EK2 >> Yleiskilpailun tulos
Arctic Lapland Rally
25.-27.1.2018
EK 1, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Aittajärvi / Europcar
 
Luokka 1, Super4, Lähti:25
EK1, 24.18km, nopein: 123.9km/h
SijNroNimiTulosEro
16Pietarinen Eerik11:42,6
212Katsuta Takamoto11:46,13,5
37Lindholm Emil11:46,33,7
42Asunmaa Teemu11:46,64,0
54Nikara Jarkko11:51,48,8
65Mänty Marko11:51,89,2
79Ketomäki Jukka11:53,711,1
810Tukiainen Tomi11:56,914,3
93Salo Juha12:00,618,0
108Arai Hiroki12:02,620,0
1115Habaj Lukasz12:12,129,5
1213Kasi Jukka12:13,030,4
1314Eskelinen Mikko12:14,932,3
1411Pieniazek Lukasz12:17,635,0
1525Burger Kees12:35,653,0
1628Lyytikäinen Pasi12:47,31:04,7
1733Autio Jarmo12:58,21:15,6
1826Stugemo Lars13:02,31:19,7
1937Seppä Rami13:07,71:25,1
2043Lokka Risto13:08,51:25,9
2127Shaymiev Radik13:21,31:38,7
2229Hulkkonen Tapani13:22,81:40,2
2344Korkiakoski Esa13:45,12:02,5
2439Toporov Oleg13:56,82:14,2
2538Martti Yrjö14:01,92:19,3
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
16Pietarinen Eerik11:42,6
212Katsuta Takamoto11:46,1 3,5
37Lindholm Emil11:46,3 3,7
42Asunmaa Teemu11:46,6 4,0
54Nikara Jarkko11:51,4 8,8
65Mänty Marko11:51,8 9,2
79Ketomäki Jukka11:53,7 11,1
810Tukiainen Tomi11:56,9 14,3
93Salo Juha12:00,6 18,0
108Arai Hiroki12:02,6 20,0
1115Habaj Lukasz12:12,1 29,5
1213Kasi Jukka12:13,0 30,4
1314Eskelinen Mikko12:14,9 32,3
1411Pieniazek Lukasz12:17,6 35,0
1525Burger Kees12:35,6 53,0
1628Lyytikäinen Pasi12:47,3 1:04,7
1733Autio Jarmo12:58,2 1:15,6
1826Stugemo Lars13:02,3 1:19,7
1937Seppä Rami13:07,7 1:25,1
2043Lokka Risto13:08,5 1:25,9
2127Shaymiev Radik13:21,3 1:38,7
2229Hulkkonen Tapani13:22,8 1:40,2
2344Korkiakoski Esa13:45,1 2:02,5
2439Toporov Oleg13:56,8 2:14,2
2538Martti Yrjö14:01,9 2:19,3

 
Luokka 2, Tuotanto4, Lähti:18
EK1, 24.18km, nopein: 118.8km/h
SijNroNimiTulosEro
123Tokee Joonas12:12,9
218Ruotsalainen Esa12:19,46,5
324Pietarinen Henrik12:26,013,1
422Selivaara Antti12:34,721,8
519Hautamäki Ville12:40,027,1
636Vuokila Miikka12:49,436,5
721Tahko Riku12:49,937,0
817Jansson Jacob12:59,146,2
930Kuikka Jari13:05,852,9
1020Hosike Jarkko13:10,557,6
1141Penttilä Kai13:21,71:08,8
1242Vuorio Pekka13:33,61:20,7
1332Rigler Gerald13:35,41:22,5
1440Ikonen Jukka13:40,01:27,1
1535Lahtinen Timo13:46,11:33,2
1645Petrocco Lucio13:58,71:45,8
1734Kaikkonen Veli-Matti14:30,52:17,6
1831Keskiniva Jussi14:34,02:21,1
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
123Tokee Joonas12:12,9
218Ruotsalainen Esa12:19,4 6,5
324Pietarinen Henrik12:26,0 13,1
422Selivaara Antti12:34,7 21,8
519Hautamäki Ville12:40,0 27,1
636Vuokila Miikka12:49,4 36,5
717Jansson Jacob12:59,1 46,2
830Kuikka Jari13:05,8 52,9
920Hosike Jarkko13:10,5 57,6
1041Penttilä Kai13:21,7 1:08,8
1142Vuorio Pekka13:33,6 1:20,7
1232Rigler Gerald13:35,4 1:22,5
1340Ikonen Jukka13:40,0 1:27,1
1435Lahtinen Timo13:46,1 1:33,2
1545Petrocco Lucio13:58,7 1:45,8
1621Tahko Riku13:59,9*1:47,0
1734Kaikkonen Veli-Matti14:30,5 2:17,6
1831Keskiniva Jussi14:34,0 2:21,1


