<< EK10 Maali> Yleiskilpailun tulos
Arctic Lapland Rally
25.-27.1.2018
EK 11, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Ristilampi / Pohjanhovi
 
Luokka 1, Super4, Lähti:25
EK11, 48.69km, nopein: 117.3km/h
SijNroNimiTulosEro
16Pietarinen Eerik24:54,2
25Mänty Marko25:00,56,3
312Katsuta Takamoto25:11,817,6
49Ketomäki Jukka25:27,833,6
57Lindholm Emil25:31,136,9
64Nikara Jarkko25:52,958,7
73Salo Juha25:53,158,9
810Tukiainen Tomi25:54,71:00,5
911Pieniazek Lukasz26:06,61:12,4
1013Kasi Jukka26:29,81:35,6
118Arai Hiroki26:43,91:49,7
1214Eskelinen Mikko26:44,11:49,9
1325Burger Kees27:20,72:26,5
1428Lyytikäinen Pasi28:32,03:37,8
1526Stugemo Lars29:33,84:39,6
1643Lokka Risto29:53,54:59,3
1738Martti Yrjö29:58,35:04,1
1844Korkiakoski Esa30:05,05:10,8
1939Toporov Oleg30:13,05:18,8
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
16Pietarinen Eerik2:08:49,3
27Lindholm Emil2:11:14,7 2:25,4
312Katsuta Takamoto2:11:25,5 2:36,2
49Ketomäki Jukka2:11:31,2 2:41,9
55Mänty Marko2:11:58,6 3:09,3
610Tukiainen Tomi2:12:41,4 3:52,1
74Nikara Jarkko2:12:56,8*4:07,5
811Pieniazek Lukasz2:13:46,5 4:57,2
93Salo Juha2:14:15,2 5:25,9
1013Kasi Jukka2:16:31,4 7:42,1
118Arai Hiroki2:17:44,0*8:54,7
1214Eskelinen Mikko2:18:05,1 9:15,8
1325Burger Kees2:20:06,1 11:16,8
1428Lyytikäinen Pasi2:23:54,3 15:05,0
1538Martti Yrjö2:34:20,2 25:30,9
1626Stugemo Lars2:34:28,3*25:39,0
1743Lokka Risto2:35:19,3 26:30,0
1844Korkiakoski Esa2:43:05,2*34:15,9
1939Toporov Oleg2:43:57,6*35:08,3


Keskeyttäneet: 2, Asunmaa Teemu, 11B, Tekninen vika  -   15, Habaj Lukasz, 7A, Tekninen vika  -   27, Shaymiev Radik, 11A, Tekninen vika  -   29, Hulkkonen Tapani, 2A, Tekninen vika  -   33, Autio Jarmo, 9D, Tekninen vika  -   37, Seppä Rami, 6B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 39, Toporov Oleg, 7A, Ennakko, 1:00,0  -   4, Nikara Jarkko, 2E, Myöhä, 30,0  -   26, Stugemo Lars, 2A, Myöhä, 1:40,0  -   39, Toporov Oleg, 4L, Muu syy, 10:00,0  -   44, Korkiakoski Esa, 3A, Myöhä, 2:30,0  -   39, Toporov Oleg, 4A, Myöhä, 10,0  -   8, Arai Hiroki, 11A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 2, Tuotanto4, Lähti:18
EK11, 48.69km, nopein: 109.8km/h
SijNroNimiTulosEro
118Ruotsalainen Esa26:36,5
223Tokee Joonas26:38,82,3
336Vuokila Miikka27:02,826,3
419Hautamäki Ville27:38,71:02,2
520Hosike Jarkko28:11,71:35,2
640Ikonen Jukka29:27,72:51,2
741Penttilä Kai29:28,32:51,8
842Vuorio Pekka29:35,42:58,9
935Lahtinen Timo29:35,92:59,4
1032Rigler Gerald30:13,23:36,7
1122Selivaara Antti30:32,33:55,8
1234Kaikkonen Veli-Matti30:48,94:12,4
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
118Ruotsalainen Esa2:16:12,6
223Tokee Joonas2:17:44,2 1:31,6
319Hautamäki Ville2:19:40,4 3:27,8
436Vuokila Miikka2:20:32,0 4:19,4
520Hosike Jarkko2:24:49,7 8:37,1
622Selivaara Antti2:25:35,1 9:22,5
741Penttilä Kai2:29:56,2 13:43,6
842Vuorio Pekka2:31:13,5 15:00,9
940Ikonen Jukka2:31:42,1*15:29,5
1035Lahtinen Timo2:33:17,5 17:04,9
1134Kaikkonen Veli-Matti2:37:04,6 20:52,0
1232Rigler Gerald2:42:34,9*26:22,3


