<< EK1 EK3 >> Yleiskilpailun tulos
54. Arctic Lapland Rally
24.-26.1.2019
EK 2, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Mäntyvaara
 
Luokka SM1, Super4, Lähti:30
EK2, 3.5km, nopein: 74.8km/h
SijNroNimiTulosEro
12Lindholm Emil2:48,4
24Salo Juha2:50,31,9
36Ketomaa Jari2:52,64,2
48Ketomäki Jukka2:52,84,4
57Pietarinen Henrik2:53,14,7
65Kiviniemi Kristian2:53,55,1
73Asunmaa Teemu2:54,46,0
811Kasi Jukka2:56,68,2
915Kurkela Kimmo2:58,410,0
109Eskelinen Mikko2:58,810,4
1127Salo Mika3:03,014,6
1221Stugemo Lars3:03,715,3
1317Lyytikäinen Pasi3:04,115,7
1425Papadimitriou Ioannis3:04,416,0
1518Burger Kees3:04,616,2
1634Lokka Risto3:07,218,8
1716Hosike Jarkko3:10,321,9
1837Rajala Jari3:10,321,9
1930Alrashed Rakan3:11,122,7
2023Samsonas Martynas3:11,322,9
2129Keskiniva Jussi3:11,322,9
2233Seppä Rami3:11,523,1
2336Viitanen Marko3:12,524,1
2422Koskelo Matti3:14,025,6
2540Martti Yrjö3:14,426,0
2619Huuhka Jari3:15,326,9
2742Mayer Walter3:23,234,8
2826Szabó Zoltán3:45,557,1
2910Grönholm Niclas7:48,45:00,0
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
12Lindholm Emil13:57,4
24Salo Juha14:17,9 20,5
33Asunmaa Teemu14:21,1 23,7
45Kiviniemi Kristian14:27,8 30,4
57Pietarinen Henrik14:31,4 34,0
66Ketomaa Jari14:32,4 35,0
78Ketomäki Jukka14:52,7*55,3
811Kasi Jukka15:08,5 1:11,1
915Kurkela Kimmo15:27,6 1:30,2
1025Papadimitriou Ioannis15:44,9 1:47,5
119Eskelinen Mikko15:49,2*1:51,8
1222Koskelo Matti16:02,0 2:04,6
1321Stugemo Lars16:03,0 2:05,6
1418Burger Kees16:04,9 2:07,5
1516Hosike Jarkko16:06,5*2:09,1
1617Lyytikäinen Pasi16:18,3 2:20,9
1723Samsonas Martynas16:22,9 2:25,5
1830Alrashed Rakan16:24,9 2:27,5
1934Lokka Risto16:35,5 2:38,1
2019Huuhka Jari16:38,8 2:41,4
2137Rajala Jari16:40,6 2:43,2
2229Keskiniva Jussi16:42,6 2:45,2
2340Martti Yrjö16:42,7 2:45,3
2427Salo Mika16:46,9 2:49,5
2533Seppä Rami16:48,3 2:50,9
2636Viitanen Marko17:17,1 3:19,7
2742Mayer Walter17:59,1 4:01,7
2826Szabó Zoltán18:17,3 4:19,9
2910Grönholm Niclas23:57,4 10:00,0


Keskeyttäneet: 28, Rigler Gerald, 2B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 9, Eskelinen Mikko, 2A, Myöhä, 40,0  -   8, Ketomäki Jukka, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   16, Hosike Jarkko, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka SM2, Tuotanto4, Lähti:12
EK2, 3.5km, nopein: 70.4km/h
SijNroNimiTulosEro
113Hautamäki Ville2:59,0
212Ruotsalainen Esa3:01,92,9
314Mäenpää Timo3:06,97,9
424Pasanen Juha3:08,59,5
535Ikonen Jukka3:10,111,1
620Bossard Steven3:10,211,2
731Heikkilä Reijo3:14,815,8
838Koivisto Ari-Pekka3:15,616,6
941Kaikkonen Veli-Matti3:17,318,3
1032Kariste Ilkka3:23,324,3
1143- "Piano"3:30,431,4
1239Lietz Philipp3:56,157,1
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa15:14,8
213Hautamäki Ville15:19,4 4,6
314Mäenpää Timo16:14,6 59,8
424Pasanen Juha16:23,1 1:08,3
520Bossard Steven16:32,2 1:17,4
638Koivisto Ari-Pekka16:32,8 1:18,0
735Ikonen Jukka16:57,2 1:42,4
841Kaikkonen Veli-Matti17:02,4 1:47,6
932Kariste Ilkka17:07,5 1:52,7
1031Heikkilä Reijo17:24,6 2:09,8
1143- "Piano"18:08,9 2:54,1
1239Lietz Philipp26:10,2 10:55,4

