<< EK8 EK10 >> Yleiskilpailun tulos
54. Arctic Lapland Rally
24.-26.1.2019
EK 9, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Heinunkierto
 
Luokka SM1, Super4, Lähti:30
EK9, 23.27km, nopein: 127.3km/h
SijNroNimiTulosEro
17Pietarinen Henrik10:58,2
22Lindholm Emil11:03,85,6
33Asunmaa Teemu11:07,08,8
44Salo Juha11:08,410,2
58Ketomäki Jukka11:23,925,7
65Kiviniemi Kristian11:32,033,8
710Grönholm Niclas11:32,434,2
811Kasi Jukka11:41,943,7
927Salo Mika12:10,71:12,5
1016Hosike Jarkko12:18,31:20,1
1118Burger Kees12:24,41:26,2
1217Lyytikäinen Pasi12:39,61:41,4
1321Stugemo Lars12:44,41:46,2
1434Lokka Risto12:48,71:50,5
1519Huuhka Jari12:52,11:53,9
1623Samsonas Martynas12:52,41:54,2
1737Rajala Jari13:02,52:04,3
1829Keskiniva Jussi13:10,12:11,9
1940Martti Yrjö13:29,62:31,4
2036Viitanen Marko13:42,12:43,9
2126Szabó Zoltán13:58,33:00,1
2242Mayer Walter14:37,63:39,4
2330Alrashed Rakan43:52,232:54,0
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
12Lindholm Emil1:37:32,2
23Asunmaa Teemu1:38:11,8 39,6
34Salo Juha1:38:16,7 44,5
47Pietarinen Henrik1:38:58,2 1:26,0
58Ketomäki Jukka1:40:49,9*3:17,7
611Kasi Jukka1:43:12,2 5:40,0
75Kiviniemi Kristian1:46:51,1 9:18,9
827Salo Mika1:48:34,9 11:02,7
917Lyytikäinen Pasi1:50:13,9 12:41,7
1021Stugemo Lars1:52:11,1 14:38,9
1116Hosike Jarkko1:53:00,9*15:28,7
1219Huuhka Jari1:53:13,5 15:41,3
1329Keskiniva Jussi1:54:30,4 16:58,2
1437Rajala Jari1:55:10,3 17:38,1
1536Viitanen Marko1:58:18,3*20:46,1
1618Burger Kees1:58:27,1 20:54,9
1726Szabó Zoltán2:01:42,2 24:10,0
1810Grönholm Niclas2:04:22,4*26:50,2
1923Samsonas Martynas2:04:51,7 27:19,5
2042Mayer Walter2:05:28,2 27:56,0
2134Lokka Risto2:08:24,7 30:52,5
2240Martti Yrjö2:15:15,9 37:43,7
2330Alrashed Rakan2:21:25,2 43:53,0


Keskeyttäneet: 6, Ketomaa Jari, 4L, Tekninen vika  -   9, Eskelinen Mikko, 7A, Tekninen vika  -   15, Kurkela Kimmo, 8E, Sairastuminen  -   22, Koskelo Matti, 6B, Sairastuminen  -   25, Papadimitriou Ioannis, 3B, Ulosajo  -   28, Rigler Gerald, 2B, Tekninen vika  -   33, Seppä Rami, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 9, Eskelinen Mikko, 2A, Myöhä, 40,0  -   16, Hosike Jarkko, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   36, Viitanen Marko, 8E, Myöhä, 20,0  -   8, Ketomäki Jukka, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   10, Grönholm Niclas, 6A, Myöhä, 10,0  -   16, Hosike Jarkko, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka SM2, Tuotanto4, Lähti:12
EK9, 23.27km, nopein: 118.6km/h
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa11:46,6
213Hautamäki Ville12:01,715,1
314Mäenpää Timo12:44,457,8
438Koivisto Ari-Pekka12:56,81:10,2
535Ikonen Jukka13:11,81:25,2
641Kaikkonen Veli-Matti13:32,61:46,0
731Heikkilä Reijo13:44,01:57,4
832Kariste Ilkka13:47,62:01,0
943- "Piano"14:06,92:20,3
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa1:43:58,3*
213Hautamäki Ville1:44:54,2 55,9
338Koivisto Ari-Pekka1:52:26,6 8:28,3
435Ikonen Jukka1:56:57,4 12:59,1
531Heikkilä Reijo1:57:39,7 13:41,4
632Kariste Ilkka2:00:09,4*16:11,1
714Mäenpää Timo2:03:05,9 19:07,6
841Kaikkonen Veli-Matti2:05:29,3 21:31,0
943- "Piano"2:10:09,3 26:11,0


