<< EK8       Yleiskilpailun tulos
Kaasujalka Ralli
8.6.2019
LUOKKATULOS
KAIKKI LUOKAT
Raision Urheiluautoilijat ry
 
 
 
Luokka 1, Historic, ikäkaudet E, F ja G1, ryhmät T, GT, 1-4, enintään 1000cc/-1969, Lähti:2
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
2
Ohrankämmen Jari
Helmikkala Petri
HRCF
HRCF
Wartburg 35347:15,9
2
1
Heinänen Antti
Paakkari Sari
AL-Myrskylä
KKUA
Fiat 850 Special54:23,4*7:07,57:07,5

*AT-pisteet: 1, Heinänen Antti, 4A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 2, Historic, ikäkaudet E, F ja G1, ryhmät T, GT, 1-4, enintään 1300cc/-1969, Lähti:6
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
8
Leander Matti
Suorsa Jouni
HRCF
HausUA
Ford Escort 1300 GT44:02,2
2
7
Valtaala Jari
Penttilä Pekka
AlavUA
AlavUA
Toyota Corolla45:17,1 1:14,91:14,9
3
6
Hänninen Veijo
Hänninen Petri
SLUA
SLUA
Austin Cooper S45:42,8 1:40,625,7
4
5
Sartovuo Hannu
Kunttu Tomi
HRCF
LUUMÄEN URHEILUAUTOILIJAT
Ford Escort 1300 GT45:47,6 1:45,44,8
5
3
Halonen Reijo
Halonen Jarno
PRCF
Fullspeed RC
Ford Anglia 120049:28,8 5:26,63:41,2
6
4
Koskinen Ari
Kalenius Anni
UUA
UUA
Renault 8 Gordini50:31,7 6:29,51:02,9
 
Luokka 3, Historic, ikäkaudet E, F ja G1, ryhmät T, GT, 1-4, enintään 1600cc/-1969, Lähti:2
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
10
Sarasto Martti
Someroja Pasi
NHD
THU-TEAM
Ford Cortina GT46:13,8*
2
9
Honkalatva Jari
Honkalatva Pasi
JSAST
JyvUA
Ford Capri 1600 GT48:44,2 2:30,42:30,4

*AT-pisteet: 10, Sarasto Martti, 3L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 4, Historic, ikäkaudet E, F ja G1, ryhmät T, GT, 1-4, yli 1600cc/-1969, Lähti:1
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
11
Forsberg Kaj
Forsberg Joni
AnkUA
AnkUA
BMW 2002 TI42:46,4
 
Luokka 5, Historic, ikäkaudet G2 ja H1, ryhmät 2 ja 4, enintään 1300cc/1970-1975, Lähti:6
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
17
Lappalainen Jussi
Hurskainen Rauno
KiuUA
Päij-HUA
Ford Escort 1300 GT42:32,0
2
16
Allinen Niko
Allinen Marko
KiuUA
KiuUA
Ford Escort 1300 GT42:45,6 13,613,6
3
13
Sinkkonen Toni
Saarilahti Arto
TamUA
TamUA
Datsun 100A46:23,3 3:51,33:37,7

Keskeyttäneet: 12, Fonsell Petri, 4D, Takajarrut  -   14, Karpiola Mika, 3A, Jarrut  -   15, Mattila Heikki, 3A, Kardaani
 
Luokka 6, Historic, ikäkaudet G2 ja H1, ryhmät 2 ja 4, enintään 1600cc/1970-1975, Lähti:6
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
20
Frilander Mikko
Salonen Jani
TeisUA
EPUA
Sunbeam Avenger 1600 GT42:03,0
2
22
Loppi Kari
Mönkö Niina
UUA
UUA
Ford Cortina 1600 GT42:15,5 12,512,5
3
21
Paarala Rauno
Rajasto Teemu
TUA
PaiUA
Ford Escort 160044:40,3 2:37,32:24,8

Keskeyttäneet: 18, Holm Ilpo, 4D, Tekninen vika  -   19, Kortelahti Eero, 8L, Tekninen vika  -   23, Mäkelä Joni, 3A, Tekninen vika
 
Luokka 7, Historic, ikäkaudet G2 ja H1, ryhmät 2 ja 4, yli 1600cc/1970-1975, Lähti:2
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
25
Kanerva Janne
Rantasalo Riia
AnkUA
RaisUA
Volvo 142 S41:12,9

Keskeyttäneet: 24, Valkonen Heikki, 4B, Kannentiiviste
 
Luokka 8, Historic, ikäkaudet G1, G2, H1, H2 ja I, ryhmät 1 ja 3, enintään 1300cc/1970-1981, Lähti:1
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
26
Hakala Markku
Männistö Jari
FoSUA
FoSUA
Toyota Corolla50:39,9
 
