<< EK6 EK8 >> Yleiskilpailun tulos
54. Arctic Lapland Rally
24.-26.1.2019
EK 7, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Sarriojärvi
 
Luokka SM1, Super4, Lähti:30
EK7, 33.18km, nopein: 111.7km/h
SijNroNimiTulosEro
13Asunmaa Teemu17:49,3
24Salo Juha17:56,26,9
32Lindholm Emil17:57,58,2
47Pietarinen Henrik17:59,29,9
58Ketomäki Jukka18:03,013,7
65Kiviniemi Kristian18:12,122,8
710Grönholm Niclas18:24,635,3
811Kasi Jukka18:44,555,2
915Kurkela Kimmo19:24,21:34,9
1027Salo Mika19:31,81:42,5
1130Alrashed Rakan19:55,52:06,2
1217Lyytikäinen Pasi20:09,92:20,6
1321Stugemo Lars20:17,72:28,4
1423Samsonas Martynas20:29,92:40,6
1537Rajala Jari20:35,42:46,1
1629Keskiniva Jussi20:35,82:46,5
1719Huuhka Jari20:37,12:47,8
1834Lokka Risto20:46,92:57,6
1936Viitanen Marko20:48,92:59,6
2026Szabó Zoltán21:51,24:01,9
2142Mayer Walter22:45,84:56,5
2216Hosike Jarkko23:12,15:22,8
2340Martti Yrjö27:21,29:31,9
2418Burger Kees28:19,210:29,9
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
12Lindholm Emil1:23:35,9
23Asunmaa Teemu1:24:11,0 35,1
34Salo Juha1:24:16,4 40,5
47Pietarinen Henrik1:25:08,6 1:32,7
58Ketomäki Jukka1:26:34,0*2:58,1
611Kasi Jukka1:28:33,1 4:57,2
75Kiviniemi Kristian1:32:26,1 8:50,2
827Salo Mika1:33:27,4 9:51,5
930Alrashed Rakan1:34:27,3 10:51,4
1017Lyytikäinen Pasi1:34:27,8 10:51,9
1121Stugemo Lars1:36:24,1 12:48,2
1219Huuhka Jari1:37:11,2 13:35,3
1316Hosike Jarkko1:37:30,1*13:54,2
1429Keskiniva Jussi1:38:04,5 14:28,6
1537Rajala Jari1:39:00,4 15:24,5
1636Viitanen Marko1:41:01,7 17:25,8
1715Kurkela Kimmo1:41:31,8 17:55,9
1818Burger Kees1:43:00,1 19:24,2
1926Szabó Zoltán1:44:24,7 20:48,8
2042Mayer Walter1:47:30,3 23:54,4
2123Samsonas Martynas1:48:50,5 25:14,6
2210Grönholm Niclas1:49:31,7*25:55,8
2334Lokka Risto1:52:20,0 28:44,1
2440Martti Yrjö1:58:31,3 34:55,4


Keskeyttäneet: 6, Ketomaa Jari, 4L, Tekninen vika  -   9, Eskelinen Mikko, 7A, Tekninen vika  -   22, Koskelo Matti, 6B, Sairastuminen  -   25, Papadimitriou Ioannis, 3B, Ulosajo  -   28, Rigler Gerald, 2B, Tekninen vika  -   33, Seppä Rami, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 9, Eskelinen Mikko, 2A, Myöhä, 40,0  -   16, Hosike Jarkko, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   8, Ketomäki Jukka, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   10, Grönholm Niclas, 6A, Myöhä, 10,0  -   16, Hosike Jarkko, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka SM2, Tuotanto4, Lähti:12
EK7, 33.18km, nopein: 105km/h
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa18:58,0
213Hautamäki Ville19:08,610,6
314Mäenpää Timo20:05,61:07,6
438Koivisto Ari-Pekka20:26,81:28,8
524Pasanen Juha20:31,61:33,6
632Kariste Ilkka21:13,32:15,3
731Heikkilä Reijo21:15,52:17,5
841Kaikkonen Veli-Matti21:25,42:27,4
935Ikonen Jukka21:36,92:38,9
1043- "Piano"29:05,510:07,5
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa1:29:06,9*
213Hautamäki Ville1:29:50,6 43,7
338Koivisto Ari-Pekka1:36:20,7 7:13,8
435Ikonen Jukka1:39:56,8 10:49,9
532Kariste Ilkka1:40:29,1 11:22,2
631Heikkilä Reijo1:40:43,1 11:36,2
714Mäenpää Timo1:47:11,5 18:04,6
841Kaikkonen Veli-Matti1:48:03,7 18:56,8
943- "Piano"1:52:46,4 23:39,5
1024Pasanen Juha2:12:15,0 43:08,1


