<< EK6 EK8 >> Yleiskilpailun tulos
Arctic Lapland Rally
25.-27.1.2018
EK 7, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Untamovaara
 
Luokka 1, Super4, Lähti:25
EK7, 14.69km, nopein: 136.3km/h
SijNroNimiTulosEro
17Lindholm Emil6:28,0
28Arai Hiroki6:29,81,8
32Asunmaa Teemu6:32,24,2
45Mänty Marko6:32,84,8
512Katsuta Takamoto6:33,25,2
64Nikara Jarkko6:34,56,5
79Ketomäki Jukka6:37,69,6
86Pietarinen Eerik6:39,611,6
93Salo Juha6:41,113,1
1010Tukiainen Tomi6:43,815,8
1111Pieniazek Lukasz6:44,516,5
1213Kasi Jukka6:50,122,1
1314Eskelinen Mikko6:53,825,8
1428Lyytikäinen Pasi6:55,127,1
1525Burger Kees7:03,635,6
1633Autio Jarmo7:08,140,1
1726Stugemo Lars7:14,646,6
1827Shaymiev Radik7:27,059,0
1944Korkiakoski Esa7:33,21:05,2
2043Lokka Risto7:36,31:08,3
2139Toporov Oleg7:39,91:11,9
2238Martti Yrjö8:06,41:38,4
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
16Pietarinen Eerik1:10:55,2
22Asunmaa Teemu1:11:18,7 23,5
35Mänty Marko1:11:40,3 45,1
47Lindholm Emil1:11:53,2 58,0
59Ketomäki Jukka1:12:09,7 1:14,5
612Katsuta Takamoto1:12:21,4 1:26,2
710Tukiainen Tomi1:12:30,9 1:35,7
811Pieniazek Lukasz1:13:02,0 2:06,8
94Nikara Jarkko1:13:02,2*2:07,0
1013Kasi Jukka1:14:00,1 3:04,9
113Salo Juha1:14:17,3 3:22,1
128Arai Hiroki1:15:01,5 4:06,3
1314Eskelinen Mikko1:15:25,5 4:30,3
1425Burger Kees1:16:21,4 5:26,2
1528Lyytikäinen Pasi1:18:41,7 7:46,5
1627Shaymiev Radik1:21:18,8 10:23,6
1733Autio Jarmo1:24:08,4 13:13,2
1838Martti Yrjö1:24:44,7 13:49,5
1943Lokka Risto1:26:02,0 15:06,8
2026Stugemo Lars1:27:16,5*16:21,3
2144Korkiakoski Esa1:33:23,0*22:27,8
2239Toporov Oleg1:34:03,4*23:08,2


Keskeyttäneet: 15, Habaj Lukasz, 7A, Tekninen vika  -   29, Hulkkonen Tapani, 2A, Tekninen vika  -   37, Seppä Rami, 6B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 39, Toporov Oleg, 4A, Myöhä, 10,0  -   44, Korkiakoski Esa, 3A, Myöhä, 2:30,0  -   4, Nikara Jarkko, 2E, Myöhä, 30,0  -   39, Toporov Oleg, 7A, Ennakko, 1:00,0  -   26, Stugemo Lars, 2A, Myöhä, 1:40,0  -   39, Toporov Oleg, 4L, Muu syy, 10:00,0
 
Luokka 2, Tuotanto4, Lähti:18
EK7, 14.69km, nopein: 129.5km/h
SijNroNimiTulosEro
118Ruotsalainen Esa6:48,5
224Pietarinen Henrik6:52,03,5
317Jansson Jacob6:58,610,1
419Hautamäki Ville6:58,710,2
536Vuokila Miikka7:04,415,9
623Tokee Joonas7:05,316,8
722Selivaara Antti7:12,223,7
820Hosike Jarkko7:23,835,3
940Ikonen Jukka7:34,646,1
1035Lahtinen Timo7:36,447,9
1141Penttilä Kai7:36,548,0
1234Kaikkonen Veli-Matti7:44,856,3
1332Rigler Gerald7:50,41:01,9
1442Vuorio Pekka7:50,41:01,9
1545Petrocco Lucio8:01,61:13,1
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
118Ruotsalainen Esa1:14:40,2
223Tokee Joonas1:15:19,8 39,6
319Hautamäki Ville1:16:18,2 1:38,0
417Jansson Jacob1:16:39,6 1:59,4
536Vuokila Miikka1:17:24,0 2:43,8
622Selivaara Antti1:18:18,6 3:38,4
720Hosike Jarkko1:19:19,3 4:39,1
841Penttilä Kai1:21:45,9 7:05,7
942Vuorio Pekka1:22:27,8 7:47,6
1040Ikonen Jukka1:22:35,1 7:54,9
1135Lahtinen Timo1:24:45,8 10:05,6
1224Pietarinen Henrik1:25:00,1 10:19,9
1334Kaikkonen Veli-Matti1:25:56,8 11:16,6
1445Petrocco Lucio1:26:28,4 11:48,2
1532Rigler Gerald1:32:40,3*18:00,1


