<< EK4 EK6 >> Yleiskilpailun tulos
Arctic Lapland Rally
25.-27.1.2018
EK 5, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Mäntyvaara 2 / Viiden Tähden Koti
 
Luokka 1, Super4, Lähti:25
EK5, 3.5km, nopein: 72.9km/h
SijNroNimiTulosEro
16Pietarinen Eerik2:52,9
25Mänty Marko2:53,91,0
32Asunmaa Teemu2:54,61,7
49Ketomäki Jukka2:54,71,8
511Pieniazek Lukasz2:55,32,4
67Lindholm Emil2:55,42,5
712Katsuta Takamoto2:56,03,1
88Arai Hiroki2:56,63,7
910Tukiainen Tomi2:57,54,6
103Salo Juha2:57,64,7
1114Eskelinen Mikko2:58,15,2
1213Kasi Jukka2:58,35,4
1325Burger Kees3:01,58,6
1426Stugemo Lars3:04,211,3
154Nikara Jarkko3:04,311,4
1615Habaj Lukasz3:05,913,0
1728Lyytikäinen Pasi3:06,113,2
1827Shaymiev Radik3:07,114,2
1933Autio Jarmo3:17,925,0
2039Toporov Oleg3:19,927,0
2138Martti Yrjö3:20,227,3
2237Seppä Rami3:21,628,7
2343Lokka Risto7:52,95:00,0
2444Korkiakoski Esa7:52,95:00,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
16Pietarinen Eerik52:29,1
22Asunmaa Teemu52:54,3 25,2
35Mänty Marko53:13,0 43,9
412Katsuta Takamoto53:21,3 52,2
57Lindholm Emil53:22,6 53,5
69Ketomäki Jukka53:33,0 1:03,9
710Tukiainen Tomi53:40,9 1:11,8
811Pieniazek Lukasz54:08,8 1:39,7
94Nikara Jarkko54:27,6*1:58,5
1013Kasi Jukka54:49,0 2:19,9
1115Habaj Lukasz55:06,9 2:37,8
123Salo Juha55:14,7 2:45,6
1314Eskelinen Mikko56:02,8 3:33,7
148Arai Hiroki56:12,1 3:43,0
1525Burger Kees56:32,4 4:03,3
1628Lyytikäinen Pasi58:46,5 6:17,4
1737Seppä Rami1:00:14,3 7:45,2
1827Shaymiev Radik1:00:20,7 7:51,6
1938Martti Yrjö1:03:02,9 10:33,8
2033Autio Jarmo1:03:51,9 11:22,8
2143Lokka Risto1:04:58,0 12:28,9
2226Stugemo Lars1:06:55,7*14:26,6
2339Toporov Oleg1:11:25,3*18:56,2
2444Korkiakoski Esa1:12:11,8*19:42,7


Keskeyttäneet: 29, Hulkkonen Tapani, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 39, Toporov Oleg, 4L, Muu syy, 10:00,0  -   4, Nikara Jarkko, 2E, Myöhä, 30,0  -   39, Toporov Oleg, 4A, Myöhä, 10,0  -   26, Stugemo Lars, 2A, Myöhä, 1:40,0  -   44, Korkiakoski Esa, 3A, Myöhä, 2:30,0
 
Luokka 2, Tuotanto4, Lähti:18
EK5, 3.5km, nopein: 68.9km/h
SijNroNimiTulosEro
119Hautamäki Ville3:03,0
223Tokee Joonas3:03,80,8
318Ruotsalainen Esa3:04,11,1
436Vuokila Miikka3:05,32,3
517Jansson Jacob3:05,52,5
624Pietarinen Henrik3:07,54,5
721Tahko Riku3:08,15,1
822Selivaara Antti3:09,26,2
920Hosike Jarkko3:09,86,8
1045Petrocco Lucio3:11,68,6
1141Penttilä Kai3:12,09,0
1240Ikonen Jukka3:13,310,3
1330Kuikka Jari3:13,710,7
1442Vuorio Pekka3:14,411,4
1535Lahtinen Timo3:15,712,7
1634Kaikkonen Veli-Matti3:20,917,9
1731Keskiniva Jussi8:03,05:00,0
1832Rigler Gerald12:43,99:40,9
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
118Ruotsalainen Esa55:25,2
223Tokee Joonas55:47,4 22,2
319Hautamäki Ville56:48,6 1:23,4
417Jansson Jacob56:59,5 1:34,3
536Vuokila Miikka57:13,9 1:48,7
622Selivaara Antti57:36,8 2:11,6
730Kuikka Jari58:45,8 3:20,6
820Hosike Jarkko58:57,9 3:32,7
921Tahko Riku59:23,8*3:58,6
1041Penttilä Kai1:00:33,7 5:08,5
1142Vuorio Pekka1:01:06,7 5:41,5
1240Ikonen Jukka1:01:20,2 5:55,0
1335Lahtinen Timo1:03:42,6 8:17,4
1434Kaikkonen Veli-Matti1:04:04,6 8:39,4
1545Petrocco Lucio1:04:21,1 8:55,9
1624Pietarinen Henrik1:05:42,7 10:17,5
1731Keskiniva Jussi1:09:38,7 14:13,5
1832Rigler Gerald1:10:13,6 14:48,4


