<< EK3 EK5 >> Yleiskilpailun tulos
Arctic Lapland Rally
25.-27.1.2018
EK 4, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Siikakämä / Hanaa
 
Luokka 1, Super4, Lähti:25
EK4, 42.69km, nopein: 127.3km/h
SijNroNimiTulosEro
16Pietarinen Eerik20:07,3
22Asunmaa Teemu20:13,76,4
35Mänty Marko20:32,825,5
412Katsuta Takamoto20:36,829,5
57Lindholm Emil20:37,830,5
610Tukiainen Tomi20:38,230,9
711Pieniazek Lukasz20:38,331,0
89Ketomäki Jukka20:42,034,7
98Arai Hiroki20:49,842,5
104Nikara Jarkko20:50,943,6
1113Kasi Jukka21:00,953,6
1215Habaj Lukasz21:05,858,5
1314Eskelinen Mikko21:36,51:29,2
1425Burger Kees21:52,21:44,9
153Salo Juha21:58,61:51,3
1626Stugemo Lars22:34,32:27,0
1733Autio Jarmo23:03,02:55,7
1837Seppä Rami23:13,93:06,6
1928Lyytikäinen Pasi23:14,63:07,3
2039Toporov Oleg23:19,23:11,9
2127Shaymiev Radik23:19,93:12,6
2243Lokka Risto23:21,53:14,2
2338Martti Yrjö24:01,13:53,8
2444Korkiakoski Esa25:07,35:00,0
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
16Pietarinen Eerik49:36,2
22Asunmaa Teemu49:59,7 23,5
35Mänty Marko50:19,1 42,9
412Katsuta Takamoto50:25,3 49,1
57Lindholm Emil50:27,2 51,0
69Ketomäki Jukka50:38,3 1:02,1
710Tukiainen Tomi50:43,4 1:07,2
811Pieniazek Lukasz51:13,5 1:37,3
94Nikara Jarkko51:23,3*1:47,1
1013Kasi Jukka51:50,7 2:14,5
1115Habaj Lukasz52:01,0 2:24,8
123Salo Juha52:17,1 2:40,9
1314Eskelinen Mikko53:04,7 3:28,5
148Arai Hiroki53:15,5 3:39,3
1525Burger Kees53:30,9 3:54,7
1628Lyytikäinen Pasi55:40,4 6:04,2
1737Seppä Rami56:52,7 7:16,5
1843Lokka Risto57:05,1 7:28,9
1927Shaymiev Radik57:13,6 7:37,4
2038Martti Yrjö59:42,7 10:06,5
2133Autio Jarmo1:00:34,0 10:57,8
2226Stugemo Lars1:03:51,5*14:15,3
2344Korkiakoski Esa1:04:18,9*14:42,7
2439Toporov Oleg1:08:05,4*18:29,2


Keskeyttäneet: 29, Hulkkonen Tapani, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 39, Toporov Oleg, 4L, Muu syy, 10:00,0  -   4, Nikara Jarkko, 2E, Myöhä, 30,0  -   39, Toporov Oleg, 4A, Myöhä, 10,0  -   26, Stugemo Lars, 2A, Myöhä, 1:40,0  -   44, Korkiakoski Esa, 3A, Myöhä, 2:30,0
 
Luokka 2, Tuotanto4, Lähti:18
EK4, 42.69km, nopein: 120.8km/h
SijNroNimiTulosEro
118Ruotsalainen Esa21:11,9
224Pietarinen Henrik21:25,914,0
323Tokee Joonas21:29,417,5
417Jansson Jacob21:31,219,3
536Vuokila Miikka21:50,939,0
619Hautamäki Ville21:51,839,9
722Selivaara Antti22:13,91:02,0
821Tahko Riku22:23,21:11,3
920Hosike Jarkko22:30,31:18,4
1030Kuikka Jari22:38,51:26,6
1141Penttilä Kai23:25,52:13,6
1232Rigler Gerald23:25,82:13,9
1342Vuorio Pekka23:37,82:25,9
1440Ikonen Jukka23:48,32:36,4
1534Kaikkonen Veli-Matti24:30,13:18,2
1631Keskiniva Jussi25:32,34:20,4
1735Lahtinen Timo26:01,14:49,2
1845Petrocco Lucio26:07,14:55,2
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
118Ruotsalainen Esa52:21,1
223Tokee Joonas52:43,6 22,5
319Hautamäki Ville53:45,6 1:24,5
417Jansson Jacob53:54,0 1:32,9
536Vuokila Miikka54:08,6 1:47,5
622Selivaara Antti54:27,6 2:06,5
730Kuikka Jari55:32,1 3:11,0
820Hosike Jarkko55:48,1 3:27,0
921Tahko Riku56:15,7*3:54,6
1041Penttilä Kai57:21,7 5:00,6
1132Rigler Gerald57:29,7 5:08,6
1242Vuorio Pekka57:52,3 5:31,2
1340Ikonen Jukka58:06,9 5:45,8
1435Lahtinen Timo1:00:26,9 8:05,8
1534Kaikkonen Veli-Matti1:00:43,7 8:22,6
1645Petrocco Lucio1:01:09,5 8:48,4
1731Keskiniva Jussi1:01:35,7 9:14,6
1824Pietarinen Henrik1:02:35,2 10:14,1


