<< EK3 Maali> Yleiskilpailun tulos
Louhinta-Ässät Ralli
4.5.2019
EK 4, LUOKITTAINEN TILANNE
Nuottiluokat
Rally Drivers Team ry
Laukkoski
 
Luokka 1, FIA R1 ja V1600, Ryhmä N/A, FIN R, Lähti:2
EK4, 14.9km, nopein: 87km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
1102Luukka MikaToyota Yaris10:16,5
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
1102Luukka MikaToyota Yaris20:03,8


Keskeyttäneet: 101, Koskelainen Kari, LÄHTÖ, Tekninen vika
 
Luokka 2, FIA R1 ja V1600, Ryhmä N/A, FIN R, Lähti:1
EK4, 14.9km, nopein: 0km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro


Keskeyttäneet: 103, Vähämaa Atte, 3B, Ulosajo
 
Luokka 3, 4WD, Rallin säännöt art. 16 mukaiset autot, R-Lite, WRC 02-18, Lähti:7
EK4, 14.9km, nopein: 118.4km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
164Salo JuhaSkoda Fabia R57:33,1
266Lindberg JussiMitsubishi Lancer Evo IX (CT9A)8:10,437,3
368Lehti MikkoOpel Corsa OPC S20008:12,439,3
465Mäenpää TimoMitsubishi Lancer Evolution X8:15,642,5
570Honkanen JarmoSubaru Impreza WRX8:49,21:16,1
667Hämäläinen JyrkiSubaru Impreza STi9:04,51:31,4
769Haapasalo KaiSubaru Impreza WRX Sti9:07,11:34,0
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
164Salo JuhaSkoda Fabia R514:52,7
266Lindberg JussiMitsubishi Lancer Evo IX (CT9A)15:54,6 1:01,9
368Lehti MikkoOpel Corsa OPC S200015:58,3 1:05,6
465Mäenpää TimoMitsubishi Lancer Evolution X16:04,0 1:11,3
570Honkanen JarmoSubaru Impreza WRX17:09,1 2:16,4
667Hämäläinen JyrkiSubaru Impreza STi17:32,0 2:39,3
769Haapasalo KaiSubaru Impreza WRX Sti17:41,0 2:48,3

 
Luokka 4, FIA R2 / R2B, Ryhmä N/A, R3 ja FIN R, FIA R3T / R3D, Super 1600, Lähti:5
EK4, 14.9km, nopein: 104.1km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
172Markkanen KallePeugeot 208 R28:35,1
275Lähdeniemi ArttuFord Fiesta R28:35,70,6
376Hakulinen AnttiRenault Clio8:42,06,9
474Kalmi NikoCitroën C2 R29:09,234,1
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
172Markkanen KallePeugeot 208 R216:40,8
275Lähdeniemi ArttuFord Fiesta R216:44,1 3,3
376Hakulinen AnttiRenault Clio17:01,7*20,9
474Kalmi NikoCitroën C2 R217:48,1 1:07,3


Keskeyttäneet: 73, Laurén Antton, LÄHTÖ, Tekninen vika
*AT-pisteet: 76, Hakulinen Antti, 3L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 5, Ryhmä F (enint. 1600cm3), Lähti:1
EK4, 14.9km, nopein: 100.3km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
177Nikkinen TeroToyota Corolla GT8:54,9
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
177Nikkinen TeroToyota Corolla GT17:35,5

 
Luokka 6, Ryhmä F (yli 1600cm3), Lähti:11
EK4, 14.9km, nopein: 107.1km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
186Linden KimmoBMW M38:20,9
287Patajoki NikoFord Escort RS 20008:45,324,4
383Jalava ToniOpel Astra F GSi 16V /8:49,428,5
480Soininen ArtoBMW M3 (E36)8:52,131,2
585Koverola HenrikBMW M39:05,144,2
682Harju TommiVolkswagen Golf GTI9:06,445,5
781Tiainen PasiBMW 325i9:32,11:11,2
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
186Linden KimmoBMW M316:31,3
287Patajoki NikoFord Escort RS 200017:02,2 30,9
380Soininen ArtoBMW M3 (E36)17:02,5 31,2
483Jalava ToniOpel Astra F GSi 16V /17:12,8 41,5
582Harju TommiVolkswagen Golf GTI17:36,0 1:04,7
685Koverola HenrikBMW M317:38,5*1:07,2
781Tiainen PasiBMW 325i18:06,1 1:34,8


Keskeyttäneet: 78, Paavilainen Juha, 4A, Tekninen vika  -   79, Lario Ilmo, 4B, Tekninen vika  -   84, Jokela Juha-Pekka, 1B, Tekninen vika  -   88, Saarikoski Ilkka, LÄHTÖ, Tekninen vika
*AT-pisteet: 85, Koverola Henrik, 3L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 7, Historic kaikki ikäkaudet (enint. 1600cm3), Lähti:1
EK4, 14.9km, nopein: 81.1km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
1104Pakarinen AimoLada 160011:01,8
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
1104Pakarinen AimoLada 160021:45,9

 
Luokka 8, Historic kaikki ikäkaudet (yli 1600cm3), Lähti:5
EK4, 14.9km, nopein: 97.5km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
190Hannuksela TommiFord Escort RS9:10,3
292Jauhiainen VilleFord Escort RS9:27,317,0
393Berner JuhaPlymouth Valiant10:04,854,5
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
190Hannuksela TommiFord Escort RS17:57,3
292Jauhiainen VilleFord Escort RS18:31,5 34,2
393Berner JuhaPlymouth Valiant19:30,8 1:33,5


Keskeyttäneet: 89, Laine Antero, 3B, Ulosajo  -   94, Damstedt Eugen, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 10, Historic kaikki ikäkaudet (yli 1600cm3), Lähti:1
EK4, 14.9km, nopein: 92.8km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
195Pihl JoriOpel Ascona B9:38,2
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
195Pihl JoriOpel Ascona B18:47,9

 
Luokka 11, FIA R2 / R2B, Ryhmä N/A, R3 ja FIN R, FIA R3T / R3D, Super 1600, Lähti:2
EK4, 14.9km, nopein: 99.4km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
196Kortesalmi TeemuCitroën C2 R28:59,8
297Norrkniivilä KimHonda Civic Type R9:58,258,4
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
196Kortesalmi TeemuCitroën C2 R217:41,1
297Norrkniivilä KimHonda Civic Type R19:32,0 1:50,9

 
Luokka 13, Ryhmä F (yli 1600cm3), Lähti:3
EK4, 14.9km, nopein: 93.8km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
1100Kölhi PetriOpel Astra F GSi 16V /9:31,9
298Kauppinen PetteriFord Escort9:40,78,8
399Konkola NikoBMW 320i9:41,910,0
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
1100Kölhi PetriOpel Astra F GSi 16V /18:33,9
299Konkola NikoBMW 320i18:50,4 16,5
398Kauppinen PetteriFord Escort19:10,2 36,3