<< EK2 EK4 >> Yleiskilpailun tulos
54. Arctic Lapland Rally
24.-26.1.2019
EK 3, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Kaihuavaara
 
Luokka SM1, Super4, Lähti:30
EK3, 28.2km, nopein: 118km/h
SijNroNimiTulosEro
12Lindholm Emil14:20,5
23Asunmaa Teemu14:37,216,7
34Salo Juha14:39,018,5
46Ketomaa Jari14:52,532,0
57Pietarinen Henrik14:53,833,3
68Ketomäki Jukka15:05,044,5
715Kurkela Kimmo15:10,650,1
811Kasi Jukka15:33,31:12,8
922Koskelo Matti15:53,61:33,1
1027Salo Mika16:13,21:52,7
1116Hosike Jarkko16:13,61:53,1
1217Lyytikäinen Pasi16:21,12:00,6
1330Alrashed Rakan16:39,52:19,0
1418Burger Kees16:40,32:19,8
1523Samsonas Martynas17:02,92:42,4
1621Stugemo Lars17:16,12:55,6
1729Keskiniva Jussi17:26,03:05,5
1840Martti Yrjö17:28,63:08,1
1919Huuhka Jari17:29,33:08,8
2037Rajala Jari17:52,23:31,7
2126Szabó Zoltán17:57,43:36,9
2236Viitanen Marko18:20,03:59,5
239Eskelinen Mikko19:20,55:00,0
2410Grönholm Niclas19:20,55:00,0
2542Mayer Walter19:35,85:15,3
265Kiviniemi Kristian20:53,56:33,0
2734Lokka Risto25:49,311:28,8
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
12Lindholm Emil28:17,9
24Salo Juha28:56,9 39,0
33Asunmaa Teemu28:58,3 40,4
46Ketomaa Jari29:24,9 1:07,0
57Pietarinen Henrik29:25,2 1:07,3
68Ketomäki Jukka29:57,7*1:39,8
715Kurkela Kimmo30:38,2 2:20,3
811Kasi Jukka30:41,8 2:23,9
922Koskelo Matti31:55,6 3:37,7
1016Hosike Jarkko32:30,1*4:12,2
1117Lyytikäinen Pasi32:39,4 4:21,5
1218Burger Kees32:45,2 4:27,3
1327Salo Mika33:00,1 4:42,2
1430Alrashed Rakan33:04,4 4:46,5
1521Stugemo Lars33:19,1 5:01,2
1623Samsonas Martynas33:25,8 5:07,9
1719Huuhka Jari34:08,1 5:50,2
1829Keskiniva Jussi34:08,6 5:50,7
1940Martti Yrjö34:11,3 5:53,4
2037Rajala Jari34:32,8 6:14,9
219Eskelinen Mikko35:09,7*6:51,8
225Kiviniemi Kristian35:21,3 7:03,4
2336Viitanen Marko35:37,1 7:19,2
2426Szabó Zoltán36:14,7 7:56,8
2542Mayer Walter37:34,9 9:17,0
2634Lokka Risto42:24,8 14:06,9
2710Grönholm Niclas43:17,9 15:00,0


Keskeyttäneet: 25, Papadimitriou Ioannis, 3B, Ulosajo  -   28, Rigler Gerald, 2B, Tekninen vika  -   33, Seppä Rami, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 9, Eskelinen Mikko, 2A, Myöhä, 40,0  -   8, Ketomäki Jukka, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   16, Hosike Jarkko, 3A, Myöhä, 10,0  -   16, Hosike Jarkko, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka SM2, Tuotanto4, Lähti:12
EK3, 28.2km, nopein: 108.3km/h
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa15:37,7
213Hautamäki Ville15:41,03,3
324Pasanen Juha17:08,71:31,0
438Koivisto Ari-Pekka17:14,51:36,8
520Bossard Steven17:17,01:39,3
635Ikonen Jukka17:26,41:48,7
731Heikkilä Reijo17:34,41:56,7
832Kariste Ilkka17:52,22:14,5
941Kaikkonen Veli-Matti18:21,12:43,4
1043- "Piano"18:55,63:17,9
1114Mäenpää Timo20:37,75:00,0
1239Lietz Philipp20:37,75:00,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa30:52,5
213Hautamäki Ville31:00,4 7,9
324Pasanen Juha33:31,8 2:39,3
438Koivisto Ari-Pekka33:47,3 2:54,8
520Bossard Steven33:49,2 2:56,7
635Ikonen Jukka34:23,6 3:31,1
731Heikkilä Reijo34:59,0 4:06,5
832Kariste Ilkka34:59,7 4:07,2
941Kaikkonen Veli-Matti35:23,5 4:31,0
1014Mäenpää Timo36:52,3 5:59,8
1143- "Piano"37:04,5 6:12,0
1239Lietz Philipp46:47,9 15:55,4