Keskeyttäneet: 17, Jansson Jacob, 9A, Tekninen vika  -   21, Tahko Riku, 5F, Tekninen vika  -   24, Pietarinen Henrik, 9E, Tekninen vika  -   30, Kuikka Jari, 6A, Tekninen vika  -   31, Keskiniva Jussi, 5F, Tekninen vika  -   45, Petrocco Lucio, 8B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 32, Rigler Gerald, 5C, Myöhä, 40,0  -   21, Tahko Riku, 1A, Myöhä, 1:10,0  -   40, Ikonen Jukka, 8A, Ennakko, 1:00,0
 
Luokka 3, R2: FIA R1 ja R2B, Lähti:13
EK11, 48.69km, nopein: 106.3km/h
SijNroNimiTulosEro
149Rytkönen Anssi27:28,4
267Joona Lauri27:40,011,6
346Kinnunen Jaro27:50,922,5
447Mäkinen Niko28:03,835,4
557Hokkala Henri28:07,939,5
648Lindberg Jussi28:21,753,3
768Leinonen Heikki28:25,356,9
860Röyhkiö Aleksi28:36,01:07,6
962Öhman Patric28:43,61:15,2
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
146Kinnunen Jaro2:23:52,7
247Mäkinen Niko2:24:30,7 38,0
348Lindberg Jussi2:26:02,3 2:09,6
457Hokkala Henri2:26:03,5 2:10,8
549Rytkönen Anssi2:26:03,9*2:11,2
667Joona Lauri2:26:23,7 2:31,0
768Leinonen Heikki2:28:03,3 4:10,6
862Öhman Patric2:29:53,0 6:00,3
960Röyhkiö Aleksi2:33:07,8 9:15,1


Keskeyttäneet: 50, Lavio Jaakko, 7B, Tekninen vika  -   54, Luhtaniemi Jani, 9E, Tekninen vika  -   55, Koski-Lammi Heikki, 5E, Suljettu kilpailusta  -   61, Lähdeniemi Arttu, 8A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 49, Rytkönen Anssi, 1A, Myöhä, 10,0  -   49, Rytkönen Anssi, 9D, Ennakko, 3:00,0
 
Luokka 4, Super2, Lähti:10
EK11, 48.69km, nopein: 100.2km/h
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi29:10,2
252Kinnunen Erno30:02,752,5
366Jussila Eerik30:09,559,3
469Korkiakoski Harri37:28,28:18,0
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi2:29:09,2
252Kinnunen Erno2:33:16,4 4:07,2
366Jussila Eerik2:37:58,9 8:49,7
469Korkiakoski Harri2:51:52,1*22:42,9


Keskeyttäneet: 53, Veikkanen Niko, 9A, Tekninen vika  -   56, Vilenius Tomi, 8B, Suljettu kilpailusta  -   58, Korvola Sami, 5E, Suljettu kilpailusta  -   63, Saarnio Jari, 5F, Tekninen vika  -   64, Olkoniemi Jonna, 4A, Tekninen vika  -   65, Seilo Joni, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 69, Korkiakoski Harri, 5D, Myöhä, 2:00,0
 
Luokka 5, ryhmä F enintään 3000 cm3, Lähti:11
EK11, 48.69km, nopein: 90.4km/h
SijNroNimiTulosEro
170Muhonen Reijo32:19,6
272Leinonen Hannu32:30,911,3
374Seppälä Jani32:38,018,4
475Huotari Seppo34:09,41:49,8
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Seppälä Jani2:38:46,9
270Muhonen Reijo2:42:38,4 3:51,5
375Huotari Seppo2:54:01,7*15:14,8
472Leinonen Hannu3:31:42,0*52:55,1