*AT-pisteet: 21, Tahko Riku, 1A, Myöhä, 1:10,0
 
Luokka 3, R2: FIA R1 ja R2B, Lähti:13
EK4, 42.69km, nopein: 113km/h
SijNroNimiTulosEro
149Rytkönen Anssi22:39,9
247Mäkinen Niko22:43,13,2
346Kinnunen Jaro22:53,013,1
448Lindberg Jussi22:53,914,0
557Hokkala Henri23:00,420,5
660Röyhkiö Aleksi23:25,045,1
768Leinonen Heikki23:28,548,6
867Joona Lauri23:29,349,4
962Öhman Patric23:37,357,4
1050Lavio Jaakko27:39,95:00,0
1154Luhtaniemi Jani27:39,95:00,0
1261Lähdeniemi Arttu27:39,95:00,0
1355Koski-Lammi Heikki37:45,315:05,4
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
149Rytkönen Anssi55:42,4*
247Mäkinen Niko55:58,3 15,9
346Kinnunen Jaro56:03,9 21,5
448Lindberg Jussi56:23,6 41,2
557Hokkala Henri57:01,2 1:18,8
667Joona Lauri57:30,8 1:48,4
760Röyhkiö Aleksi58:14,1 2:31,7
862Öhman Patric58:18,6 2:36,2
968Leinonen Heikki58:19,6 2:37,2
1054Luhtaniemi Jani1:01:08,5 5:26,1
1161Lähdeniemi Arttu1:03:01,8 7:19,4
1250Lavio Jaakko1:06:09,1 10:26,7
1355Koski-Lammi Heikki1:11:56,9 16:14,5


*AT-pisteet: 49, Rytkönen Anssi, 1A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 4, Super2, Lähti:10
EK4, 42.69km, nopein: 111km/h
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi23:04,0
258Korvola Sami23:19,015,0
356Vilenius Tomi23:55,151,1
453Veikkanen Niko23:55,851,8
566Jussila Eerik24:45,61:41,6
669Korkiakoski Harri25:48,82:44,8
763Saarnio Jari26:11,43:07,4
852Kinnunen Erno28:06,05:02,0
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi57:12,8
258Korvola Sami57:36,0 23,2
356Vilenius Tomi59:09,0 1:56,2
453Veikkanen Niko59:25,2 2:12,4
566Jussila Eerik1:00:22,8 3:10,0
652Kinnunen Erno1:01:38,7 4:25,9
763Saarnio Jari1:02:38,4 5:25,6
869Korkiakoski Harri1:03:03,7 5:50,9


Keskeyttäneet: 64, Olkoniemi Jonna, 4A, Tekninen vika  -   65, Seilo Joni, 3B, Tekninen vika
 
Luokka 5, ryhmä F enintään 3000 cm3, Lähti:11
EK4, 42.69km, nopein: 105.4km/h
SijNroNimiTulosEro
174Seppälä Jani24:18,2
275Huotari Seppo24:38,520,3
370Muhonen Reijo24:39,221,0
471Rantanen Simo25:08,149,9
572Leinonen Hannu25:09,851,6
676Hintsala Timo25:31,31:13,1
773Moisala Jouni25:50,11:31,9
880Rajala Jari27:31,73:13,5
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Seppälä Jani59:57,3
272Leinonen Hannu1:01:10,6 1:13,3
371Rantanen Simo1:01:36,1 1:38,8
470Muhonen Reijo1:01:42,6 1:45,3
576Hintsala Timo1:02:06,2 2:08,9
680Rajala Jari1:03:44,5 3:47,2
773Moisala Jouni1:03:59,1 4:01,8
875Huotari Seppo1:10:11,7*10:14,4


