<< EK2 EK4 >> Yleiskilpailun tulos
Arctic Lapland Rally
25.-27.1.2018
EK 3, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Kaihuavaara / Lapin Safarit
 
Luokka 1, Super4, Lähti:25
EK3, 28.2km, nopein: 113.4km/h
SijNroNimiTulosEro
16Pietarinen Eerik14:54,9
25Mänty Marko14:57,93,0
312Katsuta Takamoto15:06,611,7
49Ketomäki Jukka15:08,113,2
57Lindholm Emil15:09,314,4
64Nikara Jarkko15:09,614,7
72Asunmaa Teemu15:10,215,3
810Tukiainen Tomi15:10,815,9
911Pieniazek Lukasz15:21,927,0
103Salo Juha15:24,930,0
118Arai Hiroki15:28,433,5
1213Kasi Jukka15:32,938,0
1315Habaj Lukasz15:44,449,5
1425Burger Kees15:58,51:03,6
1514Eskelinen Mikko16:16,61:21,7
1628Lyytikäinen Pasi16:31,41:36,5
1737Seppä Rami17:13,02:18,1
1839Toporov Oleg17:20,42:25,5
1927Shaymiev Radik17:22,32:27,4
2043Lokka Risto17:26,82:31,9
2138Martti Yrjö18:11,53:16,6
2244Korkiakoski Esa19:37,54:42,6
2333Autio Jarmo21:26,36:31,4
2426Stugemo Lars23:30,58:35,6
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
16Pietarinen Eerik29:28,9
22Asunmaa Teemu29:46,0 17,1
35Mänty Marko29:46,3 17,4
412Katsuta Takamoto29:48,5 19,6
57Lindholm Emil29:49,4 20,5
69Ketomäki Jukka29:56,3 27,4
710Tukiainen Tomi30:05,2 36,3
83Salo Juha30:18,5 49,6
94Nikara Jarkko30:32,4*1:03,5
1011Pieniazek Lukasz30:35,2 1:06,3
1113Kasi Jukka30:49,8 1:20,9
1215Habaj Lukasz30:55,2 1:26,3
1314Eskelinen Mikko31:28,2 1:59,3
1425Burger Kees31:38,7 2:09,8
158Arai Hiroki32:25,7 2:56,8
1628Lyytikäinen Pasi32:25,8 2:56,9
1737Seppä Rami33:38,8 4:09,9
1843Lokka Risto33:43,6 4:14,7
1927Shaymiev Radik33:53,7 4:24,8
2039Toporov Oleg34:36,2 5:07,3
2138Martti Yrjö35:41,6 6:12,7
2233Autio Jarmo37:31,0 8:02,1
2344Korkiakoski Esa39:11,6*9:42,7
2426Stugemo Lars41:17,2*11:48,3


Keskeyttäneet: 29, Hulkkonen Tapani, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 4, Nikara Jarkko, 2E, Myöhä, 30,0  -   44, Korkiakoski Esa, 3A, Myöhä, 2:30,0  -   26, Stugemo Lars, 2A, Myöhä, 1:40,0
 
Luokka 2, Tuotanto4, Lähti:18
EK3, 28.2km, nopein: 107.8km/h
SijNroNimiTulosEro
118Ruotsalainen Esa15:41,4
223Tokee Joonas15:57,315,9
319Hautamäki Ville16:09,227,8
417Jansson Jacob16:17,135,7
536Vuokila Miikka16:19,337,9
622Selivaara Antti16:31,950,5
721Tahko Riku16:41,61:00,2
830Kuikka Jari16:41,81:00,4
920Hosike Jarkko16:55,31:13,9
1032Rigler Gerald17:18,11:36,7
1141Penttilä Kai17:19,51:38,1
1235Lahtinen Timo17:25,01:43,6
1340Ikonen Jukka17:25,31:43,9
1442Vuorio Pekka17:29,21:47,8
1545Petrocco Lucio17:51,02:09,6
1631Keskiniva Jussi18:09,52:28,1
1734Kaikkonen Veli-Matti18:18,82:37,4
1824Pietarinen Henrik25:41,09:59,6
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
118Ruotsalainen Esa31:09,2
223Tokee Joonas31:14,2 5,0
319Hautamäki Ville31:53,8 44,6
422Selivaara Antti32:13,7 1:04,5
536Vuokila Miikka32:17,7 1:08,5
617Jansson Jacob32:22,8 1:13,6
730Kuikka Jari32:53,6 1:44,4
820Hosike Jarkko33:17,8 2:08,6
921Tahko Riku33:52,5*2:43,3
1041Penttilä Kai33:56,2 2:47,0
1132Rigler Gerald34:03,9 2:54,7
1242Vuorio Pekka34:14,5 3:05,3
1340Ikonen Jukka34:18,6 3:09,4
1435Lahtinen Timo34:25,8 3:16,6
1545Petrocco Lucio35:02,4 3:53,2
1631Keskiniva Jussi36:03,4 4:54,2
1734Kaikkonen Veli-Matti36:13,6 5:04,4
1824Pietarinen Henrik41:09,3 10:00,1