Keskeyttäneet: 21, Tahko Riku, 5F, Tekninen vika  -   30, Kuikka Jari, 6A, Tekninen vika  -   31, Keskiniva Jussi, 5F, Tekninen vika
*AT-pisteet: 32, Rigler Gerald, 5C, Myöhä, 40,0  -   21, Tahko Riku, 1A, Myöhä, 1:10,0
 
Luokka 3, R2: FIA R1 ja R2B, Lähti:13
EK7, 14.69km, nopein: 123.1km/h
SijNroNimiTulosEro
149Rytkönen Anssi7:09,6
257Hokkala Henri7:12,22,6
346Kinnunen Jaro7:12,83,2
447Mäkinen Niko7:16,06,4
554Luhtaniemi Jani7:16,67,0
668Leinonen Heikki7:23,513,9
767Joona Lauri7:29,820,2
848Lindberg Jussi7:30,821,2
962Öhman Patric7:41,431,8
1061Lähdeniemi Arttu7:49,339,7
1160Röyhkiö Aleksi12:22,65:13,0
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
149Rytkönen Anssi1:18:57,7*
246Kinnunen Jaro1:19:23,8 26,1
347Mäkinen Niko1:19:24,5 26,8
448Lindberg Jussi1:20:22,6 1:24,9
557Hokkala Henri1:20:40,7 1:43,0
667Joona Lauri1:21:45,5 2:47,8
768Leinonen Heikki1:22:05,2 3:07,5
862Öhman Patric1:23:03,3 4:05,6
960Röyhkiö Aleksi1:27:01,4 8:03,7
1054Luhtaniemi Jani1:29:39,4 10:41,7
1161Lähdeniemi Arttu1:32:47,7 13:50,0


Keskeyttäneet: 50, Lavio Jaakko, 7B, Tekninen vika  -   55, Koski-Lammi Heikki, 5E, Suljettu kilpailusta
*AT-pisteet: 49, Rytkönen Anssi, 1A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 4, Super2, Lähti:10
EK7, 14.69km, nopein: 122.4km/h
SijNroNimiTulosEro
152Kinnunen Erno7:11,9
256Vilenius Tomi7:38,026,1
351Teppo Jussi7:42,430,5
453Veikkanen Niko7:55,143,2
569Korkiakoski Harri8:43,11:31,2
666Jussila Eerik10:30,23:18,3
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi1:21:23,0
256Vilenius Tomi1:23:37,5 2:14,5
353Veikkanen Niko1:24:14,6 2:51,6
452Kinnunen Erno1:25:27,6 4:04,6
566Jussila Eerik1:28:00,9 6:37,9
669Korkiakoski Harri1:31:37,6*10:14,6


Keskeyttäneet: 58, Korvola Sami, 5E, Suljettu kilpailusta  -   63, Saarnio Jari, 5F, Tekninen vika  -   64, Olkoniemi Jonna, 4A, Tekninen vika  -   65, Seilo Joni, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 69, Korkiakoski Harri, 5D, Myöhä, 2:00,0
 
Luokka 5, ryhmä F enintään 3000 cm3, Lähti:11
EK7, 14.69km, nopein: 109.9km/h
SijNroNimiTulosEro
174Seppälä Jani8:01,1
270Muhonen Reijo8:13,112,0
375Huotari Seppo8:21,620,5
472Leinonen Hannu53:41,045:39,9
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Seppälä Jani1:25:28,6
270Muhonen Reijo1:27:58,9 2:30,3
375Huotari Seppo1:36:13,5*10:44,9
472Leinonen Hannu2:14:54,5*49:25,9