Keskeyttäneet: 77, Hirvioja Aki, 1A, Tekninen vika  -   78, Huovinen Juhana, 3B, Tekninen vika  -   79, Nikupeteri Ville-Petteri, 1B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 75, Huotari Seppo, 4A, Ennakko, 5:00,0  -   78, Huovinen Juhana, 2E, Ennakko, 20:00,0  -   78, Huovinen Juhana, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 6, V1600, Lähti:3
EK4, 42.69km, nopein: 96.9km/h
SijNroNimiTulosEro
181Huovinen Joonas26:25,6
282Heinonen Mika27:49,01:23,4
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
181Huovinen Joonas1:05:37,8
282Heinonen Mika1:09:48,4 4:10,6


Keskeyttäneet: 83, Markkanen Kalle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, FIA R4 (luokiteltu 1.1.2018 jälkeen), RGT, Lähti:1
EK4, 42.69km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 1, Al Rajhi Yazeed, 3A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 1, Al Rajhi Yazeed, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 8, R -Lite, Lähti:1
EK4, 42.69km, nopein: 83.6km/h
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli30:38,0
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli1:25:09,3*


*AT-pisteet: 84, Suorsa Samuli, 2A, Ennakko, 3:00,0  -   84, Suorsa Samuli, 4A, Ennakko, 9:00,0  -   84, Suorsa Samuli, 2C, Ennakko, 3:00,0
 
Luokka 9, A, FIN R ja FIA R1/A enintään 1400 cm3, Lähti:3
EK4, 42.69km, nopein: 96.5km/h
SijNroNimiTulosEro
187Karjalainen Juha26:32,2
286Lampela Jyrki31:32,25:00,0
385Pekkarinen Jarmo1:01:52,635:20,4
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
187Karjalainen Juha1:09:25,2
286Lampela Jyrki1:18:54,8 9:29,6
385Pekkarinen Jarmo1:41:35,3 32:10,1

 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD, Lähti:2
EK4, 42.69km, nopein: 98.6km/h
SijNroNimiTulosEro
189Kinnunen Jari25:58,4
288Ruusiala Hannu27:30,51:32,1
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
189Kinnunen Jari1:05:52,2
288Ruusiala Hannu1:07:57,7*2:05,5


*AT-pisteet: 88, Ruusiala Hannu, 2E, Myöhä, 20,0
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD, Lähti:8
EK4, 42.69km, nopein: 101.8km/h
SijNroNimiTulosEro
191Kortesalmi Kari25:09,7
292Roivainen Kari25:21,011,3
393Viitanen Markku25:25,515,8
490Malava Timo25:37,327,6
594Niskala Teuvo26:04,454,7
696Luoto Aarre27:40,52:30,8
797Salminen Petteri30:09,75:00,0
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
193Viitanen Markku59:57,6
291Kortesalmi Kari1:01:56,1*1:58,5
390Malava Timo1:03:00,1 3:02,5
492Roivainen Kari1:03:03,0 3:05,4
594Niskala Teuvo1:03:24,9 3:27,3
696Luoto Aarre1:07:16,4 7:18,8
797Salminen Petteri1:07:48,9 7:51,3


Keskeyttäneet: 95, Tyllinen Erkki, 2B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 91, Kortesalmi Kari, 2C, Myöhä, 30,0
 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD , Lähti:3
EK4, 42.69km, nopein: 89.6km/h
SijNroNimiTulosEro
199Manninen Ilkka28:35,4
298Saarinen Heikki28:55,520,1
3100Tokola Pekka33:35,45:00,0
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
198Saarinen Heikki1:10:49,0
299Manninen Ilkka1:11:28,8 39,8
3100Tokola Pekka1:19:22,5 8:33,5

 
Luokka 13, Legends 60 v ja yli: 4WD , Lähti:1
EK4, 42.69km, nopein: 83.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma30:31,0
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma1:12:07,7

 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD, Lähti:1
EK4, 42.69km, nopein: 93.5km/h
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander27:24,3
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander1:07:31,0*


