<< EK3 EK5 >> Yleiskilpailun tulos
54. Arctic Lapland Rally
24.-26.1.2019
EK 4, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Siikakämä
 
Luokka SM1, Super4, Lähti:30
EK4, 42.69km, nopein: 130.4km/h
SijNroNimiTulosEro
12Lindholm Emil19:38,9
23Asunmaa Teemu19:59,120,2
34Salo Juha20:09,830,9
47Pietarinen Henrik20:16,337,4
58Ketomäki Jukka20:50,11:11,2
65Kiviniemi Kristian20:53,81:14,9
711Kasi Jukka21:00,01:21,1
827Salo Mika21:52,22:13,3
916Hosike Jarkko22:10,52:31,6
1030Alrashed Rakan22:14,32:35,4
1122Koskelo Matti22:16,22:37,3
1217Lyytikäinen Pasi22:19,92:41,0
1318Burger Kees22:50,73:11,8
1419Huuhka Jari23:09,93:31,0
1521Stugemo Lars23:17,73:38,8
1629Keskiniva Jussi23:24,93:46,0
1737Rajala Jari23:53,64:14,7
1836Viitanen Marko24:05,64:26,7
1926Szabó Zoltán24:30,04:51,1
209Eskelinen Mikko24:38,95:00,0
2110Grönholm Niclas24:38,95:00,0
2234Lokka Risto24:38,95:00,0
2342Mayer Walter25:17,55:38,6
2415Kurkela Kimmo33:02,213:23,3
2523Samsonas Martynas35:16,015:37,1
2640Martti Yrjö36:23,716:44,8
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
12Lindholm Emil47:56,8
23Asunmaa Teemu48:57,4 1:00,6
34Salo Juha49:06,7 1:09,9
47Pietarinen Henrik49:41,5 1:44,7
58Ketomäki Jukka50:47,8*2:51,0
611Kasi Jukka51:41,8 3:45,0
722Koskelo Matti54:11,8 6:15,0
816Hosike Jarkko54:40,6*6:43,8
927Salo Mika54:52,3 6:55,5
1017Lyytikäinen Pasi54:59,3 7:02,5
1130Alrashed Rakan55:18,7 7:21,9
1218Burger Kees55:35,9 7:39,1
135Kiviniemi Kristian56:15,1 8:18,3
1421Stugemo Lars56:36,8 8:40,0
1519Huuhka Jari57:18,0 9:21,2
1629Keskiniva Jussi57:33,5 9:36,7
1737Rajala Jari58:26,4 10:29,6
1836Viitanen Marko59:42,7 11:45,9
199Eskelinen Mikko59:48,6*11:51,8
2026Szabó Zoltán1:00:44,7 12:47,9
2142Mayer Walter1:02:52,4 14:55,6
2215Kurkela Kimmo1:03:40,4 15:43,6
2334Lokka Risto1:07:03,7 19:06,9
2410Grönholm Niclas1:07:56,8 20:00,0
2523Samsonas Martynas1:08:41,8 20:45,0
2640Martti Yrjö1:10:35,0 22:38,2


Keskeyttäneet: 6, Ketomaa Jari, 4L, Tekninen vika  -   25, Papadimitriou Ioannis, 3B, Ulosajo  -   28, Rigler Gerald, 2B, Tekninen vika  -   33, Seppä Rami, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 9, Eskelinen Mikko, 2A, Myöhä, 40,0  -   8, Ketomäki Jukka, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   16, Hosike Jarkko, 3A, Myöhä, 10,0  -   16, Hosike Jarkko, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka SM2, Tuotanto4, Lähti:12
EK4, 42.69km, nopein: 122km/h
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa20:59,6
213Hautamäki Ville21:18,518,9
338Koivisto Ari-Pekka22:40,01:40,4
420Bossard Steven22:52,81:53,2
524Pasanen Juha23:11,92:12,3
635Ikonen Jukka23:59,63:00,0
731Heikkilä Reijo24:02,93:03,3
832Kariste Ilkka24:04,83:05,2
943- "Piano"24:50,63:51,0
1014Mäenpää Timo25:59,65:00,0
1139Lietz Philipp25:59,65:00,0
1241Kaikkonen Veli-Matti25:59,65:00,0
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa51:52,1
213Hautamäki Ville52:18,9 26,8
338Koivisto Ari-Pekka56:27,3 4:35,2
420Bossard Steven56:42,0 4:49,9
524Pasanen Juha56:43,7 4:51,6
635Ikonen Jukka58:23,2 6:31,1
731Heikkilä Reijo59:01,9 7:09,8
832Kariste Ilkka59:04,5 7:12,4
941Kaikkonen Veli-Matti1:01:23,1 9:31,0
1043- "Piano"1:01:55,1 10:03,0
1114Mäenpää Timo1:02:51,9 10:59,8
1239Lietz Philipp1:12:47,5 20:55,4