 
Luokka SM3, R2, Lähti:11
EK2, 3.5km, nopein: 62.6km/h
SijNroNimiTulosEro
146Joona Lauri3:21,2
255Huovinen Joonas3:26,14,9
347Lähdeniemi Arttu3:30,39,1
454Kauppi Roni3:32,110,9
548Pajari Sami3:33,812,6
649Markkanen Kalle3:35,314,1
750Piironen Ajari3:35,614,4
857Oldrati Enrico3:40,419,2
945Röyhkiö Aleksi3:42,621,4
1044Rytkönen Anssi3:43,422,2
1156Williams Tom8:21,25:00,0
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
146Joona Lauri16:30,4
255Huovinen Joonas16:38,9 8,5
347Lähdeniemi Arttu16:46,4 16,0
449Markkanen Kalle16:51,4 21,0
554Kauppi Roni16:52,0 21,6
648Pajari Sami16:53,0 22,6
745Röyhkiö Aleksi16:57,9 27,5
844Rytkönen Anssi17:05,2 34,8
950Piironen Ajari17:08,1 37,7
1057Oldrati Enrico18:15,0 1:44,6
1156Williams Tom22:30,2 5:59,8

 
Luokka SM4, Super2, Lähti:4
EK2, 3.5km, nopein: 60.4km/h
SijNroNimiTulosEro
153Seppälä Jani3:28,6
251Teppo Jussi3:31,93,3
358Korkiakoski Harri3:38,39,7
452Korvola Sami3:41,713,1
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi16:57,9
253Seppälä Jani17:08,1 10,2
352Korvola Sami17:09,9 12,0
458Korkiakoski Harri17:59,5 1:01,6

 
Luokka SC5, ryhmä F enintään 3050 cm3, Lähti:5
EK2, 3.5km, nopein: 59.2km/h
SijNroNimiTulosEro
159Hanhisuanto Ville3:32,9
260Koski Jari3:34,71,8
363Soininen Arto3:41,99,0
461Muhonen Reijo3:45,812,9
562Joni Keskinen4:05,332,4
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
159Hanhisuanto Ville17:07,2
260Koski Jari17:25,8 18,6
363Soininen Arto17:57,7 50,5
461Muhonen Reijo18:24,5 1:17,3
562Joni Keskinen19:09,7 2:02,5

 
Luokka SC6, V1600, Lähti:2
EK2, 3.5km, nopein: 58.6km/h
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari3:34,9
265Vilenius Erik3:54,319,4
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari18:35,6
265Vilenius Erik19:38,8 1:03,2

 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, RGT, Lähti:1
EK2, 3.5km, nopein: 71km/h
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri2:57,5
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri14:51,9

 
Luokka 8, R-Lite, Lähti:1
EK2, 3.5km, nopein: 60.6km/h
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa3:27,9
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa17:59,6

 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:6
EK2, 3.5km, nopein: 57.5km/h
SijNroNimiTulosEro
173Vuorio Pekka3:39,3
270Kinnunen Jari3:44,55,2
372Bitter Riku3:49,29,9
469Honkanen Petri3:51,412,1
571Pakkanen Sami4:01,121,8
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
170Kinnunen Jari18:18,2
271Pakkanen Sami18:51,3 33,1
369Honkanen Petri19:05,6 47,4
473Vuorio Pekka19:16,4 58,2
572Bitter Riku20:12,4 1:54,2


Keskeyttäneet: 74, Viinikka Arto, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK2, 3.5km, nopein: 65.2km/h
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku3:13,3
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku16:49,3

 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:2
EK2, 3.5km, nopein: 55.1km/h
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka3:48,7
275Laine Pertti3:56,57,8
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka21:21,8
275Laine Pertti21:51,1 29,3

 
Luokka 14, Gran Tourismo: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK2, 3.5km, nopein: 59.5km/h
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi3:31,8
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi17:30,1*