*AT-pisteet: 103, Strobl Alexander, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:2
EK4, 42.69km, nopein: 101.5km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu25:14,3
2104Suontausta Jari30:07,84:53,5
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu1:02:44,9
2104Suontausta Jari1:10:43,0 7:58,1

 
Luokka 17, Ryhmä N/A,FIA R4, FIN R 4WD, WRC , Lähti:2
EK4, 42.69km, nopein: 107.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka23:53,9
2106Rinne Henna-Kaisa28:53,95:00,0
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka59:03,5
2106Rinne Henna-Kaisa1:14:58,0 15:54,5

 
Luokka 19, Ryhmä F, F2 yli 1600 cm3, Lähti:1
EK4, 42.69km, nopein: 90.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa28:22,4
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa1:08:49,1

 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 , Lähti:4
EK4, 42.69km, nopein: 91.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1112Aboiltiz Miguel Diaz28:04,1
2111Wilkman Klaus28:59,755,6
3110Jauhiainen Ville33:04,15:00,0
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1112Aboiltiz Miguel Diaz1:08:28,3
2111Wilkman Klaus1:10:58,9 2:30,6
3110Jauhiainen Ville1:28:01,8 19:33,5


Keskeyttäneet: 109, Hannuksela Tommi, 4B, Ulosajo
*AT-pisteet: 109, Hannuksela Tommi, 2A, Myöhä, 20,0
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 , Lähti:2
EK4, 42.69km, nopein: 92.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1115Lappalainen Esa27:48,7
2114Soimetsä Jukka27:53,85,1
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1115Lappalainen Esa1:07:45,6
2114Soimetsä Jukka1:08:34,3 48,7

 
Luokka 23, Historic -81 ja -90, Lähti:2
EK4, 42.69km, nopein: 94.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1117Polojärvi Osmo27:09,4
2116Virolainen Martti28:36,31:26,9
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1117Polojärvi Osmo1:07:10,0
2116Virolainen Martti1:10:00,4 2:50,4

 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:5
EK4, 42.69km, nopein: 78.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1121Alaoja Ilkka32:46,1
2120Lappalainen Esko36:18,93:32,8
3118Virta Teemu37:46,15:00,0
4119Kalliomäki Jami37:46,15:00,0
5122Pekkarinen Janne37:46,15:00,0
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1121Alaoja Ilkka1:18:05,5
2118Virta Teemu1:19:49,3 1:43,8
3120Lappalainen Esko1:19:50,4 1:44,9
4119Kalliomäki Jami1:23:50,4 5:44,9
5122Pekkarinen Janne1:25:14,2 7:08,7

 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:13
EK4, 42.69km, nopein: 99.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1131Piispanen Antti25:37,8
2134Lampela Manu25:42,85,0
3125Tyyskä Joona25:50,612,8
4126Salo Toni26:20,242,4
5128Laihiainen Jaakko28:11,22:33,4
6133Flyktman Juha29:41,94:04,1
7124Dianoff Tomi30:11,24:33,4
8123Kangas Ville37:46,112:08,3
9127Ojakoski Eero37:46,112:08,3
10129Lehtonen Erkki37:46,112:08,3
11132Hast Mikko37:46,112:08,3
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1134Lampela Manu1:03:20,9
2131Piispanen Antti1:09:26,1*6:05,2
3126Salo Toni1:10:18,5 6:57,6
4125Tyyskä Joona1:11:22,4*8:01,5
5133Flyktman Juha1:13:10,4 9:49,5
6124Dianoff Tomi1:17:17,7*13:56,8
7132Hast Mikko1:22:34,8 19:13,9
8128Laihiainen Jaakko1:24:42,2 21:21,3
9127Ojakoski Eero1:27:46,9*24:26,0
10123Kangas Ville1:30:22,9 27:02,0
11129Lehtonen Erkki1:47:41,3*44:20,4


Keskeyttäneet: 130, Sinisalo Antti, 2A, Tekninen vika  -   135, Rautiainen Samu, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 127, Ojakoski Eero, 2C, Ennakko, 1:00,0  -   125, Tyyskä Joona, 2E, Myöhä, 30,0  -   131, Piispanen Antti, 2A, Ennakko, 3:00,0  -   125, Tyyskä Joona, 2A, Myöhä, 10,0  -   129, Lehtonen Erkki, 1A, Myöhä, 2:30,0  -   124, Dianoff Tomi, 2A, Myöhä, 50,0