*AT-pisteet: 21, Tahko Riku, 1A, Myöhä, 1:10,0
 
Luokka 3, R2: FIA R1 ja R2B, Lähti:13
EK3, 28.2km, nopein: 101.6km/h
SijNroNimiTulosEro
149Rytkönen Anssi16:39,0
246Kinnunen Jaro16:42,73,7
347Mäkinen Niko16:51,612,6
454Luhtaniemi Jani16:53,414,4
548Lindberg Jussi17:01,922,9
655Koski-Lammi Heikki17:09,830,8
767Joona Lauri17:14,435,4
857Hokkala Henri17:14,835,8
960Röyhkiö Aleksi17:36,457,4
1062Öhman Patric17:39,21:00,2
1161Lähdeniemi Arttu18:04,01:25,0
1268Leinonen Heikki18:07,11:28,1
1350Lavio Jaakko21:39,05:00,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
149Rytkönen Anssi33:02,5*
246Kinnunen Jaro33:10,9 8,4
347Mäkinen Niko33:15,2 12,7
454Luhtaniemi Jani33:28,6 26,1
548Lindberg Jussi33:29,7 27,2
657Hokkala Henri34:00,8 58,3
767Joona Lauri34:01,5 59,0
855Koski-Lammi Heikki34:11,6 1:09,1
962Öhman Patric34:41,3 1:38,8
1060Röyhkiö Aleksi34:49,1 1:46,6
1168Leinonen Heikki34:51,1 1:48,6
1261Lähdeniemi Arttu35:21,9 2:19,4
1350Lavio Jaakko38:29,2 5:26,7


*AT-pisteet: 49, Rytkönen Anssi, 1A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 4, Super2, Lähti:10
EK3, 28.2km, nopein: 100.5km/h
SijNroNimiTulosEro
152Kinnunen Erno16:50,3
258Korvola Sami17:17,827,5
351Teppo Jussi17:24,934,6
456Vilenius Tomi17:43,353,0
566Jussila Eerik17:49,058,7
653Veikkanen Niko17:54,61:04,3
763Saarnio Jari18:34,81:44,5
864Olkoniemi Jonna19:05,92:15,6
969Korkiakoski Harri19:06,62:16,3
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
152Kinnunen Erno33:32,7
251Teppo Jussi34:08,8 36,1
358Korvola Sami34:17,0 44,3
456Vilenius Tomi35:13,9 1:41,2
553Veikkanen Niko35:29,4 1:56,7
666Jussila Eerik35:37,2 2:04,5
763Saarnio Jari36:27,0 2:54,3
864Olkoniemi Jonna37:06,3 3:33,6
969Korkiakoski Harri37:14,9 3:42,2


Keskeyttäneet: 65, Seilo Joni, 3B, Tekninen vika
 
Luokka 5, ryhmä F enintään 3000 cm3, Lähti:11
EK3, 28.2km, nopein: 93km/h
SijNroNimiTulosEro
180Rajala Jari18:11,5
272Leinonen Hannu18:23,612,1
374Seppälä Jani18:25,113,6
471Rantanen Simo18:42,631,1
570Muhonen Reijo18:52,741,2
676Hintsala Timo18:53,842,3
773Moisala Jouni19:57,41:45,9
875Huotari Seppo22:42,54:31,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Seppälä Jani35:39,1
272Leinonen Hannu36:00,8 21,7
380Rajala Jari36:12,8 33,7
471Rantanen Simo36:28,0 48,9
576Hintsala Timo36:34,9 55,8
670Muhonen Reijo37:03,4 1:24,3
773Moisala Jouni38:09,0 2:29,9
875Huotari Seppo40:33,2 4:54,1


