<< EK4 EK6 >> Yleiskilpailun tulos
54. Arctic Lapland Rally
24.-26.1.2019
EK 5, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Mäntyvaara 2
 
Luokka SM1, Super4, Lähti:30
EK5, 3.5km, nopein: 72.3km/h
SijNroNimiTulosEro
17Pietarinen Henrik2:54,3
24Salo Juha2:55,20,9
33Asunmaa Teemu2:56,52,2
415Kurkela Kimmo2:56,92,6
55Kiviniemi Kristian2:57,53,2
68Ketomäki Jukka2:58,03,7
727Salo Mika2:58,54,2
811Kasi Jukka2:58,84,5
918Burger Kees3:04,09,7
1021Stugemo Lars3:05,811,5
1117Lyytikäinen Pasi3:07,813,5
1237Rajala Jari3:08,314,0
1329Keskiniva Jussi3:08,714,4
1419Huuhka Jari3:09,014,7
1530Alrashed Rakan3:09,014,7
1623Samsonas Martynas3:09,315,0
1736Viitanen Marko3:12,418,1
1816Hosike Jarkko3:14,019,7
1940Martti Yrjö3:20,626,3
2042Mayer Walter3:20,826,5
2122Koskelo Matti3:22,227,9
2226Szabó Zoltán3:22,728,4
232Lindholm Emil3:24,129,8
249Eskelinen Mikko7:54,35:00,0
2510Grönholm Niclas7:54,35:00,0
2634Lokka Risto7:54,35:00,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
12Lindholm Emil51:20,9
23Asunmaa Teemu51:53,9 33,0
34Salo Juha52:01,9 41,0
47Pietarinen Henrik52:35,8 1:14,9
58Ketomäki Jukka53:45,8*2:24,9
611Kasi Jukka54:40,6 3:19,7
722Koskelo Matti57:34,0 6:13,1
827Salo Mika57:50,8 6:29,9
916Hosike Jarkko57:54,6*6:33,7
1017Lyytikäinen Pasi58:07,1 6:46,2
1130Alrashed Rakan58:27,7 7:06,8
1218Burger Kees58:39,9 7:19,0
135Kiviniemi Kristian59:12,6 7:51,7
1421Stugemo Lars59:42,6 8:21,7
1519Huuhka Jari1:00:27,0 9:06,1
1629Keskiniva Jussi1:00:42,2 9:21,3
1737Rajala Jari1:01:34,7 10:13,8
1836Viitanen Marko1:02:55,1 11:34,2
1926Szabó Zoltán1:04:07,4 12:46,5
2042Mayer Walter1:06:13,2 14:52,3
2115Kurkela Kimmo1:06:37,3 15:16,4
229Eskelinen Mikko1:07:42,9*16:22,0
2323Samsonas Martynas1:11:51,1 20:30,2
2440Martti Yrjö1:13:55,6 22:34,7
2534Lokka Risto1:14:58,0 23:37,1
2610Grönholm Niclas1:15:51,1 24:30,2


Keskeyttäneet: 6, Ketomaa Jari, 4L, Tekninen vika  -   25, Papadimitriou Ioannis, 3B, Ulosajo  -   28, Rigler Gerald, 2B, Tekninen vika  -   33, Seppä Rami, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 9, Eskelinen Mikko, 2A, Myöhä, 40,0  -   8, Ketomäki Jukka, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   16, Hosike Jarkko, 3A, Myöhä, 10,0  -   16, Hosike Jarkko, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka SM2, Tuotanto4, Lähti:12
EK5, 3.5km, nopein: 68.3km/h
SijNroNimiTulosEro
113Hautamäki Ville3:04,6
212Ruotsalainen Esa3:04,80,2
320Bossard Steven3:06,11,5
424Pasanen Juha3:09,54,9
532Kariste Ilkka3:09,75,1
635Ikonen Jukka3:10,05,4
738Koivisto Ari-Pekka3:12,37,7
831Heikkilä Reijo3:16,011,4
943- "Piano"3:21,116,5
1014Mäenpää Timo8:04,65:00,0
1139Lietz Philipp8:04,65:00,0
1241Kaikkonen Veli-Matti8:04,65:00,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa54:56,9
213Hautamäki Ville55:23,5 26,6
338Koivisto Ari-Pekka59:39,6 4:42,7
420Bossard Steven59:48,1 4:51,2
524Pasanen Juha59:53,2 4:56,3
635Ikonen Jukka1:01:33,2 6:36,3
732Kariste Ilkka1:02:14,2 7:17,3
831Heikkilä Reijo1:02:17,9 7:21,0
943- "Piano"1:05:16,2 10:19,3
1041Kaikkonen Veli-Matti1:09:27,7 14:30,8
1114Mäenpää Timo1:10:56,5 15:59,6
1239Lietz Philipp1:20:52,1 25:55,2

