<< EK2 EK4 >> Yleiskilpailun tulos
Louhinta-Ässät Ralli
4.5.2019
EK 3, LUOKITTAINEN TILANNE
Nuottiluokat
Rally Drivers Team ry
Luhti
 
Luokka 1, FIA R1 ja V1600, Ryhmä N/A, FIN R, Lähti:2
EK3, 4.8km, nopein: 87.2km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
1102Luukka MikaToyota Yaris3:18,2
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
1102Luukka MikaToyota Yaris9:47,3


Keskeyttäneet: 101, Koskelainen Kari, LÄHTÖ, Tekninen vika
 
Luokka 2, FIA R1 ja V1600, Ryhmä N/A, FIN R, Lähti:1
EK3, 4.8km, nopein: 0km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro


Keskeyttäneet: 103, Vähämaa Atte, 3B, Ulosajo
 
Luokka 3, 4WD, Rallin säännöt art. 16 mukaiset autot, R-Lite, WRC 02-18, Lähti:7
EK3, 4.8km, nopein: 115.8km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
164Salo JuhaSkoda Fabia R52:29,2
266Lindberg JussiMitsubishi Lancer Evo IX (CT9A)2:35,36,1
368Lehti MikkoOpel Corsa OPC S20002:36,37,1
465Mäenpää TimoMitsubishi Lancer Evolution X2:37,07,8
570Honkanen JarmoSubaru Impreza WRX2:48,919,7
667Hämäläinen JyrkiSubaru Impreza STi2:51,322,1
769Haapasalo KaiSubaru Impreza WRX Sti2:53,424,2
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
164Salo JuhaSkoda Fabia R57:19,6
266Lindberg JussiMitsubishi Lancer Evo IX (CT9A)7:44,2 24,6
368Lehti MikkoOpel Corsa OPC S20007:45,9 26,3
465Mäenpää TimoMitsubishi Lancer Evolution X7:48,4 28,8
570Honkanen JarmoSubaru Impreza WRX8:19,9 1:00,3
667Hämäläinen JyrkiSubaru Impreza STi8:27,5 1:07,9
769Haapasalo KaiSubaru Impreza WRX Sti8:33,9 1:14,3

 
Luokka 4, FIA R2 / R2B, Ryhmä N/A, R3 ja FIN R, FIA R3T / R3D, Super 1600, Lähti:5
EK3, 4.8km, nopein: 104.9km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
172Markkanen KallePeugeot 208 R22:44,8
275Lähdeniemi ArttuFord Fiesta R22:47,22,4
376Hakulinen AnttiRenault Clio2:49,54,7
474Kalmi NikoCitroën C2 R22:58,814,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
172Markkanen KallePeugeot 208 R28:05,7
275Lähdeniemi ArttuFord Fiesta R28:08,4 2,7
376Hakulinen AnttiRenault Clio8:19,7*14,0
474Kalmi NikoCitroën C2 R28:38,9 33,2


Keskeyttäneet: 73, Laurén Antton, LÄHTÖ, Tekninen vika
*AT-pisteet: 76, Hakulinen Antti, 3L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 5, Ryhmä F (enint. 1600cm3), Lähti:1
EK3, 4.8km, nopein: 98.3km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
177Nikkinen TeroToyota Corolla GT2:55,8
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
177Nikkinen TeroToyota Corolla GT8:40,6

 
Luokka 6, Ryhmä F (yli 1600cm3), Lähti:11
EK3, 4.8km, nopein: 106.8km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
180Soininen ArtoBMW M3 (E36)2:41,8
279Lario IlmoBMW M32:43,41,6
386Linden KimmoBMW M32:46,64,8
487Patajoki NikoFord Escort RS 20002:49,98,1
585Koverola HenrikBMW M32:51,810,0
683Jalava ToniOpel Astra F GSi 16V /2:52,911,1
782Harju TommiVolkswagen Golf GTI2:53,411,6
881Tiainen PasiBMW 325i3:01,820,0
978Paavilainen JuhaBMW M37:16,34:34,5
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
179Lario IlmoBMW M38:07,4
280Soininen ArtoBMW M3 (E36)8:10,4 3,0
386Linden KimmoBMW M38:10,4 3,0
487Patajoki NikoFord Escort RS 20008:16,9 9,5
583Jalava ToniOpel Astra F GSi 16V /8:23,4 16,0
682Harju TommiVolkswagen Golf GTI8:29,6 22,2
785Koverola HenrikBMW M38:33,4*26,0
881Tiainen PasiBMW 325i8:34,0 26,6
978Paavilainen JuhaBMW M312:41,4 4:34,0


Keskeyttäneet: 84, Jokela Juha-Pekka, 1B, Tekninen vika  -   88, Saarikoski Ilkka, LÄHTÖ, Tekninen vika
*AT-pisteet: 85, Koverola Henrik, 3L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 7, Historic kaikki ikäkaudet (enint. 1600cm3), Lähti:1
EK3, 4.8km, nopein: 79.3km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
1104Pakarinen AimoLada 16003:37,9
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
1104Pakarinen AimoLada 160010:44,1

 
Luokka 8, Historic kaikki ikäkaudet (yli 1600cm3), Lähti:5
EK3, 4.8km, nopein: 97.6km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
190Hannuksela TommiFord Escort RS2:57,1
292Jauhiainen VilleFord Escort RS3:01,64,5
393Berner JuhaPlymouth Valiant3:10,813,7
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
190Hannuksela TommiFord Escort RS8:47,0
292Jauhiainen VilleFord Escort RS9:04,2 17,2
393Berner JuhaPlymouth Valiant9:26,0 39,0


Keskeyttäneet: 89, Laine Antero, 3B, Ulosajo  -   94, Damstedt Eugen, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 10, Historic kaikki ikäkaudet (yli 1600cm3), Lähti:1
EK3, 4.8km, nopein: 92.4km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
195Pihl JoriOpel Ascona B3:07,1
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
195Pihl JoriOpel Ascona B9:09,7

 
Luokka 11, FIA R2 / R2B, Ryhmä N/A, R3 ja FIN R, FIA R3T / R3D, Super 1600, Lähti:2
EK3, 4.8km, nopein: 97.7km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
196Kortesalmi TeemuCitroën C2 R22:56,8
297Norrkniivilä KimHonda Civic Type R3:06,49,6
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
196Kortesalmi TeemuCitroën C2 R28:41,3
297Norrkniivilä KimHonda Civic Type R9:33,8 52,5

 
Luokka 13, Ryhmä F (yli 1600cm3), Lähti:3
EK3, 4.8km, nopein: 95.7km/h
SijNroNimiAutoTulosEro
199Konkola NikoBMW 320i3:00,5
2100Kölhi PetriOpel Astra F GSi 16V /3:01,71,2
398Kauppinen PetteriFord Escort3:12,311,8
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiAutoTulosEro
1100Kölhi PetriOpel Astra F GSi 16V /9:02,0
299Konkola NikoBMW 320i9:08,5 6,5
398Kauppinen PetteriFord Escort9:29,5 27,5