 
Luokka SM3, R2, Lähti:11
EK3, 28.2km, nopein: 101.6km/h
SijNroNimiTulosEro
144Rytkönen Anssi16:39,3
246Joona Lauri16:58,319,0
347Lähdeniemi Arttu17:16,036,7
449Markkanen Kalle17:36,657,3
554Kauppi Roni17:38,459,1
650Piironen Ajari17:55,11:15,8
745Röyhkiö Aleksi21:39,35:00,0
848Pajari Sami21:39,35:00,0
956Williams Tom21:39,35:00,0
1057Oldrati Enrico21:39,35:00,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
146Joona Lauri33:28,7
244Rytkönen Anssi33:44,5 15,8
347Lähdeniemi Arttu34:02,4 33,7
449Markkanen Kalle34:28,0 59,3
554Kauppi Roni34:30,4 1:01,7
650Piironen Ajari35:03,2 1:34,5
748Pajari Sami38:32,3 5:03,6
845Röyhkiö Aleksi38:37,2 5:08,5
957Oldrati Enrico39:54,3 6:25,6
1056Williams Tom44:09,5 10:40,8


Keskeyttäneet: 55, Huovinen Joonas, 3B, Ulosajo
 
Luokka SM4, Super2, Lähti:4
EK3, 28.2km, nopein: 98km/h
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi17:15,7
252Korvola Sami17:19,74,0
353Seppälä Jani17:56,741,0
458Korkiakoski Harri18:24,31:08,6
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi34:13,6
252Korvola Sami34:29,6 16,0
353Seppälä Jani35:04,8 51,2
458Korkiakoski Harri36:23,8 2:10,2

 
Luokka SC5, ryhmä F enintään 3050 cm3, Lähti:5
EK3, 28.2km, nopein: 95.9km/h
SijNroNimiTulosEro
159Hanhisuanto Ville17:38,3
260Koski Jari17:52,213,9
363Soininen Arto18:07,929,6
462Joni Keskinen18:52,41:14,1
561Muhonen Reijo18:52,81:14,5
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
159Hanhisuanto Ville34:45,5
260Koski Jari35:18,0 32,5
363Soininen Arto36:05,6 1:20,1
461Muhonen Reijo37:17,3 2:31,8
562Joni Keskinen38:12,1*3:26,6


*AT-pisteet: 62, Joni Keskinen, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka SC6, V1600, Lähti:2
EK3, 28.2km, nopein: 86.6km/h
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari19:32,0
265Vilenius Erik20:50,81:18,8
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari38:07,6
265Vilenius Erik40:29,6 2:22,0

 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, RGT, Lähti:1
EK3, 28.2km, nopein: 114.6km/h
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri14:45,5
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri29:37,4

 
Luokka 8, R-Lite, Lähti:1
EK3, 28.2km, nopein: 90.6km/h
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa18:40,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa36:39,6

 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:6
EK3, 28.2km, nopein: 89.2km/h
SijNroNimiTulosEro
170Kinnunen Jari18:58,7
269Honkanen Petri19:14,716,0
373Vuorio Pekka19:42,944,2
471Pakkanen Sami20:33,21:34,5
572Bitter Riku20:57,21:58,5
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
170Kinnunen Jari37:16,9
269Honkanen Petri38:20,3 1:03,4
373Vuorio Pekka38:59,3 1:42,4
471Pakkanen Sami39:24,5 2:07,6
572Bitter Riku41:09,6 3:52,7


Keskeyttäneet: 74, Viinikka Arto, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK3, 28.2km, nopein: 94.9km/h
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku17:49,7
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku34:39,0

 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:2
EK3, 28.2km, nopein: 77.5km/h
SijNroNimiTulosEro
175Laine Pertti21:50,6
276Manninen Ilkka21:54,13,5
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka43:15,9
275Laine Pertti43:41,7 25,8

 
Luokka 14, Gran Tourismo: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK3, 28.2km, nopein: 93.3km/h
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi18:08,5
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi35:38,6*


*AT-pisteet: 68, Tawast Anssi, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:3
EK3, 28.2km, nopein: 80.5km/h
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell21:01,1
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell1:08:24,6*


