<< EK5 EK7 >> Yleiskilpailun tulos
54. Arctic Lapland Rally
24.-26.1.2019
EK 6, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Hautavaara
 
Luokka SM1, Super4, Lähti:30
EK6, 32km, nopein: 134.3km/h
SijNroNimiTulosEro
12Lindholm Emil14:17,5
24Salo Juha14:18,30,8
33Asunmaa Teemu14:27,810,3
47Pietarinen Henrik14:33,616,1
58Ketomäki Jukka14:45,227,7
65Kiviniemi Kristian15:01,443,9
710Grönholm Niclas15:06,048,5
811Kasi Jukka15:08,050,5
99Eskelinen Mikko15:24,81:07,3
1015Kurkela Kimmo15:30,31:12,8
1118Burger Kees16:01,01:43,5
1230Alrashed Rakan16:04,11:46,6
1327Salo Mika16:04,81:47,3
1419Huuhka Jari16:07,11:49,6
1517Lyytikäinen Pasi16:10,81:53,3
1616Hosike Jarkko16:23,42:05,9
1721Stugemo Lars16:23,82:06,3
1823Samsonas Martynas16:29,52:12,0
1934Lokka Risto16:35,12:17,6
2029Keskiniva Jussi16:46,52:29,0
2137Rajala Jari16:50,32:32,8
2240Martti Yrjö17:14,52:57,0
2336Viitanen Marko17:17,73:00,2
2426Szabó Zoltán18:26,14:08,6
2542Mayer Walter18:31,34:13,8
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
12Lindholm Emil1:05:38,4
24Salo Juha1:06:20,2 41,8
33Asunmaa Teemu1:06:21,7 43,3
47Pietarinen Henrik1:07:09,4 1:31,0
58Ketomäki Jukka1:08:31,0*2:52,6
611Kasi Jukka1:09:48,6 4:10,2
727Salo Mika1:13:55,6 8:17,2
85Kiviniemi Kristian1:14:14,0 8:35,6
917Lyytikäinen Pasi1:14:17,9 8:39,5
1016Hosike Jarkko1:14:18,0*8:39,6
1130Alrashed Rakan1:14:31,8 8:53,4
1218Burger Kees1:14:40,9 9:02,5
1321Stugemo Lars1:16:06,4 10:28,0
1419Huuhka Jari1:16:34,1 10:55,7
1529Keskiniva Jussi1:17:28,7 11:50,3
1637Rajala Jari1:18:25,0 12:46,6
1736Viitanen Marko1:20:12,8 14:34,4
1815Kurkela Kimmo1:22:07,6 16:29,2
1926Szabó Zoltán1:22:33,5 16:55,1
209Eskelinen Mikko1:23:07,7*17:29,3
2142Mayer Walter1:24:44,5 19:06,1
2223Samsonas Martynas1:28:20,6 22:42,2
2310Grönholm Niclas1:31:07,1*25:28,7
2440Martti Yrjö1:31:10,1 25:31,7
2534Lokka Risto1:31:33,1 25:54,7


Keskeyttäneet: 6, Ketomaa Jari, 4L, Tekninen vika  -   22, Koskelo Matti, 6B, Sairastuminen  -   25, Papadimitriou Ioannis, 3B, Ulosajo  -   28, Rigler Gerald, 2B, Tekninen vika  -   33, Seppä Rami, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 9, Eskelinen Mikko, 2A, Myöhä, 40,0  -   16, Hosike Jarkko, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   8, Ketomäki Jukka, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   10, Grönholm Niclas, 6A, Myöhä, 10,0  -   16, Hosike Jarkko, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka SM2, Tuotanto4, Lähti:12
EK6, 32km, nopein: 127.7km/h
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa15:02,0
213Hautamäki Ville15:18,516,5
314Mäenpää Timo16:09,41:07,4
438Koivisto Ari-Pekka16:14,31:12,3
539Lietz Philipp16:43,71:41,7
635Ikonen Jukka16:46,71:44,7
732Kariste Ilkka17:01,61:59,6
831Heikkilä Reijo17:09,72:07,7
941Kaikkonen Veli-Matti17:10,62:08,6
1043- "Piano"18:24,73:22,7
1124Pasanen Juha51:50,236:48,2
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa1:10:08,9*
213Hautamäki Ville1:10:42,0 33,1
338Koivisto Ari-Pekka1:15:53,9 5:45,0
435Ikonen Jukka1:18:19,9 8:11,0
532Kariste Ilkka1:19:15,8 9:06,9
631Heikkilä Reijo1:19:27,6 9:18,7
743- "Piano"1:23:40,9 13:32,0
841Kaikkonen Veli-Matti1:26:38,3 16:29,4
914Mäenpää Timo1:27:05,9 16:57,0
1039Lietz Philipp1:37:35,8 27:26,9
1124Pasanen Juha1:51:43,4 41:34,5