Keskeyttäneet: 71, Rantanen Simo, 7B, Ulosajo  -   73, Moisala Jouni, 5A, Tekninen vika  -   76, Hintsala Timo, 6B, Tekninen vika  -   77, Hirvioja Aki, 1A, Tekninen vika  -   78, Huovinen Juhana, 3B, Tekninen vika  -   79, Nikupeteri Ville-Petteri, 1B, Tekninen vika  -   80, Rajala Jari, 6B, Ulosajo
*AT-pisteet: 72, Leinonen Hannu, 5D, Myöhä, 2:30,0  -   78, Huovinen Juhana, 2C, Myöhä, 10,0  -   75, Huotari Seppo, 4A, Ennakko, 5:00,0  -   72, Leinonen Hannu, 8A, Myöhä, 50,0  -   78, Huovinen Juhana, 2E, Ennakko, 20:00,0
 
Luokka 6, V1600, Lähti:3
EK11, 48.69km, nopein: 86.6km/h
SijNroNimiTulosEro
181Huovinen Joonas33:42,9
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
181Huovinen Joonas2:53:31,3


Keskeyttäneet: 82, Heinonen Mika, 8A, Tekninen vika  -   83, Markkanen Kalle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, FIA R4 (luokiteltu 1.1.2018 jälkeen), RGT, Lähti:1
EK11, 48.69km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 1, Al Rajhi Yazeed, 3A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 1, Al Rajhi Yazeed, 2C, Myöhä, 10,0
 
Luokka 8, R -Lite, Lähti:1
EK11, 48.69km, nopein: 78.3km/h
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli37:18,8
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli3:25:23,7*


*AT-pisteet: 84, Suorsa Samuli, 4A, Ennakko, 9:00,0  -   84, Suorsa Samuli, 2C, Ennakko, 3:00,0  -   84, Suorsa Samuli, 2A, Ennakko, 3:00,0
 
Luokka 9, A, FIN R ja FIA R1/A enintään 1400 cm3, Lähti:3
EK11, 48.69km, nopein: 87km/h
SijNroNimiTulosEro
187Karjalainen Juha33:35,5
286Lampela Jyrki38:58,75:23,2
385Pekkarinen Jarmo40:28,66:53,1
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
187Karjalainen Juha2:54:38,5
286Lampela Jyrki3:23:30,2 28:51,7
385Pekkarinen Jarmo3:36:16,1*41:37,6


*AT-pisteet: 85, Pekkarinen Jarmo, 5A, Myöhä, 1:10,0
 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD, Lähti:2
EK11, 48.69km, nopein: 73.5km/h
SijNroNimiTulosEro
188Ruusiala Hannu39:44,8
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
188Ruusiala Hannu3:13:48,7*


Keskeyttäneet: 89, Kinnunen Jari, 7B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 88, Ruusiala Hannu, 9E, Myöhä, 10,0  -   88, Ruusiala Hannu, 2E, Myöhä, 20,0
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD, Lähti:8
EK11, 48.69km, nopein: 98.5km/h
SijNroNimiTulosEro
193Viitanen Markku29:38,8
292Roivainen Kari30:53,91:15,1
391Kortesalmi Kari31:07,21:28,4
490Malava Timo31:17,81:39,0
597Salminen Petteri32:20,52:41,7
696Luoto Aarre35:04,75:25,9
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
193Viitanen Markku2:32:31,5
291Kortesalmi Kari2:38:09,2*5:37,7
392Roivainen Kari2:39:53,4 7:21,9
490Malava Timo2:40:34,5 8:03,0
596Luoto Aarre2:54:30,1 21:58,6
697Salminen Petteri2:55:15,3*22:43,8


Keskeyttäneet: 94, Niskala Teuvo, 7A, Tekninen vika  -   95, Tyllinen Erkki, 2B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 97, Salminen Petteri, 6L, Vilppilähtö, 10,0  -   91, Kortesalmi Kari, 2C, Myöhä, 30,0
 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD , Lähti:3
EK11, 48.69km, nopein: 78.8km/h
SijNroNimiTulosEro
199Manninen Ilkka37:05,6
2100Tokola Pekka38:23,01:17,4
398Saarinen Heikki38:29,11:23,5
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
199Manninen Ilkka3:07:22,0
298Saarinen Heikki3:07:28,5 6,5
3100Tokola Pekka3:22:35,6 15:13,6

 
Luokka 13, Legends 60 v ja yli: 4WD , Lähti:1
EK11, 48.69km, nopein: 79.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma36:41,4
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma3:06:57,0

 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD, Lähti:1
EK11, 48.69km, nopein: 84.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander34:32,4
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander2:55:29,4*