*AT-pisteet: 21, Tahko Riku, 1A, Myöhä, 1:10,0
 
Luokka 3, R2: FIA R1 ja R2B, Lähti:13
EK5, 3.5km, nopein: 65.1km/h
SijNroNimiTulosEro
149Rytkönen Anssi3:13,5
247Mäkinen Niko3:14,71,2
346Kinnunen Jaro3:15,41,9
468Leinonen Heikki3:15,41,9
557Hokkala Henri3:15,72,2
648Lindberg Jussi3:19,66,1
767Joona Lauri3:27,213,7
860Röyhkiö Aleksi3:27,614,1
962Öhman Patric3:37,924,4
1055Koski-Lammi Heikki3:59,646,1
1150Lavio Jaakko8:13,55:00,0
1254Luhtaniemi Jani8:13,55:00,0
1361Lähdeniemi Arttu8:13,55:00,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
149Rytkönen Anssi58:55,9*
247Mäkinen Niko59:13,0 17,1
346Kinnunen Jaro59:19,3 23,4
448Lindberg Jussi59:43,2 47,3
557Hokkala Henri1:00:16,9 1:21,0
667Joona Lauri1:00:58,0 2:02,1
768Leinonen Heikki1:01:35,0 2:39,1
860Röyhkiö Aleksi1:01:41,7 2:45,8
962Öhman Patric1:01:56,5 3:00,6
1054Luhtaniemi Jani1:09:22,0 10:26,1
1161Lähdeniemi Arttu1:11:15,3 12:19,4
1250Lavio Jaakko1:14:22,6 15:26,7
1355Koski-Lammi Heikki1:15:56,5 17:00,6


*AT-pisteet: 49, Rytkönen Anssi, 1A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 4, Super2, Lähti:10
EK5, 3.5km, nopein: 64km/h
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi3:16,8
266Jussila Eerik3:19,52,7
358Korvola Sami3:21,95,1
469Korkiakoski Harri3:25,89,0
552Kinnunen Erno3:26,69,8
656Vilenius Tomi3:31,314,5
753Veikkanen Niko3:32,715,9
863Saarnio Jari4:01,945,1
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi1:00:29,6
258Korvola Sami1:00:57,9 28,3
356Vilenius Tomi1:02:40,3 2:10,7
453Veikkanen Niko1:02:57,9 2:28,3
566Jussila Eerik1:03:42,3 3:12,7
652Kinnunen Erno1:05:05,3 4:35,7
769Korkiakoski Harri1:06:29,5 5:59,9
863Saarnio Jari1:06:40,3 6:10,7


Keskeyttäneet: 64, Olkoniemi Jonna, 4A, Tekninen vika  -   65, Seilo Joni, 3B, Tekninen vika
 
Luokka 5, ryhmä F enintään 3000 cm3, Lähti:11
EK5, 3.5km, nopein: 60.2km/h
SijNroNimiTulosEro
174Seppälä Jani3:29,2
275Huotari Seppo3:32,43,2
370Muhonen Reijo3:40,411,2
480Rajala Jari3:40,811,6
571Rantanen Simo3:41,212,0
676Hintsala Timo3:42,012,8
772Leinonen Hannu3:49,520,3
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Seppälä Jani1:03:26,5
272Leinonen Hannu1:05:00,1 1:33,6
371Rantanen Simo1:05:17,3 1:50,8
470Muhonen Reijo1:05:23,0 1:56,5
576Hintsala Timo1:05:48,2 2:21,7
680Rajala Jari1:07:25,3 3:58,8
775Huotari Seppo1:13:44,1*10:17,6