Keskeyttäneet: 20, Bossard Steven, 6B, Ulosajo
*AT-pisteet: 12, Ruotsalainen Esa, 5C, Myöhä, 10,0
 
Luokka SM3, R2, Lähti:11
EK6, 32km, nopein: 120.4km/h
SijNroNimiTulosEro
145Röyhkiö Aleksi15:56,8
246Joona Lauri16:09,412,6
347Lähdeniemi Arttu16:20,123,3
454Kauppi Roni16:21,624,8
550Piironen Ajari16:23,426,6
648Pajari Sami16:26,729,9
749Markkanen Kalle16:31,534,7
857Oldrati Enrico17:59,62:02,8
956Williams Tom22:20,26:23,4
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
154Kauppi Roni1:30:01,7
249Markkanen Kalle1:41:00,4 10:58,7
346Joona Lauri1:41:06,0*11:04,3
450Piironen Ajari1:41:13,1 11:11,4
547Lähdeniemi Arttu1:41:19,4 11:17,7
645Röyhkiö Aleksi1:43:33,7 13:32,0
748Pajari Sami1:43:58,7 13:57,0
857Oldrati Enrico1:46:53,6 16:51,9
956Williams Tom1:55:29,4 25:27,7


Keskeyttäneet: 44, Rytkönen Anssi, 4B, Ulosajo  -   55, Huovinen Joonas, 3B, Ulosajo
*AT-pisteet: 46, Joona Lauri, 5A, Myöhä, 30,0
 
Luokka SM4, Super2, Lähti:4
EK6, 32km, nopein: 116.8km/h
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi16:26,7
252Korvola Sami16:43,016,3
353Seppälä Jani16:54,227,5
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
153Seppälä Jani1:32:02,8
252Korvola Sami1:32:07,7 4,9
351Teppo Jussi1:36:33,9 4:31,1


Keskeyttäneet: 58, Korkiakoski Harri, 6B, Tekninen vika
 
Luokka SC5, ryhmä F enintään 3050 cm3, Lähti:5
EK6, 32km, nopein: 117.2km/h
SijNroNimiTulosEro
159Hanhisuanto Ville16:22,6
260Koski Jari16:50,027,4
361Muhonen Reijo17:32,21:09,6
462Joni Keskinen17:59,51:36,9
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
161Muhonen Reijo1:22:41,3
262Joni Keskinen1:24:34,0*1:52,7
359Hanhisuanto Ville1:26:34,7 3:53,4
460Koski Jari1:26:42,8 4:01,5


Keskeyttäneet: 63, Soininen Arto, 6A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 62, Joni Keskinen, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka SC6, V1600, Lähti:2
EK6, 32km, nopein: 102km/h
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari18:49,6
265Vilenius Erik19:55,71:06,1
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari1:26:41,2
265Vilenius Erik1:32:10,0 5:28,8

 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, RGT, Lähti:1
EK6, 32km, nopein: 132.7km/h
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri14:28,0
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri1:07:13,0

 
Luokka 8, R-Lite, Lähti:1
EK6, 32km, nopein: 106.6km/h
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa18:00,4
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa1:24:21,6

 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:6
EK6, 32km, nopein: 106.5km/h
SijNroNimiTulosEro
169Honkanen Petri18:01,4
273Vuorio Pekka18:58,356,9
372Bitter Riku20:25,32:23,9
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
169Honkanen Petri1:26:51,6
273Vuorio Pekka1:27:56,1 1:04,5
372Bitter Riku1:38:15,4 11:23,8


Keskeyttäneet: 70, Kinnunen Jari, 5A, Tekninen vika  -   71, Pakkanen Sami, 5C, Tekninen vika  -   74, Viinikka Arto, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK6, 32km, nopein: 113.7km/h
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku16:52,8
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku1:19:29,8

 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:2
EK6, 32km, nopein: 96.2km/h
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka19:57,1
275Laine Pertti20:44,947,8
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka1:34:33,6
275Laine Pertti1:38:30,5 3:56,9

 
Luokka 14, Gran Tourismo: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK6, 32km, nopein: 111.4km/h
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi17:14,4
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi1:21:45,6*


*AT-pisteet: 68, Tawast Anssi, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:3
EK6, 32km, nopein: 99.9km/h
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell19:13,4
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell1:59:49,1*


