<< EK7 EK9 >> Yleiskilpailun tulos
54. Arctic Lapland Rally
24.-26.1.2019
EK 8, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Mäntyvaara 3
 
Luokka SM1, Super4, Lähti:30
EK8, 3.5km, nopein: 73.5km/h
SijNroNimiTulosEro
17Pietarinen Henrik2:51,4
24Salo Juha2:51,90,5
38Ketomäki Jukka2:52,00,6
42Lindholm Emil2:52,51,1
55Kiviniemi Kristian2:53,01,6
63Asunmaa Teemu2:53,82,4
715Kurkela Kimmo2:56,24,8
827Salo Mika2:56,85,4
911Kasi Jukka2:57,25,8
1018Burger Kees3:02,611,2
1121Stugemo Lars3:02,611,2
1230Alrashed Rakan3:05,714,3
1317Lyytikäinen Pasi3:06,515,1
1437Rajala Jari3:07,416,0
1523Samsonas Martynas3:08,817,4
1619Huuhka Jari3:10,218,8
1716Hosike Jarkko3:12,521,1
1836Viitanen Marko3:14,523,1
1940Martti Yrjö3:15,023,6
2029Keskiniva Jussi3:15,824,4
2134Lokka Risto3:16,024,6
2210Grönholm Niclas3:18,326,9
2326Szabó Zoltán3:19,227,8
2442Mayer Walter3:20,328,9
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
12Lindholm Emil1:26:28,4
23Asunmaa Teemu1:27:04,8 36,4
34Salo Juha1:27:08,3 39,9
47Pietarinen Henrik1:28:00,0 1:31,6
58Ketomäki Jukka1:29:26,0*2:57,6
611Kasi Jukka1:31:30,3 5:01,9
75Kiviniemi Kristian1:35:19,1 8:50,7
827Salo Mika1:36:24,2 9:55,8
930Alrashed Rakan1:37:33,0 11:04,6
1017Lyytikäinen Pasi1:37:34,3 11:05,9
1121Stugemo Lars1:39:26,7 12:58,3
1219Huuhka Jari1:40:21,4 13:53,0
1316Hosike Jarkko1:40:42,6*14:14,2
1429Keskiniva Jussi1:41:20,3 14:51,9
1537Rajala Jari1:42:07,8 15:39,4
1636Viitanen Marko1:44:16,2 17:47,8
1715Kurkela Kimmo1:44:28,0 17:59,6
1818Burger Kees1:46:02,7 19:34,3
1926Szabó Zoltán1:47:43,9 21:15,5
2042Mayer Walter1:50:50,6 24:22,2
2123Samsonas Martynas1:51:59,3 25:30,9
2210Grönholm Niclas1:52:50,0*26:21,6
2334Lokka Risto1:55:36,0 29:07,6
2440Martti Yrjö2:01:46,3 35:17,9


Keskeyttäneet: 6, Ketomaa Jari, 4L, Tekninen vika  -   9, Eskelinen Mikko, 7A, Tekninen vika  -   22, Koskelo Matti, 6B, Sairastuminen  -   25, Papadimitriou Ioannis, 3B, Ulosajo  -   28, Rigler Gerald, 2B, Tekninen vika  -   33, Seppä Rami, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 9, Eskelinen Mikko, 2A, Myöhä, 40,0  -   16, Hosike Jarkko, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   8, Ketomäki Jukka, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   10, Grönholm Niclas, 6A, Myöhä, 10,0  -   16, Hosike Jarkko, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka SM2, Tuotanto4, Lähti:12
EK8, 3.5km, nopein: 69.3km/h
SijNroNimiTulosEro
113Hautamäki Ville3:01,9
212Ruotsalainen Esa3:04,82,9
338Koivisto Ari-Pekka3:09,17,2
414Mäenpää Timo3:10,08,1
531Heikkilä Reijo3:12,610,7
624Pasanen Juha3:14,012,1
743- "Piano"3:16,014,1
835Ikonen Jukka3:48,846,9
941Kaikkonen Veli-Matti3:53,051,1
1032Kariste Ilkka5:22,72:20,8
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa1:32:11,7*
213Hautamäki Ville1:32:52,5 40,8
338Koivisto Ari-Pekka1:39:29,8 7:18,1
435Ikonen Jukka1:43:45,6 11:33,9
531Heikkilä Reijo1:43:55,7 11:44,0
632Kariste Ilkka1:45:51,8 13:40,1
714Mäenpää Timo1:50:21,5 18:09,8
841Kaikkonen Veli-Matti1:51:56,7 19:45,0
943- "Piano"1:56:02,4 23:50,7
1024Pasanen Juha2:15:29,0 43:17,3


