6:30,5
1425Burger Kees1:37:10,6 7:36,0
1528Lyytikäinen Pasi1:39:25,9 9:51,3
1627Shaymiev Radik1:42:52,8 13:18,2
1738Martti Yrjö1:47:05,4 17:30,8
1826Stugemo Lars1:48:40,9*19:06,3
1943Lokka Risto1:48:49,1 19:14,5
2033Autio Jarmo1:49:28,9 19:54,3
2144Korkiakoski Esa1:55:58,7*26:24,1
2239Toporov Oleg1:56:24,6*26:50,0


Keskeyttäneet: 15, Habaj Lukasz, 7A, Tekninen vika  -   29, Hulkkonen Tapani, 2A, Tekninen vika  -   37, Seppä Rami, 6B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 39, Toporov Oleg, 4A, Myöhä, 10,0  -   4, Nikara Jarkko, 2E, Myöhä, 30,0  -   39, Toporov Oleg, 7A, Ennakko, 1:00,0  -   26, Stugemo Lars, 2A, Myöhä, 1:40,0  -   39, Toporov Oleg, 4L, Muu syy, 10:00,0  -   44, Korkiakoski Esa, 3A, Myöhä, 2:30,0
 
Luokka 2, Tuotanto4, Lähti:18
EK8, 36.65km, nopein: 110.8km/h
SijNroNimiTulosEro
123Tokee Joonas19:50,3
218Ruotsalainen Esa19:52,52,2
319Hautamäki Ville20:11,321,0
417Jansson Jacob20:13,823,5
536Vuokila Miikka20:20,430,1
622Selivaara Antti20:50,91:00,6
720Hosike Jarkko21:03,61:13,3
841Penttilä Kai21:33,91:43,6
940Ikonen Jukka21:53,62:03,3
1035Lahtinen Timo22:07,52:17,2
1142Vuorio Pekka22:12,62:22,3
1232Rigler Gerald22:28,92:38,6
1334Kaikkonen Veli-Matti22:29,22:38,9
1424Pietarinen Henrik32:52,213:01,9
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
118Ruotsalainen Esa1:34:32,7
223Tokee Joonas1:35:10,1 37,4
319Hautamäki Ville1:36:29,5 1:56,8
417Jansson Jacob1:36:53,4 2:20,7
536Vuokila Miikka1:37:44,4 3:11,7
622Selivaara Antti1:39:09,5 4:36,8
720Hosike Jarkko1:40:22,9 5:50,2
841Penttilä Kai1:43:19,8 8:47,1
942Vuorio Pekka1:44:40,4 10:07,7
1040Ikonen Jukka1:45:28,7*10:56,0
1135Lahtinen Timo1:46:53,3 12:20,6
1234Kaikkonen Veli-Matti1:48:26,0 13:53,3
1332Rigler Gerald1:55:09,2*20:36,5
1424Pietarinen Henrik1:57:52,3 23:19,6


Keskeyttäneet: 21, Tahko Riku, 5F, Tekninen vika  -   30, Kuikka Jari, 6A, Tekninen vika  -   31, Keskiniva Jussi, 5F, Tekninen vika  -   45, Petrocco Lucio, 8B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 40, Ikonen Jukka, 8A, Ennakko, 1:00,0  -   32, Rigler Gerald, 5C, Myöhä, 40,0  -   21, Tahko Riku, 1A, Myöhä, 1:10,0
 