 
Luokka SM3, R2, Lähti:11
EK4, 42.69km, nopein: 71.8km/h
SijNroNimiTulosEro
154Kauppi Roni35:40,9
245Röyhkiö Aleksi40:40,95:00,0
348Pajari Sami40:40,95:00,0
456Williams Tom40:40,95:00,0
557Oldrati Enrico40:40,95:00,0
650Piironen Ajari46:14,310:33,4
749Markkanen Kalle46:29,910:49,0
847Lähdeniemi Arttu47:28,211:47,3
946Joona Lauri47:39,111:58,2
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
154Kauppi Roni1:10:11,3
248Pajari Sami1:19:13,2 9:01,9
345Röyhkiö Aleksi1:19:18,1 9:06,8
457Oldrati Enrico1:20:35,2 10:23,9
549Markkanen Kalle1:20:57,9 10:46,6
646Joona Lauri1:21:07,8 10:56,5
750Piironen Ajari1:21:17,5 11:06,2
847Lähdeniemi Arttu1:21:30,6 11:19,3
956Williams Tom1:24:50,4 14:39,1


Keskeyttäneet: 44, Rytkönen Anssi, 4B, Ulosajo  -   55, Huovinen Joonas, 3B, Ulosajo
 
Luokka SM4, Super2, Lähti:4
EK4, 42.69km, nopein: 73.7km/h
SijNroNimiTulosEro
158Korkiakoski Harri34:45,7
253Seppälä Jani36:31,11:45,4
352Korvola Sami37:24,72:39,0
451Teppo Jussi42:21,87:36,1
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
158Korkiakoski Harri1:11:09,5
253Seppälä Jani1:11:35,9 26,4
352Korvola Sami1:11:54,3 44,8
451Teppo Jussi1:16:35,4 5:25,9

 
Luokka SC5, ryhmä F enintään 3050 cm3, Lähti:5
EK4, 42.69km, nopein: 105.9km/h
SijNroNimiTulosEro
161Muhonen Reijo24:10,8
263Soininen Arto24:25,614,8
362Joni Keskinen24:42,331,5
460Koski Jari31:02,86:52,0
559Hanhisuanto Ville31:53,87:43,0
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
163Soininen Arto1:00:31,2
261Muhonen Reijo1:01:28,1 56,9
362Joni Keskinen1:02:54,4*2:23,2
460Koski Jari1:06:20,8 5:49,6
559Hanhisuanto Ville1:06:39,3 6:08,1


*AT-pisteet: 62, Joni Keskinen, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka SC6, V1600, Lähti:2
EK4, 42.69km, nopein: 98km/h
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari26:07,8
265Vilenius Erik27:54,11:46,3
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari1:04:15,4
265Vilenius Erik1:08:23,7 4:08,3

 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, RGT, Lähti:1
EK4, 42.69km, nopein: 127km/h
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri20:09,7
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri49:47,1

 
Luokka 8, R-Lite, Lähti:1
EK4, 42.69km, nopein: 97.9km/h
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa26:09,8
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa1:02:49,4

 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:6
EK4, 42.69km, nopein: 99.5km/h
SijNroNimiTulosEro
171Pakkanen Sami25:45,2
269Honkanen Petri26:12,927,7
373Vuorio Pekka26:18,833,6
472Bitter Riku28:00,82:15,6
570Kinnunen Jari1:55:16,61:29:31,4
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
169Honkanen Petri1:04:33,2
271Pakkanen Sami1:05:09,7 36,5
373Vuorio Pekka1:05:18,1 44,9
472Bitter Riku1:09:10,4 4:37,2
570Kinnunen Jari2:32:33,5 1:28:00,3


Keskeyttäneet: 74, Viinikka Arto, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK4, 42.69km, nopein: 104.2km/h
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku24:34,6
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku59:13,6

 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:2
EK4, 42.69km, nopein: 92.8km/h
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka27:36,2
275Laine Pertti30:09,42:33,2
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka1:10:52,1
275Laine Pertti1:13:51,1 2:59,0

 
Luokka 14, Gran Tourismo: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK4, 42.69km, nopein: 100.8km/h
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi25:25,2
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi1:01:03,8*


*AT-pisteet: 68, Tawast Anssi, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:3
EK4, 42.69km, nopein: 92.2km/h
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell27:47,5
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell1:36:12,1*