Keskeyttäneet: 20, Bossard Steven, 6B, Ulosajo  -   39, Lietz Philipp, 7B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 12, Ruotsalainen Esa, 5C, Myöhä, 10,0
 
Luokka SM3, R2, Lähti:11
EK8, 3.5km, nopein: 62.4km/h
SijNroNimiTulosEro
146Joona Lauri3:21,8
250Piironen Ajari3:22,50,7
354Kauppi Roni3:22,50,7
448Pajari Sami3:24,72,9
547Lähdeniemi Arttu3:26,85,0
649Markkanen Kalle3:27,05,2
745Röyhkiö Aleksi3:28,06,2
857Oldrati Enrico3:41,119,3
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
154Kauppi Roni1:54:41,8
250Piironen Ajari2:05:27,1 10:45,3
346Joona Lauri2:05:50,0*11:08,2
448Pajari Sami2:07:53,0 13:11,2
547Lähdeniemi Arttu2:08:14,2 13:32,4
645Röyhkiö Aleksi2:09:17,0 14:35,2
749Markkanen Kalle2:09:26,8 14:45,0
857Oldrati Enrico2:13:04,0 18:22,2


Keskeyttäneet: 44, Rytkönen Anssi, 4B, Ulosajo  -   55, Huovinen Joonas, 3B, Ulosajo  -   56, Williams Tom, 7A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 46, Joona Lauri, 5A, Myöhä, 30,0
 
Luokka SM4, Super2, Lähti:4
EK8, 3.5km, nopein: 60.8km/h
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi3:27,3
253Seppälä Jani3:34,47,1
352Korvola Sami3:38,811,5
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
152Korvola Sami1:56:09,3
251Teppo Jussi2:01:21,5 5:12,2
353Seppälä Jani2:02:13,2 6:03,9


Keskeyttäneet: 58, Korkiakoski Harri, 6B, Tekninen vika
 
Luokka SC5, ryhmä F enintään 3050 cm3, Lähti:5
EK8, 3.5km, nopein: 57.6km/h
SijNroNimiTulosEro
161Muhonen Reijo3:38,7
262Joni Keskinen3:42,74,0
360Koski Jari3:49,310,6
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
161Muhonen Reijo1:47:59,1
262Joni Keskinen1:50:26,3*2:27,2
360Koski Jari1:52:35,1 4:36,0


Keskeyttäneet: 59, Hanhisuanto Ville, 7B, Ulosajo  -   63, Soininen Arto, 6A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 62, Joni Keskinen, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka SC6, V1600, Lähti:2
EK8, 3.5km, nopein: 58.5km/h
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari3:35,5
265Vilenius Erik3:45,710,2
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari1:53:21,9
265Vilenius Erik2:00:25,8 7:03,9

 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, RGT, Lähti:1
EK8, 3.5km, nopein: 74.5km/h
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri2:49,1
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri1:28:13,7

 
Luokka 8, R-Lite, Lähti:1
EK8, 3.5km, nopein: 60.7km/h
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa3:27,7
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa1:49:56,5

 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:6
EK8, 3.5km, nopein: 57.5km/h
SijNroNimiTulosEro
173Vuorio Pekka3:39,2
269Honkanen Petri3:53,013,8
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
169Honkanen Petri1:53:29,5
273Vuorio Pekka1:55:06,4 1:36,9


Keskeyttäneet: 70, Kinnunen Jari, 5A, Tekninen vika  -   71, Pakkanen Sami, 5C, Tekninen vika  -   72, Bitter Riku, 7B, Tekninen vika  -   74, Viinikka Arto, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK8, 3.5km, nopein: 56.7km/h
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku3:42,3
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku1:44:15,4

 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:2
EK8, 3.5km, nopein: 58.1km/h
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka3:36,9
275Laine Pertti3:55,718,8
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka2:02:34,6
275Laine Pertti2:08:20,0 5:45,4

 
Luokka 14, Gran Tourismo: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK8, 3.5km, nopein: 59.9km/h
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi3:30,3
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi1:47:10,7*


*AT-pisteet: 68, Tawast Anssi, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:3
EK8, 3.5km, nopein: 57.8km/h
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell3:38,0
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell2:26:46,3*