*AT-pisteet: 21, Tahko Riku, 1A, Myöhä, 1:10,0
 
Luokka 3, R2: FIA R1 ja R2B, Lähti:13
EK1, 24.18km, nopein: 112.2km/h
SijNroNimiTulosEro
149Rytkönen Anssi12:55,8
247Mäkinen Niko12:59,43,6
346Kinnunen Jaro13:03,67,8
448Lindberg Jussi13:06,410,6
554Luhtaniemi Jani13:07,011,2
667Joona Lauri13:12,817,0
750Lavio Jaakko13:14,118,3
868Leinonen Heikki13:17,822,0
957Hokkala Henri13:21,525,7
1062Öhman Patric13:28,933,1
1160Röyhkiö Aleksi13:38,142,3
1255Koski-Lammi Heikki13:39,143,3
1361Lähdeniemi Arttu13:45,950,1
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
147Mäkinen Niko12:59,4
246Kinnunen Jaro13:03,6 4,2
349Rytkönen Anssi13:05,8*6,4
448Lindberg Jussi13:06,4 7,0
554Luhtaniemi Jani13:07,0 7,6
667Joona Lauri13:12,8 13,4
750Lavio Jaakko13:14,1 14,7
868Leinonen Heikki13:17,8 18,4
957Hokkala Henri13:21,5 22,1
1062Öhman Patric13:28,9 29,5
1160Röyhkiö Aleksi13:38,1 38,7
1255Koski-Lammi Heikki13:39,1 39,7
1361Lähdeniemi Arttu13:45,9 46,5


*AT-pisteet: 49, Rytkönen Anssi, 1A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 4, Super2, Lähti:10
EK1, 24.18km, nopein: 109.8km/h
SijNroNimiTulosEro
152Kinnunen Erno13:12,8
251Teppo Jussi13:17,34,5
358Korvola Sami13:26,213,4
453Veikkanen Niko13:51,338,5
556Vilenius Tomi13:58,345,5
666Jussila Eerik14:02,249,4
765Seilo Joni14:17,21:04,4
863Saarnio Jari14:18,81:06,0
964Olkoniemi Jonna14:20,51:07,7
1069Korkiakoski Harri14:27,51:14,7
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
152Kinnunen Erno13:12,8
251Teppo Jussi13:17,3 4,5
358Korvola Sami13:26,2 13,4
453Veikkanen Niko13:51,3 38,5
556Vilenius Tomi13:58,3 45,5
666Jussila Eerik14:02,2 49,4
765Seilo Joni14:17,2 1:04,4
863Saarnio Jari14:18,8 1:06,0
964Olkoniemi Jonna14:20,5 1:07,7
1069Korkiakoski Harri14:27,5 1:14,7

 
Luokka 5, ryhmä F enintään 3000 cm3, Lähti:11
EK1, 24.18km, nopein: 105.8km/h
SijNroNimiTulosEro
174Seppälä Jani13:42,9
272Leinonen Hannu13:46,53,6
376Hintsala Timo14:03,820,9
471Rantanen Simo14:05,422,5
575Huotari Seppo14:19,236,3
673Moisala Jouni14:24,541,6
770Muhonen Reijo14:30,847,9
880Rajala Jari14:31,248,3
978Huovinen Juhana21:42,57:59,6
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
174Seppälä Jani13:42,9
272Leinonen Hannu13:46,5 3,6
376Hintsala Timo14:03,8 20,9
471Rantanen Simo14:05,4 22,5
575Huotari Seppo14:19,2 36,3
673Moisala Jouni14:24,5 41,6
770Muhonen Reijo14:30,8 47,9
880Rajala Jari14:31,2 48,3
978Huovinen Juhana21:42,5 7:59,6