Keskeyttäneet: 73, Moisala Jouni, 5A, Tekninen vika  -   77, Hirvioja Aki, 1A, Tekninen vika  -   78, Huovinen Juhana, 3B, Tekninen vika  -   79, Nikupeteri Ville-Petteri, 1B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 75, Huotari Seppo, 4A, Ennakko, 5:00,0  -   78, Huovinen Juhana, 2E, Ennakko, 20:00,0  -   78, Huovinen Juhana, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 6, V1600, Lähti:3
EK5, 3.5km, nopein: 57km/h
SijNroNimiTulosEro
182Heinonen Mika3:41,1
281Huovinen Joonas8:41,15:00,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
182Heinonen Mika1:13:29,5
281Huovinen Joonas1:14:18,9 49,4


Keskeyttäneet: 83, Markkanen Kalle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, FIA R4 (luokiteltu 1.1.2018 jälkeen), RGT, Lähti:1
EK5, 3.5km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 1, Al Rajhi Yazeed, 3A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 1, Al Rajhi Yazeed, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 8, R -Lite, Lähti:1
EK5, 3.5km, nopein: 25.5km/h
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli8:13,5
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli1:33:22,8*


*AT-pisteet: 84, Suorsa Samuli, 2A, Ennakko, 3:00,0  -   84, Suorsa Samuli, 4A, Ennakko, 9:00,0  -   84, Suorsa Samuli, 2C, Ennakko, 3:00,0
 
Luokka 9, A, FIN R ja FIA R1/A enintään 1400 cm3, Lähti:3
EK5, 3.5km, nopein: 57.3km/h
SijNroNimiTulosEro
187Karjalainen Juha3:39,9
285Pekkarinen Jarmo3:44,74,8
386Lampela Jyrki8:39,95:00,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
187Karjalainen Juha1:13:05,1
286Lampela Jyrki1:27:34,7 14:29,6
385Pekkarinen Jarmo1:46:30,0*33:24,9


*AT-pisteet: 85, Pekkarinen Jarmo, 5A, Myöhä, 1:10,0
 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD, Lähti:2
EK5, 3.5km, nopein: 59.1km/h
SijNroNimiTulosEro
189Kinnunen Jari3:33,2
288Ruusiala Hannu7:53,04:19,8
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
189Kinnunen Jari1:09:25,4
288Ruusiala Hannu1:15:50,7*6:25,3


*AT-pisteet: 88, Ruusiala Hannu, 2E, Myöhä, 20,0
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD, Lähti:8
EK5, 3.5km, nopein: 63.2km/h
SijNroNimiTulosEro
193Viitanen Markku3:19,3
291Kortesalmi Kari3:19,80,5
392Roivainen Kari3:23,23,9
490Malava Timo3:23,44,1
596Luoto Aarre3:37,318,0
694Niskala Teuvo3:37,518,2
797Salminen Petteri8:19,35:00,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
193Viitanen Markku1:03:16,9
291Kortesalmi Kari1:05:15,9*1:59,0
390Malava Timo1:06:23,5 3:06,6
492Roivainen Kari1:06:26,2 3:09,3
594Niskala Teuvo1:07:02,4 3:45,5
696Luoto Aarre1:10:53,7 7:36,8
797Salminen Petteri1:16:08,2 12:51,3


Keskeyttäneet: 95, Tyllinen Erkki, 2B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 91, Kortesalmi Kari, 2C, Myöhä, 30,0
 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD , Lähti:3
EK5, 3.5km, nopein: 56km/h
SijNroNimiTulosEro
198Saarinen Heikki3:45,1
299Manninen Ilkka3:48,63,5
3100Tokola Pekka8:45,15:00,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
198Saarinen Heikki1:14:34,1
299Manninen Ilkka1:15:17,4 43,3
3100Tokola Pekka1:28:07,6 13:33,5

 
Luokka 13, Legends 60 v ja yli: 4WD , Lähti:1
EK5, 3.5km, nopein: 56.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma3:44,5
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma1:15:52,2

 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD, Lähti:1
EK5, 3.5km, nopein: 60.5km/h
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander3:28,1
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander1:10:59,1*