Keskeyttäneet: 77, Hirvioja Aki, 1A, Tekninen vika  -   78, Huovinen Juhana, 3B, Tekninen vika  -   79, Nikupeteri Ville-Petteri, 1B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 78, Huovinen Juhana, 2E, Ennakko, 20:00,0  -   78, Huovinen Juhana, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 6, V1600, Lähti:3
EK3, 28.2km, nopein: 86.8km/h
SijNroNimiTulosEro
181Huovinen Joonas19:29,3
282Heinonen Mika22:22,12:52,8
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
181Huovinen Joonas39:12,2
282Heinonen Mika41:59,4 2:47,2


Keskeyttäneet: 83, Markkanen Kalle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, FIA R4 (luokiteltu 1.1.2018 jälkeen), RGT, Lähti:1
EK3, 28.2km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 1, Al Rajhi Yazeed, 3A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 1, Al Rajhi Yazeed, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 8, R -Lite, Lähti:1
EK3, 28.2km, nopein: 81.5km/h
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli20:45,5
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli45:31,3*


*AT-pisteet: 84, Suorsa Samuli, 2A, Ennakko, 3:00,0  -   84, Suorsa Samuli, 2C, Ennakko, 3:00,0
 
Luokka 9, A, FIN R ja FIA R1/A enintään 1400 cm3, Lähti:3
EK3, 28.2km, nopein: 83.5km/h
SijNroNimiTulosEro
185Pekkarinen Jarmo20:15,2
287Karjalainen Juha22:19,42:04,2
386Lampela Jyrki25:15,25:00,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
185Pekkarinen Jarmo39:42,7
287Karjalainen Juha42:53,0 3:10,3
386Lampela Jyrki47:22,6 7:39,9

 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD, Lähti:2
EK3, 28.2km, nopein: 82.4km/h
SijNroNimiTulosEro
188Ruusiala Hannu20:31,5
289Kinnunen Jari21:08,136,6
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
189Kinnunen Jari39:53,8
288Ruusiala Hannu40:27,2*33,4


*AT-pisteet: 88, Ruusiala Hannu, 2E, Myöhä, 20,0
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD, Lähti:8
EK3, 28.2km, nopein: 94.8km/h
SijNroNimiTulosEro
193Viitanen Markku17:51,2
291Kortesalmi Kari18:53,31:02,1
397Salminen Petteri19:21,51:30,3
490Malava Timo19:35,41:44,2
594Niskala Teuvo19:41,71:50,5
692Roivainen Kari19:44,11:52,9
796Luoto Aarre20:32,82:41,6
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
193Viitanen Markku34:32,1
291Kortesalmi Kari36:46,4*2:14,3
394Niskala Teuvo37:20,5 2:48,4
490Malava Timo37:22,8 2:50,7
597Salminen Petteri37:39,2 3:07,1
692Roivainen Kari37:42,0 3:09,9
796Luoto Aarre39:35,9 5:03,8


Keskeyttäneet: 95, Tyllinen Erkki, 2B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 91, Kortesalmi Kari, 2C, Myöhä, 30,0
 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD , Lähti:3
EK3, 28.2km, nopein: 76.9km/h
SijNroNimiTulosEro
199Manninen Ilkka22:00,3
298Saarinen Heikki22:19,319,0
3100Tokola Pekka22:29,529,2
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
198Saarinen Heikki41:53,5
299Manninen Ilkka42:53,4 59,9
3100Tokola Pekka45:47,1 3:53,6

 
Luokka 13, Legends 60 v ja yli: 4WD , Lähti:1
EK3, 28.2km, nopein: 77.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma21:54,2
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma41:36,7

 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD, Lähti:1
EK3, 28.2km, nopein: 79.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander21:19,8
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander40:06,7*


*AT-pisteet: 103, Strobl Alexander, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:2
EK3, 28.2km, nopein: 86.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu19:30,7
2104Suontausta Jari21:24,31:53,6
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu37:30,6
2104Suontausta Jari40:35,2 3:04,6