Keskeyttäneet: 78, Malinen Marko, 2A, Tekninen vika  -   79, Strobl Alexander, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 77, Hewett Russell, 3A, Myöhä, 20,0  -   77, Hewett Russell, 2A, Myöhä, 6:10,0  -   77, Hewett Russell, 5F, Myöhä, 30,0  -   77, Hewett Russell, 5E, Myöhä, 10,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:1
EK8, 3.5km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 94, Pekkarinen Jarmo, 7A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 94, Pekkarinen Jarmo, 1A, Ennakko, 1:00,0
 
Luokka 17, Ryhmä N/A, FIA R4, FIN R 4WD, WRC (luokiteltu ennen 31.12.2010 yli 2000 cm3, Super 2000 Rally, Lähti:1
EK8, 3.5km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 93, Laivola Julle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 19, Ryhmä F yli 1600 cm3, Lähti:2
EK8, 3.5km, nopein: 58.9km/h
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri3:33,8
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri2:07:17,0


Keskeyttäneet: 92, Suorsa Samuli, 8B, Tekninen vika
 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 (Ikäkaudet E, F, G!, G2 ja H1) enintään 2000 cm3, Lähti:4
EK8, 3.5km, nopein: 55.7km/h
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz3:46,4
289Karhapää Jorma3:50,74,3
390Wilkman Klaus4:12,926,5
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz1:57:22,2
289Karhapää Jorma2:08:53,5 11:31,3
390Wilkman Klaus2:18:08,4*20:46,2


Keskeyttäneet: 88, Eskelinen Mika, LÄHTÖ, Tekninen vika
*AT-pisteet: 90, Wilkman Klaus, 5G, Myöhä, 50,0
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J1 ja J2) enintään 1600 cm3, Lähti:1
EK8, 3.5km, nopein: 54.6km/h
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa3:50,6
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa1:58:51,4

 
Luokka 23, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J2) yli 1600 cm3, Lähti:5
EK8, 3.5km, nopein: 56.1km/h
SijNroNimiTulosEro
187Virolainen Martti3:44,7
286Söyring Petri3:59,514,8
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
187Virolainen Martti1:59:03,3
286Söyring Petri2:01:57,9 2:54,6


Keskeyttäneet: 81, Pelkonen Juhani, 4A, Tekninen vika  -   83, Saxberg Ari, 6B, Tekninen vika  -   84, Polojärvi Osmo, 4B, Tekninen vika
 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:4
EK8, 3.5km, nopein: 55.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kangastie Timo3:46,8
2106Alaoja Ilkka3:51,04,2
3107Lappalainen Esko4:01,314,5
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1106Alaoja Ilkka2:05:25,5
2107Lappalainen Esko2:08:50,3 3:24,8
3105Kangastie Timo2:19:50,4 14:24,9


Keskeyttäneet: 108, Tauriainen Rami, 7B, Tekninen vika
 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:10
EK8, 3.5km, nopein: 57.9km/h
SijNroNimiTulosEro
196Hirvioja Aki3:37,6
298Piispanen Antti3:38,10,5
395Hast Mikko3:38,81,2
499Junttila Pauli3:45,07,4
5102Mattila Miika3:46,58,9
6101Kangas Ville3:48,410,8
7104Flyktman Juha3:51,013,4
8103Palokangas Vesa-Pekka3:56,418,8
Tilanne EK8:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
196Hirvioja Aki1:48:00,7*
2102Mattila Miika1:52:12,5 4:11,8
398Piispanen Antti1:53:20,0*5:19,3
4101Kangas Ville2:03:08,7 15:08,0
5103Palokangas Vesa-Pekka2:08:44,9 20:44,2
699Junttila Pauli2:09:26,5*21:25,8
795Hast Mikko2:11:54,1 23:53,4
8104Flyktman Juha2:19:29,2 31:28,5


Keskeyttäneet: 97, Hosionaho Heikki, 5C, Tekninen vika  -   100, Kalliomäki Jami, LÄHTÖ, Tekninen vika
*AT-pisteet: 98, Piispanen Antti, 2A, Myöhä, 1:20,0  -   99, Junttila Pauli, 3A, Ennakko, 1:00,0  -   99, Junttila Pauli, 6A, Myöhä, 20,0  -   97, Hosionaho Heikki, 2A, Myöhä, 40,0  -   99, Junttila Pauli, 2C, Ennakko, 5:00,0  -   99, Junttila Pauli, 5A, Ennakko, 1:00,0  -   96, Hirvioja Aki, 5C, Myöhä, 20,0  -   99, Junttila Pauli, 2A, Myöhä, 2:50,0  -   99, Junttila Pauli, 4A, Ennakko, 2:00,0