Luokka 3, R2: FIA R1 ja R2B, Lähti:13
EK8, 36.65km, nopein: 107.2km/h
SijNroNimiTulosEro
149Rytkönen Anssi20:30,8
246Kinnunen Jaro20:37,56,7
367Joona Lauri20:49,418,6
454Luhtaniemi Jani20:50,920,1
547Mäkinen Niko20:53,522,7
657Hokkala Henri20:57,827,0
760Röyhkiö Aleksi20:59,628,8
848Lindberg Jussi21:00,930,1
968Leinonen Heikki21:03,833,0
1062Öhman Patric21:20,850,0
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
149Rytkönen Anssi1:39:28,5*
246Kinnunen Jaro1:40:01,3 32,8
347Mäkinen Niko1:40:18,0 49,5
448Lindberg Jussi1:41:23,5 1:55,0
557Hokkala Henri1:41:38,5 2:10,0
667Joona Lauri1:42:34,9 3:06,4
768Leinonen Heikki1:43:09,0 3:40,5
862Öhman Patric1:44:24,1 4:55,6
960Röyhkiö Aleksi1:48:01,0 8:32,5
1054Luhtaniemi Jani1:50:30,3 11:01,8


Keskeyttäneet: 50, Lavio Jaakko, 7B, Tekninen vika  -   55, Koski-Lammi Heikki, 5E, Suljettu kilpailusta  -   61, Lähdeniemi Arttu, 8A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 49, Rytkönen Anssi, 1A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 4, Super2, Lähti:10
EK8, 36.65km, nopein: 104.3km/h
SijNroNimiTulosEro
152Kinnunen Erno21:05,1
251Teppo Jussi21:40,435,3
366Jussila Eerik22:36,61:31,5
453Veikkanen Niko22:42,81:37,7
569Korkiakoski Harri23:17,92:12,8
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi1:43:03,4
252Kinnunen Erno1:46:32,7 3:29,3
353Veikkanen Niko1:46:57,4 3:54,0
466Jussila Eerik1:50:37,5 7:34,1
569Korkiakoski Harri1:54:55,5*11:52,1


Keskeyttäneet: 56, Vilenius Tomi, 8B, Suljettu kilpailusta  -   58, Korvola Sami, 5E, Suljettu kilpailusta  -   63, Saarnio Jari, 5F, Tekninen vika  -   64, Olkoniemi Jonna, 4A, Tekninen vika  -   65, Seilo Joni, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 69, Korkiakoski Harri, 5D, Myöhä, 2:00,0
 
Luokka 5, ryhmä F enintään 3000 cm3, Lähti:11
EK8, 36.65km, nopein: 96.7km/h
SijNroNimiTulosEro
174Seppälä Jani22:44,5
270Muhonen Reijo23:34,249,7
375Huotari Seppo24:27,61:43,1
472Leinonen Hannu24:33,41:48,9
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Seppälä Jani1:48:13,1
270Muhonen Reijo1:51:33,1 3:20,0
375Huotari Seppo2:00:41,1*12:28,0
472Leinonen Hannu2:40:17,9*52:04,8


Keskeyttäneet: 71, Rantanen Simo, 7B, Ulosajo  -   73, Moisala Jouni, 5A, Tekninen vika  -   76, Hintsala Timo, 6B, Tekninen vika  -   77, Hirvioja Aki, 1A, Tekninen vika  -   78, Huovinen Juhana, 3B, Tekninen vika  -   79, Nikupeteri Ville-Petteri, 1B, Tekninen vika  -   80, Rajala Jari, 6B, Ulosajo
*AT-pisteet: 75, Huotari Seppo, 4A, Ennakko, 5:00,0  -   72, Leinonen Hannu, 8A, Myöhä, 50,0  -   78, Huovinen Juhana, 2E, Ennakko, 20:00,0  -   72, Leinonen Hannu, 5D, Myöhä, 2:30,0  -   78, Huovinen Juhana, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 6, V1600, Lähti:3
EK8, 36.65km, nopein: 93.2km/h
SijNroNimiTulosEro
181Huovinen Joonas23:35,3
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
181Huovinen Joonas2:01:23,5


Keskeyttäneet: 82, Heinonen Mika, 8A, Tekninen vika  -   83, Markkanen Kalle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, FIA R4 (luokiteltu 1.1.2018 jälkeen), RGT, Lähti:1
EK8, 36.65km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 1, Al Rajhi Yazeed, 3A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 1, Al Rajhi Yazeed, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 8, R -Lite, Lähti:1
EK8, 36.65km, nopein: 86.3km/h
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli25:28,3
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli2:26:53,4*