 
Luokka SM3, R2, Lähti:11
EK5, 3.5km, nopein: 63.4km/h
SijNroNimiTulosEro
146Joona Lauri3:18,8
247Lähdeniemi Arttu3:28,79,9
354Kauppi Roni3:28,810,0
449Markkanen Kalle3:31,012,2
550Piironen Ajari3:32,213,4
645Röyhkiö Aleksi8:18,85:00,0
748Pajari Sami8:18,85:00,0
856Williams Tom8:18,85:00,0
957Oldrati Enrico8:18,85:00,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
154Kauppi Roni1:13:40,1
249Markkanen Kalle1:24:28,9 10:48,8
350Piironen Ajari1:24:49,7 11:09,6
446Joona Lauri1:24:56,6*11:16,5
547Lähdeniemi Arttu1:24:59,3 11:19,2
648Pajari Sami1:27:32,0 13:51,9
745Röyhkiö Aleksi1:27:36,9 13:56,8
857Oldrati Enrico1:28:54,0 15:13,9
956Williams Tom1:33:09,2 19:29,1


Keskeyttäneet: 44, Rytkönen Anssi, 4B, Ulosajo  -   55, Huovinen Joonas, 3B, Ulosajo
*AT-pisteet: 46, Joona Lauri, 5A, Myöhä, 30,0
 
Luokka SM4, Super2, Lähti:4
EK5, 3.5km, nopein: 59.9km/h
SijNroNimiTulosEro
152Korvola Sami3:30,4
251Teppo Jussi3:31,81,4
353Seppälä Jani3:32,72,3
458Korkiakoski Harri3:36,96,5
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
158Korkiakoski Harri1:14:46,4
253Seppälä Jani1:15:08,6 22,2
352Korvola Sami1:15:24,7 38,3
451Teppo Jussi1:20:07,2 5:20,8

 
Luokka SC5, ryhmä F enintään 3050 cm3, Lähti:5
EK5, 3.5km, nopein: 59.4km/h
SijNroNimiTulosEro
160Koski Jari3:32,0
259Hanhisuanto Ville3:32,80,8
363Soininen Arto3:37,15,1
462Joni Keskinen3:40,18,1
561Muhonen Reijo3:41,09,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
163Soininen Arto1:04:08,3
261Muhonen Reijo1:05:09,1 1:00,8
362Joni Keskinen1:06:34,5*2:26,2
460Koski Jari1:09:52,8 5:44,5
559Hanhisuanto Ville1:10:12,1 6:03,8


*AT-pisteet: 62, Joni Keskinen, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka SC6, V1600, Lähti:2
EK5, 3.5km, nopein: 58.3km/h
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari3:36,2
265Vilenius Erik3:50,614,4
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari1:07:51,6
265Vilenius Erik1:12:14,3 4:22,7

 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, RGT, Lähti:1
EK5, 3.5km, nopein: 70.8km/h
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri2:57,9
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri52:45,0

 
Luokka 8, R-Lite, Lähti:1
EK5, 3.5km, nopein: 59.5km/h
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa3:31,8
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa1:06:21,2

 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:6
EK5, 3.5km, nopein: 57.4km/h
SijNroNimiTulosEro
173Vuorio Pekka3:39,7
269Honkanen Petri4:17,037,3
371Pakkanen Sami8:39,75:00,0
472Bitter Riku8:39,75:00,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
169Honkanen Petri1:08:50,2
273Vuorio Pekka1:08:57,8 7,6
371Pakkanen Sami1:13:49,4 4:59,2
472Bitter Riku1:17:50,1 8:59,9


Keskeyttäneet: 70, Kinnunen Jari, 5A, Tekninen vika  -   74, Viinikka Arto, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK5, 3.5km, nopein: 61.9km/h
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku3:23,4
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku1:02:37,0

 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:2
EK5, 3.5km, nopein: 56.1km/h
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka3:44,4
275Laine Pertti3:54,510,1
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka1:14:36,5
275Laine Pertti1:17:45,6 3:09,1

 
Luokka 14, Gran Tourismo: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK5, 3.5km, nopein: 60.8km/h
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi3:27,4
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi1:04:31,2*


*AT-pisteet: 68, Tawast Anssi, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:3
EK5, 3.5km, nopein: 56.4km/h
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell3:43,6
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell1:39:55,7*