Keskeyttäneet: 20, Bossard Steven, 6B, Ulosajo  -   24, Pasanen Juha, 8C, Tekninen vika  -   39, Lietz Philipp, 7B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 12, Ruotsalainen Esa, 5C, Myöhä, 10,0  -   32, Kariste Ilkka, 8E, Myöhä, 30,0
 
Luokka SM3, R2, Lähti:11
EK9, 23.27km, nopein: 109.6km/h
SijNroNimiTulosEro
146Joona Lauri12:44,4
248Pajari Sami12:52,07,6
354Kauppi Roni12:53,28,8
447Lähdeniemi Arttu13:04,319,9
550Piironen Ajari13:07,623,2
649Markkanen Kalle13:09,324,9
757Oldrati Enrico13:51,01:06,6
845Röyhkiö Aleksi20:17,87:33,4
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
154Kauppi Roni2:07:35,0
246Joona Lauri2:18:34,4*10:59,4
350Piironen Ajari2:18:34,7 10:59,7
448Pajari Sami2:20:45,0 13:10,0
547Lähdeniemi Arttu2:21:18,5 13:43,5
649Markkanen Kalle2:22:36,1 15:01,1
757Oldrati Enrico2:26:55,0 19:20,0
845Röyhkiö Aleksi2:29:34,8 21:59,8


Keskeyttäneet: 44, Rytkönen Anssi, 4B, Ulosajo  -   55, Huovinen Joonas, 3B, Ulosajo  -   56, Williams Tom, 7A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 46, Joona Lauri, 5A, Myöhä, 30,0
 
Luokka SM4, Super2, Lähti:4
EK9, 23.27km, nopein: 106.8km/h
SijNroNimiTulosEro
152Korvola Sami13:04,3
251Teppo Jussi13:10,46,1
353Seppälä Jani14:13,31:09,0
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
152Korvola Sami2:09:23,6*
251Teppo Jussi2:14:31,9 5:08,3
353Seppälä Jani2:16:26,5 7:02,9


Keskeyttäneet: 58, Korkiakoski Harri, 6B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 52, Korvola Sami, 8E, Myöhä, 10,0
 
Luokka SC5, ryhmä F enintään 3050 cm3, Lähti:5
EK9, 23.27km, nopein: 105.8km/h
SijNroNimiTulosEro
160Koski Jari13:11,7
261Muhonen Reijo13:50,238,5
362Joni Keskinen14:07,155,4
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
161Muhonen Reijo2:01:49,3
262Joni Keskinen2:04:33,4*2:44,1
360Koski Jari2:05:46,8 3:57,5


Keskeyttäneet: 59, Hanhisuanto Ville, 7B, Ulosajo  -   63, Soininen Arto, 6A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 62, Joni Keskinen, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka SC6, V1600, Lähti:2
EK9, 23.27km, nopein: 95.1km/h
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari14:41,1
265Vilenius Erik15:37,956,8
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari2:08:03,0
265Vilenius Erik2:16:03,7 8:00,7

 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, RGT, Lähti:1
EK9, 23.27km, nopein: 125km/h
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri11:10,3
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri1:39:24,0

 
Luokka 8, R-Lite, Lähti:1
EK9, 23.27km, nopein: 93.5km/h
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa14:56,3
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa2:04:52,8

 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:6
EK9, 23.27km, nopein: 98.1km/h
SijNroNimiTulosEro
169Honkanen Petri14:14,1
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
169Honkanen Petri2:07:43,6


Keskeyttäneet: 70, Kinnunen Jari, 5A, Tekninen vika  -   71, Pakkanen Sami, 5C, Tekninen vika  -   72, Bitter Riku, 7B, Tekninen vika  -   73, Vuorio Pekka, 9B, Tekninen vika  -   74, Viinikka Arto, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK9, 23.27km, nopein: 106.6km/h
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku13:06,1
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku1:57:21,5

 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:2
EK9, 23.27km, nopein: 88.2km/h
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka15:50,2
275Laine Pertti17:45,21:55,0
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka2:18:24,8
275Laine Pertti2:26:05,2 7:40,4

 
Luokka 14, Gran Tourismo: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK9, 23.27km, nopein: 103.2km/h
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi13:31,6
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi2:00:42,3*


*AT-pisteet: 68, Tawast Anssi, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:3
EK9, 23.27km, nopein: 93.3km/h
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell14:57,9
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell2:41:44,2*