Keskeyttäneet: 78, Malinen Marko, 2A, Tekninen vika  -   79, Strobl Alexander, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 77, Hewett Russell, 3A, Myöhä, 20,0  -   77, Hewett Russell, 2A, Myöhä, 6:10,0  -   77, Hewett Russell, 5F, Myöhä, 30,0  -   77, Hewett Russell, 5E, Myöhä, 10,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:1
EK6, 32km, nopein: 103km/h
SijNroNimiTulosEro
194Pekkarinen Jarmo18:38,8
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
194Pekkarinen Jarmo1:27:31,7*


*AT-pisteet: 94, Pekkarinen Jarmo, 1A, Ennakko, 1:00,0
 
Luokka 17, Ryhmä N/A, FIA R4, FIN R 4WD, WRC (luokiteltu ennen 31.12.2010 yli 2000 cm3, Super 2000 Rally, Lähti:1
EK6, 32km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 93, Laivola Julle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 19, Ryhmä F yli 1600 cm3, Lähti:2
EK6, 32km, nopein: 109.7km/h
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri17:30,0
292Suorsa Samuli18:13,243,2
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri1:24:35,2
292Suorsa Samuli1:27:38,9 3:03,7

 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 (Ikäkaudet E, F, G!, G2 ja H1) enintään 2000 cm3, Lähti:4
EK6, 32km, nopein: 101.7km/h
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz18:52,7
290Wilkman Klaus20:39,31:46,6
389Karhapää Jorma21:04,72:12,0
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz1:29:23,6
289Karhapää Jorma1:38:47,7 9:24,1
390Wilkman Klaus1:48:06,1*18:42,5


Keskeyttäneet: 88, Eskelinen Mika, LÄHTÖ, Tekninen vika
*AT-pisteet: 90, Wilkman Klaus, 5G, Myöhä, 50,0
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J1 ja J2) enintään 1600 cm3, Lähti:1
EK6, 32km, nopein: 101.7km/h
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa18:53,3
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa1:30:52,2

 
Luokka 23, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J2) yli 1600 cm3, Lähti:5
EK6, 32km, nopein: 98.6km/h
SijNroNimiTulosEro
187Virolainen Martti19:28,6
286Söyring Petri19:48,419,8
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
187Virolainen Martti1:30:32,4
286Söyring Petri1:32:20,0 1:47,6


Keskeyttäneet: 81, Pelkonen Juhani, 4A, Tekninen vika  -   83, Saxberg Ari, 6B, Tekninen vika  -   84, Polojärvi Osmo, 4B, Tekninen vika
 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:4
EK6, 32km, nopein: 97.8km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kangastie Timo19:37,4
2108Tauriainen Rami20:34,056,6
3106Alaoja Ilkka20:46,81:09,4
4107Lappalainen Esko20:52,31:14,9
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Tauriainen Rami1:35:51,2
2106Alaoja Ilkka1:35:59,5 8,3
3107Lappalainen Esko1:38:35,1 2:43,9
4105Kangastie Timo1:52:04,6 16:13,4

 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:10
EK6, 32km, nopein: 111km/h
SijNroNimiTulosEro
195Hast Mikko17:17,7
296Hirvioja Aki17:53,635,9
398Piispanen Antti17:53,736,0
499Junttila Pauli18:08,751,0
5102Mattila Miika18:25,41:07,7
6101Kangas Ville19:11,01:53,3
7103Palokangas Vesa-Pekka19:24,32:06,6
8104Flyktman Juha20:59,13:41,4
Tilanne EK6:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
196Hirvioja Aki1:22:13,9*
2102Mattila Miika1:25:59,2 3:45,3
398Piispanen Antti1:27:57,0*5:43,1
4101Kangas Ville1:35:47,0 13:33,1
599Junttila Pauli1:39:58,4*17:44,5
6103Palokangas Vesa-Pekka1:40:07,4 17:53,5
795Hast Mikko1:46:18,0 24:04,1
8104Flyktman Juha1:49:59,4 27:45,5


Keskeyttäneet: 97, Hosionaho Heikki, 5C, Tekninen vika  -   100, Kalliomäki Jami, LÄHTÖ, Tekninen vika
*AT-pisteet: 98, Piispanen Antti, 2A, Myöhä, 1:20,0  -   99, Junttila Pauli, 3A, Ennakko, 1:00,0  -   99, Junttila Pauli, 6A, Myöhä, 20,0  -   97, Hosionaho Heikki, 2A, Myöhä, 40,0  -   99, Junttila Pauli, 2C, Ennakko, 5:00,0  -   99, Junttila Pauli, 5A, Ennakko, 1:00,0  -   96, Hirvioja Aki, 5C, Myöhä, 20,0  -   99, Junttila Pauli, 2A, Myöhä, 2:50,0  -   99, Junttila Pauli, 4A, Ennakko, 2:00,0