Keskeyttäneet: 77, Hirvioja Aki, 1A, Tekninen vika  -   79, Nikupeteri Ville-Petteri, 1B, Tekninen vika
 
Luokka 6, V1600, Lähti:3
EK1, 24.18km, nopein: 96.7km/h
SijNroNimiTulosEro
183Markkanen Kalle15:00,2
282Heinonen Mika15:49,148,9
381Huovinen Joonas16:02,21:02,0
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
183Markkanen Kalle15:00,2
282Heinonen Mika15:49,1 48,9
381Huovinen Joonas16:02,2 1:02,0

 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, FIA R4 (luokiteltu 1.1.2018 jälkeen), RGT, Lähti:1
EK1, 24.18km, nopein: 119km/h
SijNroNimiTulosEro
11Al Rajhi Yazeed12:11,7
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Al Rajhi Yazeed12:11,7

 
Luokka 8, R -Lite, Lähti:1
EK1, 24.18km, nopein: 95.4km/h
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli15:12,6
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
184Suorsa Samuli15:12,6

 
Luokka 9, A, FIN R ja FIA R1/A enintään 1400 cm3, Lähti:3
EK1, 24.18km, nopein: 93.1km/h
SijNroNimiTulosEro
185Pekkarinen Jarmo15:34,6
287Karjalainen Juha16:45,51:10,9
386Lampela Jyrki17:43,72:09,1
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
185Pekkarinen Jarmo15:34,6
287Karjalainen Juha16:45,5 1:10,9
386Lampela Jyrki17:43,7 2:09,1

 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD, Lähti:2
EK1, 24.18km, nopein: 96.8km/h
SijNroNimiTulosEro
189Kinnunen Jari14:59,0
288Ruusiala Hannu15:49,650,6
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
189Kinnunen Jari14:59,0
288Ruusiala Hannu15:49,6 50,6

 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD, Lähti:8
EK1, 24.18km, nopein: 108.9km/h
SijNroNimiTulosEro
193Viitanen Markku13:19,4
291Kortesalmi Kari14:04,445,0
394Niskala Teuvo14:11,251,8
492Roivainen Kari14:21,81:02,4
590Malava Timo14:23,81:04,4
697Salminen Petteri14:47,31:27,9
796Luoto Aarre15:29,62:10,2
895Tyllinen Erkki16:27,73:08,3
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
193Viitanen Markku13:19,4
291Kortesalmi Kari14:04,4 45,0
394Niskala Teuvo14:11,2 51,8
492Roivainen Kari14:21,8 1:02,4
590Malava Timo14:23,8 1:04,4
697Salminen Petteri14:47,3 1:27,9
796Luoto Aarre15:29,6 2:10,2
895Tyllinen Erkki16:27,7 3:08,3

 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD , Lähti:3
EK1, 24.18km, nopein: 92.7km/h
SijNroNimiTulosEro
198Saarinen Heikki15:39,2
2100Tokola Pekka15:49,810,6
399Manninen Ilkka16:46,21:07,0
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
198Saarinen Heikki15:39,2
2100Tokola Pekka15:49,8 10,6
399Manninen Ilkka16:46,2 1:07,0

 
Luokka 13, Legends 60 v ja yli: 4WD , Lähti:1
EK1, 24.18km, nopein: 90.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma16:04,0
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1101Karhapää Jorma16:04,0

 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD, Lähti:1
EK1, 24.18km, nopein: 95.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander15:07,8
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1103Strobl Alexander15:17,8*