*AT-pisteet: 68, Tawast Anssi, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:3
EK2, 3.5km, nopein: 56.8km/h
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell3:41,8
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell47:03,5*


Keskeyttäneet: 78, Malinen Marko, 2A, Tekninen vika  -   79, Strobl Alexander, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 77, Hewett Russell, 2A, Myöhä, 6:10,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:1
EK2, 3.5km, nopein: 56.8km/h
SijNroNimiTulosEro
194Pekkarinen Jarmo3:42,0
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
194Pekkarinen Jarmo19:27,6*


*AT-pisteet: 94, Pekkarinen Jarmo, 1A, Ennakko, 1:00,0
 
Luokka 17, Ryhmä N/A, FIA R4, FIN R 4WD, WRC (luokiteltu ennen 31.12.2010 yli 2000 cm3, Super 2000 Rally, Lähti:1
EK2, 3.5km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 93, Laivola Julle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 19, Ryhmä F yli 1600 cm3, Lähti:2
EK2, 3.5km, nopein: 57.4km/h
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri3:39,5
292Suorsa Samuli3:46,67,1
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri18:31,1
292Suorsa Samuli19:35,6 1:04,5

 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 (Ikäkaudet E, F, G!, G2 ja H1) enintään 2000 cm3, Lähti:4
EK2, 3.5km, nopein: 52.7km/h
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz3:59,1
289Karhapää Jorma4:02,13,0
390Wilkman Klaus4:08,29,1
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz19:30,3
290Wilkman Klaus20:39,9 1:09,6
389Karhapää Jorma21:22,4 1:52,1


Keskeyttäneet: 88, Eskelinen Mika, LÄHTÖ, Tekninen vika
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J1 ja J2) enintään 1600 cm3, Lähti:1
EK2, 3.5km, nopein: 54.3km/h
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa3:51,9
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa19:35,0

 
Luokka 23, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J2) yli 1600 cm3, Lähti:5
EK2, 3.5km, nopein: 61.2km/h
SijNroNimiTulosEro
181Pelkonen Juhani3:25,9
287Virolainen Martti3:47,821,9
384Polojärvi Osmo3:53,027,1
483Saxberg Ari3:53,427,5
586Söyring Petri3:57,631,7
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
181Pelkonen Juhani18:42,4
287Virolainen Martti19:18,8 36,4
384Polojärvi Osmo19:35,7 53,3
486Söyring Petri19:45,5 1:03,1
583Saxberg Ari20:21,4 1:39,0

 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:4
EK2, 3.5km, nopein: 55km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kangastie Timo3:49,0
2108Tauriainen Rami3:53,04,0
3106Alaoja Ilkka3:54,55,5
4107Lappalainen Esko4:00,411,4
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Tauriainen Rami20:19,3
2106Alaoja Ilkka20:31,1 11,8
3107Lappalainen Esko21:19,9 1:00,6
4105Kangastie Timo39:45,6 19:26,3

 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:10
EK2, 3.5km, nopein: 58.3km/h
SijNroNimiTulosEro
196Hirvioja Aki3:36,3
298Piispanen Antti3:41,75,4
3101Kangas Ville3:42,46,1
499Junttila Pauli3:44,27,9
5102Mattila Miika3:44,48,1
697Hosionaho Heikki3:47,511,2
7103Palokangas Vesa-Pekka3:51,114,8
895Hast Mikko8:36,35:00,0
9104Flyktman Juha8:36,35:00,0
Tilanne EK2:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
196Hirvioja Aki17:24,3
2102Mattila Miika18:35,5 1:11,2
3101Kangas Ville18:54,2 1:29,9
497Hosionaho Heikki19:04,9*1:40,6
5103Palokangas Vesa-Pekka19:07,1 1:42,8
698Piispanen Antti19:35,0*2:10,7
799Junttila Pauli21:24,3*4:00,0
895Hast Mikko27:24,3 10:00,0
9104Flyktman Juha27:24,3 10:00,0


Keskeyttäneet: 100, Kalliomäki Jami, LÄHTÖ, Tekninen vika
*AT-pisteet: 98, Piispanen Antti, 2A, Myöhä, 1:20,0  -   97, Hosionaho Heikki, 2A, Myöhä, 40,0  -   99, Junttila Pauli, 2A, Myöhä, 2:50,0