 
Luokka 17, Ryhmä N/A,FIA R4, FIN R 4WD, WRC , Lähti:2
EK3, 28.2km, nopein: 92.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka18:20,0
2106Rinne Henna-Kaisa23:20,05:00,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka35:09,6
2106Rinne Henna-Kaisa46:04,1 10:54,5

 
Luokka 19, Ryhmä F, F2 yli 1600 cm3, Lähti:1
EK3, 28.2km, nopein: 80.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa21:05,3
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa40:26,7

 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 , Lähti:4
EK3, 28.2km, nopein: 80.2km/h
SijNroNimiTulosEro
1112Aboiltiz Miguel Diaz21:06,0
2109Hannuksela Tommi21:16,510,5
3111Wilkman Klaus21:50,344,3
4110Jauhiainen Ville26:06,05:00,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1112Aboiltiz Miguel Diaz40:24,2
2109Hannuksela Tommi40:28,2*4,0
3111Wilkman Klaus41:59,2 1:35,0
4110Jauhiainen Ville54:57,7 14:33,5


*AT-pisteet: 109, Hannuksela Tommi, 2A, Myöhä, 20,0
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 , Lähti:2
EK3, 28.2km, nopein: 82.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1115Lappalainen Esa20:34,2
2114Soimetsä Jukka21:39,11:04,9
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1115Lappalainen Esa39:56,9
2114Soimetsä Jukka40:40,5 43,6

 
Luokka 23, Historic -81 ja -90, Lähti:2
EK3, 28.2km, nopein: 81.5km/h
SijNroNimiTulosEro
1117Polojärvi Osmo20:44,9
2116Virolainen Martti21:29,044,1
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1117Polojärvi Osmo40:00,6
2116Virolainen Martti41:24,1 1:23,5

 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:5
EK3, 28.2km, nopein: 76.4km/h
SijNroNimiTulosEro
1118Virta Teemu22:09,1
2120Lappalainen Esko23:10,11:01,0
3121Alaoja Ilkka23:26,91:17,8
4119Kalliomäki Jami27:09,15:00,0
5122Pekkarinen Janne27:09,15:00,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1118Virta Teemu42:03,2
2120Lappalainen Esko43:31,5 1:28,3
3121Alaoja Ilkka45:19,4 3:16,2
4119Kalliomäki Jami46:04,3 4:01,1
5122Pekkarinen Janne47:28,1 5:24,9

 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:13
EK3, 28.2km, nopein: 86.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1125Tyyskä Joona19:30,6
2134Lampela Manu19:31,91,3
3126Salo Toni19:35,65,0
4131Piispanen Antti19:42,211,6
5124Dianoff Tomi20:17,947,3
6133Flyktman Juha23:07,23:36,6
7123Kangas Ville24:30,65:00,0
8127Ojakoski Eero24:30,65:00,0
9129Lehtonen Erkki24:30,65:00,0
10132Hast Mikko24:30,65:00,0
11128Laihiainen Jaakko33:12,313:41,7
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1134Lampela Manu37:38,1
2133Flyktman Juha43:28,5 5:50,4
3131Piispanen Antti43:48,3*6:10,2
4126Salo Toni43:58,3 6:20,2
5132Hast Mikko44:48,7 7:10,6
6125Tyyskä Joona45:31,8*7:53,7
7124Dianoff Tomi47:06,5*9:28,4
8127Ojakoski Eero50:00,8*12:22,7
9123Kangas Ville52:36,8 14:58,7
10128Laihiainen Jaakko56:31,0 18:52,9
11129Lehtonen Erkki1:09:55,2*32:17,1


Keskeyttäneet: 130, Sinisalo Antti, 2A, Tekninen vika  -   135, Rautiainen Samu, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 124, Dianoff Tomi, 2A, Myöhä, 50,0  -   127, Ojakoski Eero, 2C, Ennakko, 1:00,0  -   125, Tyyskä Joona, 2E, Myöhä, 30,0  -   131, Piispanen Antti, 2A, Ennakko, 3:00,0  -   125, Tyyskä Joona, 2A, Myöhä, 10,0  -   129, Lehtonen Erkki, 1A, Myöhä, 2:30,0