Luokka 9, Historic, ikäkaudet G1, G2, H1, H2 ja I, ryhmät 1 ja 3, enintään 1600cc/1970-1981, Lähti:2
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
27
Linden Raimo
Repo Toni
AUK J-äijät
AUK J-äijät
Toyota Celica 160046:12,5

Keskeyttäneet: 28, Blomroos Pertti, 3A, Tekninen vika
 
Luokka 10, Historic, ikäkaudet G1, G2, H1, H2 ja I, ryhmät 1 ja 3, yli 1600cc/1970-1981, Lähti:0
 
Luokka 11, Historic, ikäkaudet H2 ja I, ryhmät 2 ja 4, enintään 1300cc/1976-1981, Lähti:2
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
30
Järvinen Tommi
Penttilä Isto
TeisUA
TeisUA
Toyota Starlet 1300 (KP61)40:37,7

Keskeyttäneet: 29, Hållfast Keijo, 4C, Tukivarsi
 
Luokka 12, Historic, ikäkaudet H2 ja I, ryhmät 2 ja 4, enintään 1600cc/1976-1981, Lähti:1

Keskeyttäneet: 31, Laaksonen Juha, 3A, Tekninen vika
 
Luokka 13, Historic, ikäkaudet H2 ja I, ryhmät 2 ja 4, yli 1600cc/1976-1981, Lähti:8
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
34
Pousi Petri
Pietikäinen Janne
TullUA
TullUA
Volvo 24241:09,5
2
36
Hartikka Reijo
Pura Roosa
KySUA
KySUA
Opel Kadett C Rallye 2.0E42:47,6 1:38,11:38,1

Keskeyttäneet: 32, Piekkala Jere, 2B, Nesteet ulos  -   33, Mustapuro Onni, 2L, Tekninen vika  -   35, Koivunen Teemu, 1B, Kardaani irti  -   37, Mustonen Jarmo, 7A, Käyntiongelma  -   38, Eerola Harri, 4A, Vetoakseli  -   39, Sakselin Antero, 4B, Ulosajo
 
Luokka 14, Historic, ikäkaudet J1 ja J2, ryhmät N, A ja B, enintään 1300cc/1982-1990, Lähti:2
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
41
Selänne Juha
Haarala Markku
UAU
UAU
Peugeot 205 Rallye45:06,4
2
40
Laamanen Seppo
Silvennoinen Petri
SLUA
RUA
Lada Samara (Vaz 2108)45:51,3 44,944,9
 
Luokka 15, Historic, ikäkaudet J1 ja J2, ryhmät N, A ja B, enintään 1600cc/1982-1990, Lähti:1
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
42
Lindroos Esa
Lindroos Anja
AUK J-äijät
AUK J-äijät
Toyota Corolla 1600 GT 2 door (AE86)45:34,9
 
Luokka 16, Historic, ikäkaudet J1 ja J2, ryhmät N, A ja B, enintään 2000cc/1982-1990, Lähti:3
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
45
Laakso Markku
Hoppania Markku
LamUA
LamUA
Volkswagen Golf GTI 180042:18,3
2
46
Tuominen Sami
Karpiola Juha
SaarUA
Mäntän UA
Opel Manta 2.0 E42:47,0 28,728,7

Keskeyttäneet: 43, Koskela Anssi, 4C, Tekninen vika
 
Luokka 17, Historic, ikäkaudet J1 ja J2, ryhmät N, A ja B, yli 2000cc/1982-1990, Lähti:1
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
47
Koskela Ilkka
Salmijärvi Katja
TAUK
TAUK
Mercedes Benz 190 E 2.3-16 (W201)43:42,6
 
Luokka 18, Historic, ikäkaudet E, F ja G1, ryhmät T, GT, 1-4, vapaa/-1969, Lähti:0
 
Luokka 19, Historic, ikäkaudet G2 - J2, ryhmät 1 - 4, N, A ja B, enintään 1300cc/1970-1990, Lähti:4
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
49
Raittila Seppo
Väliaho Hannu
PR-Rac
PR-Rac
Toyota Starlet 1300 (KP61)43:19,6
2
48
Wikstedt Mikael
Rokkanen Hannu
HRCF
LohUA
Opel Kadett 1.347:08,8 3:49,23:49,2
3
50
Turtia Jari
Turtia Janne
KySUA
KySUA
Wartburg 353 W 00048:26,7 5:07,11:17,9

Keskeyttäneet: 51, Pitkäniemi Timo, 3A, Lämmöt
 
Luokka 20, Historic, ikäkaudet G2 - J2, ryhmät 1 - 4, N, A ja B, enintään 1600cc/1970-1990, Lähti:3
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
52
Leponiemi Antti
Ruhanen Juho
KSAU
ValUA
Ford Escort 160041:53,1
2
53
Koskinen Pasi
Koskinen Taru
UUA
UUA
Ford Escort 160042:21,5 28,428,4