*AT-pisteet: 84, Suorsa Samuli, 2A, Ennakko, 3:00,0  -   84, Suorsa Samuli, 4A, Ennakko, 9:00,0  -   84, Suorsa Samuli, 2C, Ennakko, 3:00,0
 
Luokka 9, A, FIN R ja FIA R1/A enintään 1400 cm3, Lähti:3
EK8, 36.65km, nopein: 90.3km/h
SijNroNimiTulosEro
187Karjalainen Juha24:20,7
285Pekkarinen Jarmo24:44,724,0
386Lampela Jyrki27:02,52:41,8
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
187Karjalainen Juha2:02:18,3
286Lampela Jyrki2:23:12,1 20:53,8
385Pekkarinen Jarmo2:36:23,2*34:04,9


*AT-pisteet: 85, Pekkarinen Jarmo, 5A, Myöhä, 1:10,0
 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD, Lähti:2
EK8, 36.65km, nopein: 76.8km/h
SijNroNimiTulosEro
188Ruusiala Hannu28:37,6
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
188Ruusiala Hannu2:13:20,3*


Keskeyttäneet: 89, Kinnunen Jari, 7B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 88, Ruusiala Hannu, 2E, Myöhä, 20,0
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD, Lähti:8
EK8, 36.65km, nopein: 101.9km/h
SijNroNimiTulosEro
193Viitanen Markku21:35,1
291Kortesalmi Kari22:18,443,3
392Roivainen Kari22:23,047,9
490Malava Timo23:00,21:25,1
597Salminen Petteri23:52,62:17,5
696Luoto Aarre24:40,23:05,1
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
193Viitanen Markku1:45:59,3
291Kortesalmi Kari1:49:26,8*3:27,5
392Roivainen Kari1:51:12,9 5:13,6
490Malava Timo1:51:34,3 5:35,0
596Luoto Aarre2:00:08,2 14:08,9
697Salminen Petteri2:04:27,7*18:28,4


Keskeyttäneet: 94, Niskala Teuvo, 7A, Tekninen vika  -   95, Tyllinen Erkki, 2B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 97, Salminen Petteri, 6L, Vilppilähtö, 10,0  -   91, Kortesalmi Kari, 2C, Myöhä, 30,0
 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD , Lähti:3
EK8, 36.65km, nopein: 86.8km/h
SijNroNimiTulosEro
199Manninen Ilkka25:20,7
298Saarinen Heikki26:26,51:05,8
3100Tokola Pekka27:49,72:29,0
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
198Saarinen Heikki2:07:42,6
299Manninen Ilkka2:10:13,5 2:30,9
3100Tokola Pekka2:22:55,1 15:12,5

 
Luokka 13, Legends 60 v ja yli: 4WD , Lähti:1
EK8, 36.65km, nopein: 85.4km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma25:44,4
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma2:10:09,1

 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD, Lähti:1
EK8, 36.65km, nopein: 79.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander27:37,1
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander2:02:07,5*


*AT-pisteet: 103, Strobl Alexander, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:2
EK8, 36.65km, nopein: 98km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu22:26,1
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu1:51:46,3


Keskeyttäneet: 104, Suontausta Jari, 7A, Tekninen vika
 
Luokka 17, Ryhmä N/A,FIA R4, FIN R 4WD, WRC , Lähti:2
EK8, 36.65km, nopein: 100.5km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka21:52,3
2106Rinne Henna-Kaisa23:27,01:34,7
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka1:45:24,6
2106Rinne Henna-Kaisa2:11:31,4 26:06,8

 
Luokka 19, Ryhmä F, F2 yli 1600 cm3, Lähti:1
EK8, 36.65km, nopein: 52.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa41:45,3
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa2:18:59,1