Keskeyttäneet: 71, Rantanen Simo, 7B, Ulosajo  -   73, Moisala Jouni, 5A, Tekninen vika  -   76, Hintsala Timo, 6B, Tekninen vika  -   77, Hirvioja Aki, 1A, Tekninen vika  -   78, Huovinen Juhana, 3B, Tekninen vika  -   79, Nikupeteri Ville-Petteri, 1B, Tekninen vika  -   80, Rajala Jari, 6B, Ulosajo
*AT-pisteet: 72, Leinonen Hannu, 5D, Myöhä, 2:30,0  -   78, Huovinen Juhana, 2E, Ennakko, 20:00,0  -   78, Huovinen Juhana, 2C, Myöhä, 10,0  -   75, Huotari Seppo, 4A, Ennakko, 5:00,0
 
Luokka 6, V1600, Lähti:3
EK7, 14.69km, nopein: 104.4km/h
SijNroNimiTulosEro
181Huovinen Joonas8:26,6
282Heinonen Mika11:05,22:38,6
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
181Huovinen Joonas1:37:48,2
282Heinonen Mika1:39:54,6 2:06,4


Keskeyttäneet: 83, Markkanen Kalle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, FIA R4 (luokiteltu 1.1.2018 jälkeen), RGT, Lähti:1
EK7, 14.69km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 1, Al Rajhi Yazeed, 3A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 1, Al Rajhi Yazeed, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 8, R -Lite, Lähti:1
EK7, 14.69km, nopein: 68.5km/h
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli12:52,0
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli2:01:25,1*


*AT-pisteet: 84, Suorsa Samuli, 4A, Ennakko, 9:00,0  -   84, Suorsa Samuli, 2C, Ennakko, 3:00,0  -   84, Suorsa Samuli, 2A, Ennakko, 3:00,0
 
Luokka 9, A, FIN R ja FIA R1/A enintään 1400 cm3, Lähti:3
EK7, 14.69km, nopein: 91km/h
SijNroNimiTulosEro
185Pekkarinen Jarmo9:41,3
287Karjalainen Juha9:53,211,9
386Lampela Jyrki11:34,51:53,2
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
187Karjalainen Juha1:37:57,6
286Lampela Jyrki1:56:09,6 18:12,0
385Pekkarinen Jarmo2:11:38,5*33:40,9


*AT-pisteet: 85, Pekkarinen Jarmo, 5A, Myöhä, 1:10,0
 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD, Lähti:2
EK7, 14.69km, nopein: 67.6km/h
SijNroNimiTulosEro
188Ruusiala Hannu13:02,4
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
188Ruusiala Hannu1:44:42,7*


Keskeyttäneet: 89, Kinnunen Jari, 7B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 88, Ruusiala Hannu, 2E, Myöhä, 20,0
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD, Lähti:8
EK7, 14.69km, nopein: 116.1km/h
SijNroNimiTulosEro
193Viitanen Markku7:35,4
291Kortesalmi Kari8:01,626,2
390Malava Timo8:07,832,4
492Roivainen Kari8:14,338,9
597Salminen Petteri8:51,11:15,7
696Luoto Aarre9:16,11:40,7
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
193Viitanen Markku1:24:24,2
291Kortesalmi Kari1:27:08,4*2:44,2
390Malava Timo1:28:34,1 4:09,9
492Roivainen Kari1:28:49,9 4:25,7
596Luoto Aarre1:35:28,0 11:03,8
697Salminen Petteri1:40:35,1*16:10,9


Keskeyttäneet: 94, Niskala Teuvo, 7A, Tekninen vika  -   95, Tyllinen Erkki, 2B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 97, Salminen Petteri, 6L, Vilppilähtö, 10,0  -   91, Kortesalmi Kari, 2C, Myöhä, 30,0
 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD , Lähti:3
EK7, 14.69km, nopein: 88km/h
SijNroNimiTulosEro
198Saarinen Heikki10:01,0
2100Tokola Pekka10:34,533,5
399Manninen Ilkka13:48,03:47,0
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
198Saarinen Heikki1:41:16,1
299Manninen Ilkka1:44:52,8 3:36,7
3100Tokola Pekka1:55:05,4 13:49,3

 
Luokka 13, Legends 60 v ja yli: 4WD , Lähti:1
EK7, 14.69km, nopein: 72.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma12:13,0
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma1:44:24,7

 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD, Lähti:1
EK7, 14.69km, nopein: 99.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander8:50,6
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander1:34:30,4*