Keskeyttäneet: 78, Malinen Marko, 2A, Tekninen vika  -   79, Strobl Alexander, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 77, Hewett Russell, 5E, Myöhä, 10,0  -   77, Hewett Russell, 3A, Myöhä, 20,0  -   77, Hewett Russell, 2A, Myöhä, 6:10,0  -   77, Hewett Russell, 5F, Myöhä, 30,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:1
EK9, 23.27km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 94, Pekkarinen Jarmo, 7A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 94, Pekkarinen Jarmo, 1A, Ennakko, 1:00,0
 
Luokka 17, Ryhmä N/A, FIA R4, FIN R 4WD, WRC (luokiteltu ennen 31.12.2010 yli 2000 cm3, Super 2000 Rally, Lähti:1
EK9, 23.27km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 93, Laivola Julle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 19, Ryhmä F yli 1600 cm3, Lähti:2
EK9, 23.27km, nopein: 96km/h
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri14:32,8
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri2:21:49,8


Keskeyttäneet: 92, Suorsa Samuli, 8B, Tekninen vika
 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 (Ikäkaudet E, F, G!, G2 ja H1) enintään 2000 cm3, Lähti:4
EK9, 23.27km, nopein: 89.6km/h
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz15:35,2
290Wilkman Klaus16:15,740,5
389Karhapää Jorma17:08,91:33,7
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz2:12:57,4
289Karhapää Jorma2:26:02,4 13:05,0
390Wilkman Klaus2:34:24,1*21:26,7


Keskeyttäneet: 88, Eskelinen Mika, LÄHTÖ, Tekninen vika
*AT-pisteet: 90, Wilkman Klaus, 5G, Myöhä, 50,0
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J1 ja J2) enintään 1600 cm3, Lähti:1
EK9, 23.27km, nopein: 89.2km/h
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa15:38,8
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa2:14:30,2

 
Luokka 23, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J2) yli 1600 cm3, Lähti:5
EK9, 23.27km, nopein: 84.9km/h
SijNroNimiTulosEro
187Virolainen Martti16:26,9
286Söyring Petri16:45,919,0
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
187Virolainen Martti2:15:30,2
286Söyring Petri2:18:43,8 3:13,6


Keskeyttäneet: 81, Pelkonen Juhani, 4A, Tekninen vika  -   83, Saxberg Ari, 6B, Tekninen vika  -   84, Polojärvi Osmo, 4B, Tekninen vika
 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:4
EK9, 23.27km, nopein: 90.7km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kangastie Timo15:23,7
2106Alaoja Ilkka16:34,51:10,8
3107Lappalainen Esko17:03,21:39,5
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1106Alaoja Ilkka2:22:00,0
2107Lappalainen Esko2:25:53,5 3:53,5
3105Kangastie Timo2:35:14,1 13:14,1


Keskeyttäneet: 108, Tauriainen Rami, 7B, Tekninen vika
 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:10
EK9, 23.27km, nopein: 100.6km/h
SijNroNimiTulosEro
195Hast Mikko13:52,7
296Hirvioja Aki13:56,33,6
3102Mattila Miika14:02,69,9
498Piispanen Antti14:11,118,4
599Junttila Pauli14:39,446,7
6103Palokangas Vesa-Pekka15:30,81:38,1
7101Kangas Ville15:31,21:38,5
Tilanne EK9:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
196Hirvioja Aki2:01:57,0*
2102Mattila Miika2:06:15,1 4:18,1
398Piispanen Antti2:07:31,1*5:34,1
4101Kangas Ville2:18:39,9 16:42,9
599Junttila Pauli2:24:05,9*22:08,9
6103Palokangas Vesa-Pekka2:24:15,7 22:18,7
795Hast Mikko2:25:46,8 23:49,8


Keskeyttäneet: 97, Hosionaho Heikki, 5C, Tekninen vika  -   100, Kalliomäki Jami, LÄHTÖ, Tekninen vika  -   104, Flyktman Juha, 8E, Tekninen vika
*AT-pisteet: 98, Piispanen Antti, 2A, Myöhä, 1:20,0  -   99, Junttila Pauli, 3A, Ennakko, 1:00,0  -   99, Junttila Pauli, 6A, Myöhä, 20,0  -   97, Hosionaho Heikki, 2A, Myöhä, 40,0  -   99, Junttila Pauli, 2C, Ennakko, 5:00,0  -   99, Junttila Pauli, 5A, Ennakko, 1:00,0  -   96, Hirvioja Aki, 5C, Myöhä, 20,0  -   99, Junttila Pauli, 2A, Myöhä, 2:50,0  -   99, Junttila Pauli, 4A, Ennakko, 2:00,0