*AT-pisteet: 103, Strobl Alexander, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:2
EK5, 3.5km, nopein: 60km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu3:30,1
2104Suontausta Jari3:45,415,3
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu1:06:15,0
2104Suontausta Jari1:14:28,4 8:13,4

 
Luokka 17, Ryhmä N/A,FIA R4, FIN R 4WD, WRC , Lähti:2
EK5, 3.5km, nopein: 63.5km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka3:18,4
2106Rinne Henna-Kaisa8:18,45:00,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka1:02:21,9
2106Rinne Henna-Kaisa1:23:16,4 20:54,5

 
Luokka 19, Ryhmä F, F2 yli 1600 cm3, Lähti:1
EK5, 3.5km, nopein: 52.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa3:58,3
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa1:12:47,4

 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 , Lähti:4
EK5, 3.5km, nopein: 55.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1112Aboiltiz Miguel Diaz3:48,4
2111Wilkman Klaus3:59,611,2
3110Jauhiainen Ville8:48,45:00,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1112Aboiltiz Miguel Diaz1:12:16,7
2111Wilkman Klaus1:14:58,5 2:41,8
3110Jauhiainen Ville1:36:50,2 24:33,5


Keskeyttäneet: 109, Hannuksela Tommi, 4B, Ulosajo
*AT-pisteet: 109, Hannuksela Tommi, 2A, Myöhä, 20,0
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 , Lähti:2
EK5, 3.5km, nopein: 56.4km/h
SijNroNimiTulosEro
1115Lappalainen Esa3:43,4
2114Soimetsä Jukka3:48,14,7
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1115Lappalainen Esa1:11:29,0
2114Soimetsä Jukka1:12:22,4 53,4

 
Luokka 23, Historic -81 ja -90, Lähti:2
EK5, 3.5km, nopein: 54.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1116Virolainen Martti3:52,1
2117Polojärvi Osmo3:59,17,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1117Polojärvi Osmo1:11:09,1
2116Virolainen Martti1:13:52,5 2:43,4

 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:5
EK5, 3.5km, nopein: 53.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1121Alaoja Ilkka3:53,8
2120Lappalainen Esko4:05,812,0
3118Virta Teemu8:53,85:00,0
4119Kalliomäki Jami8:53,85:00,0
5122Pekkarinen Janne8:53,85:00,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1121Alaoja Ilkka1:21:59,3
2120Lappalainen Esko1:23:56,2 1:56,9
3118Virta Teemu1:28:43,1 6:43,8
4119Kalliomäki Jami1:32:44,2 10:44,9
5122Pekkarinen Janne1:34:08,0 12:08,7

 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:13
EK5, 3.5km, nopein: 59.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1131Piispanen Antti3:30,4
2134Lampela Manu3:34,74,3
3126Salo Toni3:40,910,5
4125Tyyskä Joona3:45,014,6
5124Dianoff Tomi3:49,819,4
6128Laihiainen Jaakko3:50,920,5
7133Flyktman Juha3:52,121,7
8127Ojakoski Eero8:30,45:00,0
9129Lehtonen Erkki8:30,45:00,0
10132Hast Mikko8:30,45:00,0
11123Kangas Ville8:53,85:23,4
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1134Lampela Manu1:06:55,6
2131Piispanen Antti1:12:56,5*6:00,9
3126Salo Toni1:13:59,4 7:03,8
4125Tyyskä Joona1:15:07,4*8:11,8
5133Flyktman Juha1:17:02,5 10:06,9
6124Dianoff Tomi1:21:07,5*14:11,9
7128Laihiainen Jaakko1:28:33,1 21:37,5
8132Hast Mikko1:31:05,2 24:09,6
9127Ojakoski Eero1:36:17,3*29:21,7
10123Kangas Ville1:39:16,7 32:21,1
11129Lehtonen Erkki1:56:11,7*49:16,1


Keskeyttäneet: 130, Sinisalo Antti, 2A, Tekninen vika  -   135, Rautiainen Samu, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 125, Tyyskä Joona, 2E, Myöhä, 30,0  -   131, Piispanen Antti, 2A, Ennakko, 3:00,0  -   125, Tyyskä Joona, 2A, Myöhä, 10,0  -   129, Lehtonen Erkki, 1A, Myöhä, 2:30,0  -   124, Dianoff Tomi, 2A, Myöhä, 50,0  -   127, Ojakoski Eero, 2C, Ennakko, 1:00,0