Keskeyttäneet: 78, Malinen Marko, 2A, Tekninen vika  -   79, Strobl Alexander, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 77, Hewett Russell, 3A, Myöhä, 20,0  -   77, Hewett Russell, 2A, Myöhä, 6:10,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:1
EK3, 28.2km, nopein: 85.9km/h
SijNroNimiTulosEro
194Pekkarinen Jarmo19:42,4
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
194Pekkarinen Jarmo39:10,0*


*AT-pisteet: 94, Pekkarinen Jarmo, 1A, Ennakko, 1:00,0
 
Luokka 17, Ryhmä N/A, FIA R4, FIN R 4WD, WRC (luokiteltu ennen 31.12.2010 yli 2000 cm3, Super 2000 Rally, Lähti:1
EK3, 28.2km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 93, Laivola Julle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 19, Ryhmä F yli 1600 cm3, Lähti:2
EK3, 28.2km, nopein: 86.5km/h
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri19:33,2
292Suorsa Samuli19:41,07,8
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri38:04,3
292Suorsa Samuli39:16,6 1:12,3

 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 (Ikäkaudet E, F, G!, G2 ja H1) enintään 2000 cm3, Lähti:4
EK3, 28.2km, nopein: 83.6km/h
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz20:14,1
289Karhapää Jorma22:34,72:20,6
390Wilkman Klaus25:14,15:00,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz39:44,4
289Karhapää Jorma43:57,1 4:12,7
390Wilkman Klaus45:54,0 6:09,6


Keskeyttäneet: 88, Eskelinen Mika, LÄHTÖ, Tekninen vika
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J1 ja J2) enintään 1600 cm3, Lähti:1
EK3, 28.2km, nopein: 78.7km/h
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa21:29,6
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa41:04,6

 
Luokka 23, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J2) yli 1600 cm3, Lähti:5
EK3, 28.2km, nopein: 87.2km/h
SijNroNimiTulosEro
184Polojärvi Osmo19:24,8
281Pelkonen Juhani20:05,040,2
387Virolainen Martti20:56,71:31,9
483Saxberg Ari21:00,81:36,0
586Söyring Petri21:02,81:38,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
181Pelkonen Juhani38:47,4
284Polojärvi Osmo39:00,5 13,1
387Virolainen Martti40:15,5 1:28,1
486Söyring Petri40:48,3 2:00,9
583Saxberg Ari41:22,2 2:34,8

 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:4
EK3, 28.2km, nopein: 79.9km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kangastie Timo21:10,4
2106Alaoja Ilkka21:31,120,7
3108Tauriainen Rami21:52,341,9
4107Lappalainen Esko22:17,71:07,3
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1106Alaoja Ilkka42:02,2
2108Tauriainen Rami42:11,6 9,4
3107Lappalainen Esko43:37,6 1:35,4
4105Kangastie Timo1:00:56,0 18:53,8

 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:10
EK3, 28.2km, nopein: 89.9km/h
SijNroNimiTulosEro
196Hirvioja Aki18:49,6
2102Mattila Miika19:25,335,7
399Junttila Pauli19:50,61:01,0
4101Kangas Ville19:55,41:05,8
598Piispanen Antti20:04,21:14,6
695Hast Mikko23:49,65:00,0
797Hosionaho Heikki23:49,65:00,0
8103Palokangas Vesa-Pekka23:49,65:00,0
9104Flyktman Juha23:49,65:00,0
Tilanne EK3:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
196Hirvioja Aki36:13,9
2102Mattila Miika38:00,8 1:46,9
3101Kangas Ville38:49,6 2:35,7
498Piispanen Antti39:39,2*3:25,3
597Hosionaho Heikki42:54,5*6:40,6
6103Palokangas Vesa-Pekka42:56,7 6:42,8
799Junttila Pauli47:14,9*11:01,0
895Hast Mikko51:13,9 15:00,0
9104Flyktman Juha51:13,9 15:00,0


Keskeyttäneet: 100, Kalliomäki Jami, LÄHTÖ, Tekninen vika
*AT-pisteet: 98, Piispanen Antti, 2A, Myöhä, 1:20,0  -   99, Junttila Pauli, 3A, Ennakko, 1:00,0  -   97, Hosionaho Heikki, 2A, Myöhä, 40,0  -   99, Junttila Pauli, 2C, Ennakko, 5:00,0  -   99, Junttila Pauli, 2A, Myöhä, 2:50,0