*AT-pisteet: 103, Strobl Alexander, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:2
EK7, 14.69km, nopein: 104.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu8:27,7
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu1:29:20,2


Keskeyttäneet: 104, Suontausta Jari, 7A, Tekninen vika
 
Luokka 17, Ryhmä N/A,FIA R4, FIN R 4WD, WRC , Lähti:2
EK7, 14.69km, nopein: 116.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka7:34,7
2106Rinne Henna-Kaisa9:40,42:05,7
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka1:23:32,3
2106Rinne Henna-Kaisa1:48:04,4 24:32,1

 
Luokka 19, Ryhmä F, F2 yli 1600 cm3, Lähti:1
EK7, 14.69km, nopein: 98.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa8:59,3
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa1:37:13,8

 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 , Lähti:4
EK7, 14.69km, nopein: 92.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1110Jauhiainen Ville9:31,4
2112Aboiltiz Miguel Diaz9:56,124,7
3111Wilkman Klaus10:13,241,8
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1112Aboiltiz Miguel Diaz1:37:39,9
2111Wilkman Klaus1:41:47,9 4:08,0
3110Jauhiainen Ville2:01:42,4 24:02,5


Keskeyttäneet: 109, Hannuksela Tommi, 4B, Ulosajo
*AT-pisteet: 109, Hannuksela Tommi, 2A, Myöhä, 20,0
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 , Lähti:2
EK7, 14.69km, nopein: 94.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1115Lappalainen Esa9:19,2
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1115Lappalainen Esa1:35:59,9


Keskeyttäneet: 114, Soimetsä Jukka, 6B, Tekninen vika
 
Luokka 23, Historic -81 ja -90, Lähti:2
EK7, 14.69km, nopein: 94.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1117Polojärvi Osmo9:22,1
2116Virolainen Martti10:27,01:04,9
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1117Polojärvi Osmo1:36:05,5
2116Virolainen Martti1:40:29,3 4:23,8

 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:5
EK7, 14.69km, nopein: 98.5km/h
SijNroNimiTulosEro
1119Kalliomäki Jami8:57,0
2120Lappalainen Esko10:53,41:56,4
3121Alaoja Ilkka11:15,22:18,2
4118Virta Teemu11:46,02:49,0
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1121Alaoja Ilkka1:51:05,7
2120Lappalainen Esko1:52:41,9 1:36,2
3119Kalliomäki Jami1:57:01,3 5:55,6
4118Virta Teemu1:57:27,0 6:21,3


Keskeyttäneet: 122, Pekkarinen Janne, 7B, Ulosajo
 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:13
EK7, 14.69km, nopein: 111km/h
SijNroNimiTulosEro
1134Lampela Manu7:56,3
2131Piispanen Antti8:12,816,5
3126Salo Toni8:26,229,9
4125Tyyskä Joona8:30,434,1
5123Kangas Ville9:13,91:17,6
6129Lehtonen Erkki9:26,61:30,3
7128Laihiainen Jaakko9:36,31:40,0
8124Dianoff Tomi10:38,62:42,3
9133Flyktman Juha11:35,33:39,0
10127Ojakoski Eero11:39,83:43,5
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1134Lampela Manu1:29:24,4
2131Piispanen Antti1:35:28,2*6:03,8
3126Salo Toni1:37:15,3 7:50,9
4125Tyyskä Joona1:38:05,6*8:41,2
5133Flyktman Juha1:44:27,7 15:03,3
6124Dianoff Tomi1:47:05,4*17:41,0
7128Laihiainen Jaakko1:53:39,7 24:15,3
8123Kangas Ville2:03:51,0 34:26,6
9127Ojakoski Eero2:05:04,4*35:40,0
10129Lehtonen Erkki2:21:38,8*52:14,4


Keskeyttäneet: 130, Sinisalo Antti, 2A, Tekninen vika  -   132, Hast Mikko, 5F, Suljettu kilpailusta  -   135, Rautiainen Samu, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 124, Dianoff Tomi, 2A, Myöhä, 50,0  -   127, Ojakoski Eero, 2C, Ennakko, 1:00,0  -   125, Tyyskä Joona, 2E, Myöhä, 30,0  -   131, Piispanen Antti, 2A, Ennakko, 3:00,0  -   125, Tyyskä Joona, 2A, Myöhä, 10,0  -   129, Lehtonen Erkki, 1A, Myöhä, 2:30,0