Keskeyttäneet: 20, Bossard Steven, 6B, Ulosajo  -   39, Lietz Philipp, 7B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 12, Ruotsalainen Esa, 5C, Myöhä, 10,0
 
Luokka SM3, R2, Lähti:11
EK7, 33.18km, nopein: 97.1km/h
SijNroNimiTulosEro
148Pajari Sami20:29,6
250Piironen Ajari20:51,521,9
354Kauppi Roni21:17,648,0
446Joona Lauri21:22,252,6
545Röyhkiö Aleksi22:15,31:45,7
657Oldrati Enrico22:29,31:59,7
747Lähdeniemi Arttu23:28,02:58,4
849Markkanen Kalle24:59,44:29,8
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
154Kauppi Roni1:51:19,3
250Piironen Ajari2:02:04,6 10:45,3
346Joona Lauri2:02:28,2*11:08,9
448Pajari Sami2:04:28,3 13:09,0
547Lähdeniemi Arttu2:04:47,4 13:28,1
645Röyhkiö Aleksi2:05:49,0 14:29,7
749Markkanen Kalle2:05:59,8 14:40,5
857Oldrati Enrico2:09:22,9 18:03,6


Keskeyttäneet: 44, Rytkönen Anssi, 4B, Ulosajo  -   55, Huovinen Joonas, 3B, Ulosajo  -   56, Williams Tom, 7A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 46, Joona Lauri, 5A, Myöhä, 30,0
 
Luokka SM4, Super2, Lähti:4
EK7, 33.18km, nopein: 97.7km/h
SijNroNimiTulosEro
152Korvola Sami20:22,8
251Teppo Jussi21:20,357,5
353Seppälä Jani26:36,06:13,2
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
152Korvola Sami1:52:30,5
251Teppo Jussi1:57:54,2 5:23,7
353Seppälä Jani1:58:38,8 6:08,3


Keskeyttäneet: 58, Korkiakoski Harri, 6B, Tekninen vika
 
Luokka SC5, ryhmä F enintään 3050 cm3, Lähti:5
EK7, 33.18km, nopein: 91.9km/h
SijNroNimiTulosEro
161Muhonen Reijo21:39,1
260Koski Jari22:03,023,9
362Joni Keskinen22:09,630,5
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
161Muhonen Reijo1:44:20,4
262Joni Keskinen1:46:43,6*2:23,2
360Koski Jari1:48:45,8 4:25,4


Keskeyttäneet: 59, Hanhisuanto Ville, 7B, Ulosajo  -   63, Soininen Arto, 6A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 62, Joni Keskinen, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka SC6, V1600, Lähti:2
EK7, 33.18km, nopein: 86.2km/h
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari23:05,2
265Vilenius Erik24:30,11:24,9
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari1:49:46,4
265Vilenius Erik1:56:40,1 6:53,7

 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, RGT, Lähti:1
EK7, 33.18km, nopein: 109.4km/h
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri18:11,6
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri1:25:24,6

 
Luokka 8, R-Lite, Lähti:1
EK7, 33.18km, nopein: 90km/h
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa22:07,2
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa1:46:28,8

 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:6
EK7, 33.18km, nopein: 87.5km/h
SijNroNimiTulosEro
169Honkanen Petri22:44,9
273Vuorio Pekka23:31,146,2
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
169Honkanen Petri1:49:36,5
273Vuorio Pekka1:51:27,2 1:50,7


Keskeyttäneet: 70, Kinnunen Jari, 5A, Tekninen vika  -   71, Pakkanen Sami, 5C, Tekninen vika  -   72, Bitter Riku, 7B, Tekninen vika  -   74, Viinikka Arto, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK7, 33.18km, nopein: 94.6km/h
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku21:03,3
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku1:40:33,1

 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:2
EK7, 33.18km, nopein: 81.6km/h
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka24:24,1
275Laine Pertti25:53,81:29,7
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka1:58:57,7
275Laine Pertti2:04:24,3 5:26,6

 
Luokka 14, Gran Tourismo: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK7, 33.18km, nopein: 90.8km/h
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi21:54,8
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi1:43:40,4*


*AT-pisteet: 68, Tawast Anssi, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:3
EK7, 33.18km, nopein: 85.4km/h
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell23:19,2
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell2:23:08,3*