*AT-pisteet: 103, Strobl Alexander, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:2
EK11, 48.69km, nopein: 81.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu35:40,5
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu2:45:03,9


Keskeyttäneet: 104, Suontausta Jari, 7A, Tekninen vika
 
Luokka 17, Ryhmä N/A,FIA R4, FIN R 4WD, WRC , Lähti:2
EK11, 48.69km, nopein: 100.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka29:01,3
2106Rinne Henna-Kaisa33:07,74:06,4
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka2:31:00,4
2106Rinne Henna-Kaisa3:03:32,4 32:32,0

 
Luokka 19, Ryhmä F, F2 yli 1600 cm3, Lähti:1
EK11, 48.69km, nopein: 80.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa36:11,1
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa3:14:42,4

 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 , Lähti:4
EK11, 48.69km, nopein: 84.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1110Jauhiainen Ville34:28,7
2112Aboiltiz Miguel Diaz35:17,148,4
3111Wilkman Klaus36:47,62:18,9
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1112Aboiltiz Miguel Diaz2:58:09,7
2111Wilkman Klaus3:04:54,9 6:45,2
3110Jauhiainen Ville3:21:05,3*22:55,6


Keskeyttäneet: 109, Hannuksela Tommi, 4B, Ulosajo
*AT-pisteet: 110, Jauhiainen Ville, 8A, Ennakko, 1:00,0  -   109, Hannuksela Tommi, 2A, Myöhä, 20,0
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 , Lähti:2
EK11, 48.69km, nopein: 81.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1115Lappalainen Esa35:49,2
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1115Lappalainen Esa3:00:18,1


Keskeyttäneet: 114, Soimetsä Jukka, 6B, Tekninen vika
 
Luokka 23, Historic -81 ja -90, Lähti:2
EK11, 48.69km, nopein: 83.4km/h
SijNroNimiTulosEro
1117Polojärvi Osmo35:00,9
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1117Polojärvi Osmo2:55:54,6


Keskeyttäneet: 116, Virolainen Martti, 11B, Tekninen vika
 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:5
EK11, 48.69km, nopein: 82.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1119Kalliomäki Jami35:19,4
2120Lappalainen Esko38:37,73:18,3
3121Alaoja Ilkka41:03,15:43,7
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1119Kalliomäki Jami3:17:05,5
2120Lappalainen Esko3:20:21,0 3:15,5
3121Alaoja Ilkka3:23:13,7 6:08,2


Keskeyttäneet: 118, Virta Teemu, 9E, Tekninen vika  -   122, Pekkarinen Janne, 7B, Ulosajo
 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:13
EK11, 48.69km, nopein: 91.4km/h
SijNroNimiTulosEro
1131Piispanen Antti31:57,6
2125Tyyskä Joona32:25,628,0
3134Lampela Manu32:25,828,2
4126Salo Toni33:11,51:13,9
5128Laihiainen Jaakko35:42,83:45,2
6123Kangas Ville35:51,23:53,6
7124Dianoff Tomi36:15,44:17,8
8127Ojakoski Eero39:49,57:51,9
Tilanne EK11:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1134Lampela Manu2:42:46,2
2131Piispanen Antti2:48:18,5*5:32,3
3125Tyyskä Joona2:52:31,5*9:45,3
4126Salo Toni2:52:41,8 9:55,6
5124Dianoff Tomi3:07:17,6*24:31,4
6128Laihiainen Jaakko3:14:42,5 31:56,3
7123Kangas Ville3:24:09,0 41:22,8
8127Ojakoski Eero3:33:12,3*50:26,1


Keskeyttäneet: 129, Lehtonen Erkki, 9C, Tekninen vika  -   130, Sinisalo Antti, 2A, Tekninen vika  -   132, Hast Mikko, 5F, Suljettu kilpailusta  -   133, Flyktman Juha, 9E, Tekninen vika  -   135, Rautiainen Samu, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 124, Dianoff Tomi, 2A, Myöhä, 50,0  -   125, Tyyskä Joona, 2E, Myöhä, 30,0  -   131, Piispanen Antti, 2A, Ennakko, 3:00,0  -   125, Tyyskä Joona, 2A, Myöhä, 10,0  -   129, Lehtonen Erkki, 1A, Myöhä, 2:30,0  -   124, Dianoff Tomi, 8L, Vilppilähtö, 10,0  -   127, Ojakoski Eero, 2C, Ennakko, 1:00,0