Keskeyttäneet: 78, Malinen Marko, 2A, Tekninen vika  -   79, Strobl Alexander, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 77, Hewett Russell, 3A, Myöhä, 20,0  -   77, Hewett Russell, 2A, Myöhä, 6:10,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:1
EK4, 42.69km, nopein: 98.4km/h
SijNroNimiTulosEro
194Pekkarinen Jarmo26:01,4
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
194Pekkarinen Jarmo1:05:11,4*


*AT-pisteet: 94, Pekkarinen Jarmo, 1A, Ennakko, 1:00,0
 
Luokka 17, Ryhmä N/A, FIA R4, FIN R 4WD, WRC (luokiteltu ennen 31.12.2010 yli 2000 cm3, Super 2000 Rally, Lähti:1
EK4, 42.69km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 93, Laivola Julle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 19, Ryhmä F yli 1600 cm3, Lähti:2
EK4, 42.69km, nopein: 102.8km/h
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri24:55,7
292Suorsa Samuli26:29,21:33,5
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri1:03:00,0
292Suorsa Samuli1:05:45,8 2:45,8

 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 (Ikäkaudet E, F, G!, G2 ja H1) enintään 2000 cm3, Lähti:4
EK4, 42.69km, nopein: 95.8km/h
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz26:44,4
289Karhapää Jorma29:47,53:03,1
390Wilkman Klaus31:44,45:00,0
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz1:06:28,8
289Karhapää Jorma1:13:44,6 7:15,8
390Wilkman Klaus1:17:38,4 11:09,6


Keskeyttäneet: 88, Eskelinen Mika, LÄHTÖ, Tekninen vika
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J1 ja J2) enintään 1600 cm3, Lähti:1
EK4, 42.69km, nopein: 94.9km/h
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa26:59,5
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa1:08:04,1

 
Luokka 23, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J2) yli 1600 cm3, Lähti:5
EK4, 42.69km, nopein: 96.2km/h
SijNroNimiTulosEro
183Saxberg Ari26:37,6
287Virolainen Martti27:01,924,3
386Söyring Petri27:45,21:07,6
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
187Virolainen Martti1:07:17,4
283Saxberg Ari1:07:59,8 42,4
386Söyring Petri1:08:33,5 1:16,1


Keskeyttäneet: 81, Pelkonen Juhani, 4A, Tekninen vika  -   84, Polojärvi Osmo, 4B, Tekninen vika
 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:4
EK4, 42.69km, nopein: 92.6km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kangastie Timo27:39,8
2108Tauriainen Rami29:14,31:34,5
3106Alaoja Ilkka29:19,71:39,9
4107Lappalainen Esko30:01,32:21,5
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1106Alaoja Ilkka1:11:21,9
2108Tauriainen Rami1:11:25,9 4,0
3107Lappalainen Esko1:13:38,9 2:17,0
4105Kangastie Timo1:28:35,8 17:13,9

 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:10
EK4, 42.69km, nopein: 106.2km/h
SijNroNimiTulosEro
196Hirvioja Aki24:07,2
2102Mattila Miika25:49,41:42,2
398Piispanen Antti26:42,52:35,3
499Junttila Pauli27:20,33:13,1
595Hast Mikko29:07,25:00,0
697Hosionaho Heikki29:07,25:00,0
7101Kangas Ville29:07,25:00,0
8103Palokangas Vesa-Pekka29:07,25:00,0
9104Flyktman Juha29:07,25:00,0
Tilanne EK4:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
196Hirvioja Aki1:00:21,1
2102Mattila Miika1:03:50,2 3:29,1
398Piispanen Antti1:06:21,7*6:00,6
4101Kangas Ville1:07:56,8 7:35,7
597Hosionaho Heikki1:12:01,7*11:40,6
6103Palokangas Vesa-Pekka1:12:03,9 11:42,8
799Junttila Pauli1:16:35,2*16:14,1
895Hast Mikko1:20:21,1 20:00,0
9104Flyktman Juha1:20:21,1 20:00,0


Keskeyttäneet: 100, Kalliomäki Jami, LÄHTÖ, Tekninen vika
*AT-pisteet: 99, Junttila Pauli, 2A, Myöhä, 2:50,0  -   99, Junttila Pauli, 4A, Ennakko, 2:00,0  -   98, Piispanen Antti, 2A, Myöhä, 1:20,0  -   99, Junttila Pauli, 3A, Ennakko, 1:00,0  -   97, Hosionaho Heikki, 2A, Myöhä, 40,0  -   99, Junttila Pauli, 2C, Ennakko, 5:00,0