*AT-pisteet: 103, Strobl Alexander, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:2
EK1, 24.18km, nopein: 100.4km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu14:27,0
2104Suontausta Jari15:23,856,8
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1105Kortesalmi Teemu14:27,0
2104Suontausta Jari15:23,8 56,8

 
Luokka 17, Ryhmä N/A,FIA R4, FIN R 4WD, WRC , Lähti:2
EK1, 24.18km, nopein: 107.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka13:32,5
2106Rinne Henna-Kaisa14:27,054,5
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1107Koivisto Ari-Pekka13:32,5
2106Rinne Henna-Kaisa14:27,0 54,5

 
Luokka 19, Ryhmä F, F2 yli 1600 cm3, Lähti:1
EK1, 24.18km, nopein: 93.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa15:30,3
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Hiltunen Esa15:30,3

 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 , Lähti:4
EK1, 24.18km, nopein: 96.1km/h
SijNroNimiTulosEro
1109Hannuksela Tommi15:05,9
2112Aboiltiz Miguel Diaz15:31,225,3
3111Wilkman Klaus16:10,21:04,3
4110Jauhiainen Ville20:05,95:00,0
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1109Hannuksela Tommi15:05,9
2112Aboiltiz Miguel Diaz15:31,2 25,3
3111Wilkman Klaus16:10,2 1:04,3
4110Jauhiainen Ville20:05,9 5:00,0

 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 , Lähti:2
EK1, 24.18km, nopein: 94.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1114Soimetsä Jukka15:20,4
2115Lappalainen Esa15:33,212,8
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1114Soimetsä Jukka15:20,4
2115Lappalainen Esa15:33,2 12,8

 
Luokka 23, Historic -81 ja -90, Lähti:2
EK1, 24.18km, nopein: 94km/h
SijNroNimiTulosEro
1117Polojärvi Osmo15:25,9
2116Virolainen Martti16:11,245,3
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1117Polojärvi Osmo15:25,9
2116Virolainen Martti16:11,2 45,3

 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:5
EK1, 24.18km, nopein: 95.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1119Kalliomäki Jami15:11,0
2118Virta Teemu15:59,048,0
3122Pekkarinen Janne16:18,51:07,5
4120Lappalainen Esko16:25,51:14,5
5121Alaoja Ilkka17:57,12:46,1
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1119Kalliomäki Jami15:11,0
2118Virta Teemu15:59,0 48,0
3122Pekkarinen Janne16:18,5 1:07,5
4120Lappalainen Esko16:25,5 1:14,5
5121Alaoja Ilkka17:57,1 2:46,1

 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:13
EK1, 24.18km, nopein: 99.4km/h
SijNroNimiTulosEro
1134Lampela Manu14:35,6
2135Rautiainen Samu16:00,71:25,1
3133Flyktman Juha16:28,51:52,9
4132Hast Mikko16:33,31:57,7
5131Piispanen Antti17:34,12:58,5
6130Sinisalo Antti18:28,23:52,6
7128Laihiainen Jaakko19:23,24:47,6
8123Kangas Ville19:35,65:00,0
9127Ojakoski Eero20:20,35:44,7
10126Salo Toni20:42,46:06,8
11125Tyyskä Joona21:33,96:58,3
12124Dianoff Tomi22:24,47:48,8
13129Lehtonen Erkki34:24,019:48,4
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1134Lampela Manu14:35,6
2135Rautiainen Samu16:00,7 1:25,1
3133Flyktman Juha16:28,5 1:52,9
4132Hast Mikko16:33,3 1:57,7
5131Piispanen Antti17:34,1 2:58,5
6130Sinisalo Antti18:28,2 3:52,6
7128Laihiainen Jaakko19:23,2 4:47,6
8123Kangas Ville19:35,6 5:00,0
9127Ojakoski Eero20:20,3 5:44,7
10126Salo Toni20:42,4 6:06,8
11125Tyyskä Joona21:33,9 6:58,3
12124Dianoff Tomi22:24,4 7:48,8
13129Lehtonen Erkki36:54,0*22:18,4


*AT-pisteet: 129, Lehtonen Erkki, 1A, Myöhä, 2:30,0