Keskeyttäneet: 54, Fromholdt Petri, 4D, Tekninen vika
 
Luokka 21, Historic, ikäkaudet G2 - J2, ryhmät 1 - 4, N, A ja B, enintään 2000cc/1970-1990, Lähti:3
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
56
Toivonen Janne
Toivonen Jukka
RiiUA
RiiUA
Opel Kadett E GSi 16V/39:09,5

Keskeyttäneet: 57, Salminen Timo, 3B, Ulosajo  -   58, Juhannusvuori Kimmo, 2B, Tekninen vika
 
Luokka 22, Historic, ikäkaudet G2 - J2, ryhmät 1 - 4, N, A ja B, yli 2000cc/1970-1990, Lähti:2
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
59
Koivisto Teemu
Koivisto Mervi
HeiUA
HeiUA
Mercedes Benz 280 CE44:10,7

Keskeyttäneet: 60, Viljanen Heikki, 3A, Tekninen vika
 
Luokka 23, Tasanopeus, vapaa/-1990, Lähti:0
 
Luokka 24, Aircooled.fi VW Rally serie, luokkasäännön mukaan, Lähti:8
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
67
Aaltonen Kari
Sarekivi Mika
SatUA
SatUA
Volkswagen 1302 S42:47,1
2
68
Eerola Erkki
Kittelä Mikko
MäntsMK
PukMU
Volkswagen 1302 S43:22,7 35,635,6
3
64
Laine Jukka
Penkkala Seppo
NaSU
NaSU
Volkswagen 1302 S43:52,8 1:05,730,1
4
62
Wiik Stefan
Oksanen Marko
SiAk
UuUA
Volkswagen 1303 S45:31,9 2:44,81:39,1
5
66
Hannu Mika
Simola Jari
MäntsMK
JyvUA
Volkswagen 1600 TL47:17,1 4:30,01:45,2

Keskeyttäneet: 61, Turunen Mikko, 7A, Tekninen vika  -   63, Haapalainen Kari, 8B, Ulosajo  -   65, Niittymäki Esa, 4C, Henkilökohtainen syy
*AT-pisteet: 61, Turunen Mikko, 4C, Myöhä, 1:20,0
 
Luokka 25, BMW Extreme Rally, luokkasäännön mukaan, Lähti:0
 
Luokka 26, BMW Ralli-sarja, luokkasäännön mukaan, Lähti:11
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
77
Lavio Jaakko
Äyräväinen Henry
AUK J-äijät
AUK J-äijät
BMW 325i39:59,4
2
69
Bäck Timo
Kettumäki Janne
LapUA
LapUA
BMW 325i (E36)40:10,2 10,810,8
3
78
Parkkinen Toni
Ovaska Toni
LprRT
ImUA
BMW 325i40:17,4 18,07,2
4
74
Hokkanen Hannu
Kanninen Veikko
AL-Kangasniemi
MäntsMK
BMW 325i (E36)40:18,9 19,51,5
5
79
Laurila Sami
Hokkanen Riikka
AL-Härmä
AL-Kangasniemi
BMW 325i41:38,9 1:39,51:20,0
6
76
Pellinen Tero
Haapala Petri
EPUA
EPUA
BMW 325i (E36)41:44,7 1:45,35,8
7
75
Luoma-aho Anssi
Pulkkinen Mirka
LapUA
KSAU
BMW 325i42:39,6 2:40,254,9
8
73
Näsi Juha
Nokua Markus
AL-Härmä
AL-Härmä
BMW 325i (E36)45:38,3 5:38,92:58,7

Keskeyttäneet: 71, Saarinen Timo, 4D, Ohjaus  -   72, Nurmi Kai, 2B, Ulosajo  -   80, Koski Riku, 4B, Ulosajo
*AT-pisteet: 72, Nurmi Kai, 2A, Myöhä, 1:40,0
 
Luokka 27, Yleinen 2WD, Rallin säännöt art.16 mukaiset autot, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:5
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
87
Joona Lauri
Määttänen Markus
SAU
SAU
Ford Fiesta R237:40,6
2
86
Silanterä Tero
Koskinen Juha
TUA
TUA
Opel Astra GSi 16V39:13,0 1:32,41:32,4
3
84
Mäki Timo
Aaviste Janek
PR-Rac
PR-Rac
Renault Clio R340:33,2 2:52,61:20,2
4
85
Tavaila Otso
Hirvonen Mika
AUA
HRF
Citroën C2 VTS49:55,7 12:15,19:22,5