Keskeyttäneet: 78, Malinen Marko, 2A, Tekninen vika  -   79, Strobl Alexander, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 77, Hewett Russell, 2A, Myöhä, 6:10,0  -   77, Hewett Russell, 3A, Myöhä, 20,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:1
EK5, 3.5km, nopein: 56.9km/h
SijNroNimiTulosEro
194Pekkarinen Jarmo3:41,5
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
194Pekkarinen Jarmo1:08:52,9*


*AT-pisteet: 94, Pekkarinen Jarmo, 1A, Ennakko, 1:00,0
 
Luokka 17, Ryhmä N/A, FIA R4, FIN R 4WD, WRC (luokiteltu ennen 31.12.2010 yli 2000 cm3, Super 2000 Rally, Lähti:1
EK5, 3.5km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 93, Laivola Julle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 19, Ryhmä F yli 1600 cm3, Lähti:2
EK5, 3.5km, nopein: 57.3km/h
SijNroNimiTulosEro
192Suorsa Samuli3:39,9
291Nikupeteri Ville-Petteri4:05,225,3
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri1:07:05,2
292Suorsa Samuli1:09:25,7 2:20,5

 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 (Ikäkaudet E, F, G!, G2 ja H1) enintään 2000 cm3, Lähti:4
EK5, 3.5km, nopein: 52.9km/h
SijNroNimiTulosEro
189Karhapää Jorma3:58,4
285Aboiltiz Miguel Diaz4:02,13,7
390Wilkman Klaus8:58,45:00,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz1:10:30,9
289Karhapää Jorma1:17:43,0 7:12,1
390Wilkman Klaus1:26:36,8 16:05,9


Keskeyttäneet: 88, Eskelinen Mika, LÄHTÖ, Tekninen vika
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J1 ja J2) enintään 1600 cm3, Lähti:1
EK5, 3.5km, nopein: 53.7km/h
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa3:54,8
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa1:11:58,9

 
Luokka 23, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J2) yli 1600 cm3, Lähti:5
EK5, 3.5km, nopein: 55.7km/h
SijNroNimiTulosEro
187Virolainen Martti3:46,4
283Saxberg Ari3:56,610,2
386Söyring Petri3:58,111,7
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
187Virolainen Martti1:11:03,8
283Saxberg Ari1:11:56,4 52,6
386Söyring Petri1:12:31,6 1:27,8


Keskeyttäneet: 81, Pelkonen Juhani, 4A, Tekninen vika  -   84, Polojärvi Osmo, 4B, Tekninen vika
 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:4
EK5, 3.5km, nopein: 54.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1106Alaoja Ilkka3:50,8
2108Tauriainen Rami3:51,30,5
3105Kangastie Timo3:51,40,6
4107Lappalainen Esko4:03,913,1
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1106Alaoja Ilkka1:15:12,7
2108Tauriainen Rami1:15:17,2 4,5
3107Lappalainen Esko1:17:42,8 2:30,1
4105Kangastie Timo1:32:27,2 17:14,5

 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:10
EK5, 3.5km, nopein: 57.5km/h
SijNroNimiTulosEro
196Hirvioja Aki3:39,2
298Piispanen Antti3:41,62,4
3102Mattila Miika3:43,64,4
499Junttila Pauli3:54,515,3
595Hast Mikko8:39,25:00,0
697Hosionaho Heikki8:39,25:00,0
7101Kangas Ville8:39,25:00,0
8103Palokangas Vesa-Pekka8:39,25:00,0
9104Flyktman Juha8:39,25:00,0
Tilanne EK5:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
196Hirvioja Aki1:04:00,3
2102Mattila Miika1:07:33,8 3:33,5
398Piispanen Antti1:10:03,3*6:03,0
4101Kangas Ville1:16:36,0 12:35,7
597Hosionaho Heikki1:20:40,9*16:40,6
6103Palokangas Vesa-Pekka1:20:43,1 16:42,8
799Junttila Pauli1:21:29,7*17:29,4
895Hast Mikko1:29:00,3 25:00,0
9104Flyktman Juha1:29:00,3 25:00,0


Keskeyttäneet: 100, Kalliomäki Jami, LÄHTÖ, Tekninen vika
*AT-pisteet: 99, Junttila Pauli, 3A, Ennakko, 1:00,0  -   97, Hosionaho Heikki, 2A, Myöhä, 40,0  -   99, Junttila Pauli, 2C, Ennakko, 5:00,0  -   99, Junttila Pauli, 5A, Ennakko, 1:00,0  -   99, Junttila Pauli, 2A, Myöhä, 2:50,0  -   99, Junttila Pauli, 4A, Ennakko, 2:00,0  -   98, Piispanen Antti, 2A, Myöhä, 1:20,0