 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 , Lähti:4
EK8, 36.65km, nopein: 89km/h
SijNroNimiTulosEro
1110Jauhiainen Ville24:41,9
2112Aboiltiz Miguel Diaz25:36,554,6
3111Wilkman Klaus25:45,81:03,9
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1112Aboiltiz Miguel Diaz2:03:16,4
2111Wilkman Klaus2:07:33,7 4:17,3
3110Jauhiainen Ville2:27:24,3*24:07,9


Keskeyttäneet: 109, Hannuksela Tommi, 4B, Ulosajo
*AT-pisteet: 110, Jauhiainen Ville, 8A, Ennakko, 1:00,0  -   109, Hannuksela Tommi, 2A, Myöhä, 20,0
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 , Lähti:2
EK8, 36.65km, nopein: 76.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1115Lappalainen Esa28:48,7
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1115Lappalainen Esa2:04:48,6


Keskeyttäneet: 114, Soimetsä Jukka, 6B, Tekninen vika
 
Luokka 23, Historic -81 ja -90, Lähti:2
EK8, 36.65km, nopein: 86.4km/h
SijNroNimiTulosEro
1117Polojärvi Osmo25:26,8
2116Virolainen Martti25:46,019,2
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1117Polojärvi Osmo2:01:32,3
2116Virolainen Martti2:06:15,3 4:43,0

 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:5
EK8, 36.65km, nopein: 86.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1119Kalliomäki Jami25:18,6
2120Lappalainen Esko27:24,92:06,3
3121Alaoja Ilkka28:49,53:30,9
4118Virta Teemu31:03,95:45,3
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1121Alaoja Ilkka2:19:55,2
2120Lappalainen Esko2:20:06,8 11,6
3119Kalliomäki Jami2:22:19,9 2:24,7
4118Virta Teemu2:28:30,9 8:35,7


Keskeyttäneet: 122, Pekkarinen Janne, 7B, Ulosajo
 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:13
EK8, 36.65km, nopein: 95.8km/h
SijNroNimiTulosEro
1134Lampela Manu22:57,0
2131Piispanen Antti23:07,710,7
3125Tyyskä Joona23:24,627,6
4126Salo Toni23:49,952,9
5124Dianoff Tomi24:24,61:27,6
6123Kangas Ville24:58,62:01,6
7128Laihiainen Jaakko25:26,72:29,7
8127Ojakoski Eero26:42,43:45,4
9129Lehtonen Erkki27:28,54:31,5
10133Flyktman Juha32:46,79:49,7
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1134Lampela Manu1:52:21,4
2131Piispanen Antti1:58:35,9*6:14,5
3126Salo Toni2:01:05,2 8:43,8
4125Tyyskä Joona2:01:30,2*9:08,8
5124Dianoff Tomi2:11:40,0*19:18,6
6133Flyktman Juha2:17:14,4 24:53,0
7128Laihiainen Jaakko2:19:06,4 26:45,0
8123Kangas Ville2:28:49,6 36:28,2
9127Ojakoski Eero2:31:46,8*39:25,4
10129Lehtonen Erkki2:49:07,3*56:45,9


Keskeyttäneet: 130, Sinisalo Antti, 2A, Tekninen vika  -   132, Hast Mikko, 5F, Suljettu kilpailusta  -   135, Rautiainen Samu, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 124, Dianoff Tomi, 2A, Myöhä, 50,0  -   125, Tyyskä Joona, 2E, Myöhä, 30,0  -   131, Piispanen Antti, 2A, Ennakko, 3:00,0  -   125, Tyyskä Joona, 2A, Myöhä, 10,0  -   129, Lehtonen Erkki, 1A, Myöhä, 2:30,0  -   124, Dianoff Tomi, 8L, Vilppilähtö, 10,0  -   127, Ojakoski Eero, 2C, Ennakko, 1:00,0