Keskeyttäneet: 83, Takaneva Jouni, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 28, Yleinen 4WD, Rallin säännöt art.16 mukaiset autot, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:2
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
88
Haataja Mikko
Haataja Jesse
LohUA
HyUA
Mitsubishi Lancer E936:57,0

Keskeyttäneet: 90, Reinikainen Petri, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 29, Juniorit 2WD, Rallin säännöt art.16 mukaiset autot, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:6
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
95
Suontausta Jari
Kemppainen Suvi
NokUA
NokUA
Citroën DS3 R3T38:58,3
2
92
Lehto Tero
Nordling Kaj
SaloUA
SaloUA
Ford Fiesta R241:17,8 2:19,52:19,5
3
91
Konkola Niko
Lust Jenni
LohUA
LohUA
BMW 320i41:42,5 2:44,224,7
4
96
Koskinen Kimmo
Lehtimaa Rami
PR-Rac
PR-Rac
Ford Focus46:08,6 7:10,34:26,1

Keskeyttäneet: 93, Norrkniivilä Kim, 4B, Tekninen vika  -   94, Forsgren Kim, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 30, Juniorit 4WD, Rallin säännöt art.16 mukaiset autot, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:0
 
Luokka 31, Yleinen 2WD, Rallin säännöt art.16 mukaiset autot, enintään 1600cc, Lähti:0
 
Luokka 32, Yleinen 2WD, Rallin säännöt art.16 mukaiset autot, yli 1600cc, Lähti:3
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
98
Nevä Samuli
Perkonoja Kalle
PaiUA
PaiUA
Toyota Corolla GT37:40,0

Keskeyttäneet: 97, Aaltonen Antti, 3A, Tekninen vika  -   99, Rokka Sami, 4C, Tekninen vika
 
Luokka 33, Juniorit 2WD, Rallin säännöt art.16 mukaiset autot, enintään 1600cc, Lähti:0
 
Luokka 34, Juniorit 2WD, Rallin säännöt art.16 mukaiset autot, yli 1600cc, Lähti:7
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
100
Peippo Kimmo
Vastamäki Arttu
PaiUA
HuiUA
Honda Civic Type R (EP3)41:15,1
2
101
Jalavikko Ari
Kääntee Ari
KySUA
LoiUA
BMW 325i (E36)41:19,5 4,44,4
3
103
Kononen Olli-Pekka
Toivo Pasi
VUORIKEMIAN MK
SatUA
Ford Fiesta ST41:39,6 24,520,1

Keskeyttäneet: 102, Rautanen Sami, 2B, Tekninen vika  -   104, Pietilä Arto, 3B, Moottori  -   105, Tuuri Tuomas, 4A, Ulosajo  -   106, Mäkitalo Markus, 2B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 102, Rautanen Sami, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 35, FIA RI ja V1600 enintään 1600cc, Lähti:5
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
109
Litjo Iiro
Rekola Tuomo
KySUA
PaiUA
Skoda Fabia 1.443:56,6
2
111
Aromaa Ville
Wikman Juha-Pekka
TUA
TUA
Audi A344:15,3 18,718,7

Keskeyttäneet: 108, Hakala Jarno, 4B, Ulosajo  -   110, Rokka Jani, 7A, Tekninen vika  -   112, Mäkinen Juuso, 3A, Tekninen vika
 
Luokka 36, N, A, FIN-R enintään 1400cc, Lähti:0
 
Luokka 37, Seniorit ei nuotitettava, yleinen, juniorit 4WD, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:0
 
Luokka 38, Seniorit ei nuotitettava, yleinen, juniorit 2WD, kuutiotilavuus vapaa, Lähti:7
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
120
Piirainen Jari
Haavisto Henna
KySUA
TUA
BMW M339:43,2
2
114
Rantala Tauno
Rantala Kari
EurUA
EurUA
Ford Escort RS 200040:19,8 36,636,6
3
117
Rantasalo Esa
Viitanen Pekka
RaisUA
RaisUA
Opel Kadett GSi 16V40:43,0 59,823,2
4
119
Ruusiala Hannu
Kytölä Helena
PR-Rac
PR-Rac
Citroën ZX 16V42:38,2 2:55,01:55,2
5
70
Kalliomäki Iivari
Koskinen Kari
TUA
SPAUK
BMW 325i (E36)45:51,9 6:08,73:13,7

Keskeyttäneet: 115, Gylden Ari, 3B, Tekninen vika  -   116, Sorjasaari Jyrki, 8A, Tekninen vika
 
Luokka 39, Nuoret, V1600, Lähti:2
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
81
Heino Tommi
Ranta Arto
KokeFK-K
LemUA
Ford Focus43:22,8
2
82
Herranen Toni
Raivio Timo
KR-TEAM RY
OUA
Ford Fiesta 1.643:31,6 8,88,8