Keskeyttäneet: 78, Malinen Marko, 2A, Tekninen vika  -   79, Strobl Alexander, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 77, Hewett Russell, 3A, Myöhä, 20,0  -   77, Hewett Russell, 2A, Myöhä, 6:10,0  -   77, Hewett Russell, 5F, Myöhä, 30,0  -   77, Hewett Russell, 5E, Myöhä, 10,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:1
EK7, 33.18km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 94, Pekkarinen Jarmo, 7A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 94, Pekkarinen Jarmo, 1A, Ennakko, 1:00,0
 
Luokka 17, Ryhmä N/A, FIA R4, FIN R 4WD, WRC (luokiteltu ennen 31.12.2010 yli 2000 cm3, Super 2000 Rally, Lähti:1
EK7, 33.18km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 93, Laivola Julle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 19, Ryhmä F yli 1600 cm3, Lähti:2
EK7, 33.18km, nopein: 85.7km/h
SijNroNimiTulosEro
192Suorsa Samuli23:13,2
291Nikupeteri Ville-Petteri39:08,015:54,8
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
192Suorsa Samuli1:50:52,1
291Nikupeteri Ville-Petteri2:03:43,2 12:51,1

 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 (Ikäkaudet E, F, G!, G2 ja H1) enintään 2000 cm3, Lähti:4
EK7, 33.18km, nopein: 82.3km/h
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz24:12,2
290Wilkman Klaus25:49,41:37,2
389Karhapää Jorma26:15,12:02,9
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz1:53:35,8
289Karhapää Jorma2:05:02,8 11:27,0
390Wilkman Klaus2:13:55,5*20:19,7


Keskeyttäneet: 88, Eskelinen Mika, LÄHTÖ, Tekninen vika
*AT-pisteet: 90, Wilkman Klaus, 5G, Myöhä, 50,0
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J1 ja J2) enintään 1600 cm3, Lähti:1
EK7, 33.18km, nopein: 82.5km/h
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa24:08,6
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa1:55:00,8

 
Luokka 23, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J2) yli 1600 cm3, Lähti:5
EK7, 33.18km, nopein: 80.4km/h
SijNroNimiTulosEro
187Virolainen Martti24:46,2
286Söyring Petri25:38,452,2
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
187Virolainen Martti1:55:18,6
286Söyring Petri1:57:58,4 2:39,8


Keskeyttäneet: 81, Pelkonen Juhani, 4A, Tekninen vika  -   83, Saxberg Ari, 6B, Tekninen vika  -   84, Polojärvi Osmo, 4B, Tekninen vika
 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:4
EK7, 33.18km, nopein: 83km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kangastie Timo23:59,0
2106Alaoja Ilkka25:35,01:36,0
3107Lappalainen Esko26:13,92:14,9
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1106Alaoja Ilkka2:01:34,5
2107Lappalainen Esko2:04:49,0 3:14,5
3105Kangastie Timo2:16:03,6 14:29,1


Keskeyttäneet: 108, Tauriainen Rami, 7B, Tekninen vika
 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:10
EK7, 33.18km, nopein: 91.5km/h
SijNroNimiTulosEro
198Piispanen Antti21:44,9
295Hast Mikko21:57,312,4
396Hirvioja Aki22:09,224,3
4102Mattila Miika22:26,841,9
5101Kangas Ville23:33,31:48,4
6103Palokangas Vesa-Pekka24:41,12:56,2
7104Flyktman Juha25:38,83:53,9
899Junttila Pauli25:43,13:58,2
Tilanne EK7:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
196Hirvioja Aki1:44:23,1*
2102Mattila Miika1:48:26,0 4:02,9
398Piispanen Antti1:49:41,9*5:18,8
4101Kangas Ville1:59:20,3 14:57,2
5103Palokangas Vesa-Pekka2:04:48,5 20:25,4
699Junttila Pauli2:05:41,5*21:18,4
795Hast Mikko2:08:15,3 23:52,2
8104Flyktman Juha2:15:38,2 31:15,1


Keskeyttäneet: 97, Hosionaho Heikki, 5C, Tekninen vika  -   100, Kalliomäki Jami, LÄHTÖ, Tekninen vika
*AT-pisteet: 98, Piispanen Antti, 2A, Myöhä, 1:20,0  -   99, Junttila Pauli, 3A, Ennakko, 1:00,0  -   99, Junttila Pauli, 6A, Myöhä, 20,0  -   97, Hosionaho Heikki, 2A, Myöhä, 40,0  -   99, Junttila Pauli, 2C, Ennakko, 5:00,0  -   99, Junttila Pauli, 5A, Ennakko, 1:00,0  -   96, Hirvioja Aki, 5C, Myöhä, 20,0  -   99, Junttila Pauli, 2A, Myöhä, 2:50,0  -   99, Junttila Pauli, 4A, Ennakko, 2:00,0