<< EK9 Maali> Yleiskilpailun tulos
54. Arctic Lapland Rally
24.-26.1.2019
EK 10, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Ristilampi
 
Luokka SM1, Super4, Lähti:30
EK10, 49.76km, nopein: 141.2km/h
SijNroNimiTulosEro
17Pietarinen Henrik21:09,1
22Lindholm Emil21:21,812,7
33Asunmaa Teemu21:31,422,3
44Salo Juha21:36,927,8
55Kiviniemi Kristian22:08,058,9
68Ketomäki Jukka22:18,11:09,0
710Grönholm Niclas22:34,01:24,9
811Kasi Jukka23:17,72:08,6
927Salo Mika23:21,72:12,6
1030Alrashed Rakan24:51,33:42,2
1129Keskiniva Jussi24:56,93:47,8
1217Lyytikäinen Pasi25:02,93:53,8
1318Burger Kees25:08,43:59,3
1437Rajala Jari25:28,44:19,3
1534Lokka Risto25:45,94:36,8
1640Martti Yrjö25:49,34:40,2
1736Viitanen Marko25:59,54:50,4
1821Stugemo Lars26:03,54:54,4
1923Samsonas Martynas26:41,25:32,1
2026Szabó Zoltán27:52,26:43,1
2142Mayer Walter28:18,77:09,6
2216Hosike Jarkko1:34:35,81:13:26,7
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
12Lindholm Emil1:58:54,0
23Asunmaa Teemu1:59:43,2 49,2
34Salo Juha1:59:53,6 59,6
47Pietarinen Henrik2:00:07,3 1:13,3
58Ketomäki Jukka2:03:08,0*4:14,0
611Kasi Jukka2:06:29,9 7:35,9
75Kiviniemi Kristian2:08:59,1 10:05,1
827Salo Mika2:11:56,6 13:02,6
917Lyytikäinen Pasi2:15:16,8 16:22,8
1021Stugemo Lars2:18:14,6 19:20,6
1129Keskiniva Jussi2:19:27,3 20:33,3
1237Rajala Jari2:20:38,7 21:44,7
1318Burger Kees2:23:35,5 24:41,5
1436Viitanen Marko2:24:17,8*25:23,8
1510Grönholm Niclas2:26:56,4*28:02,4
1626Szabó Zoltán2:29:34,4 30:40,4
1723Samsonas Martynas2:31:32,9 32:38,9
1842Mayer Walter2:33:46,9 34:52,9
1934Lokka Risto2:34:10,6 35:16,6
2040Martti Yrjö2:41:05,2 42:11,2
2130Alrashed Rakan2:46:16,5 47:22,5
2216Hosike Jarkko3:27:36,7*1:28:42,7


Keskeyttäneet: 6, Ketomaa Jari, 4L, Tekninen vika  -   9, Eskelinen Mikko, 7A, Tekninen vika  -   15, Kurkela Kimmo, 8E, Sairastuminen  -   19, Huuhka Jari, 10B, Ulosajo  -   22, Koskelo Matti, 6B, Sairastuminen  -   25, Papadimitriou Ioannis, 3B, Ulosajo  -   28, Rigler Gerald, 2B, Tekninen vika  -   33, Seppä Rami, 3B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 9, Eskelinen Mikko, 2A, Myöhä, 40,0  -   16, Hosike Jarkko, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   36, Viitanen Marko, 8E, Myöhä, 20,0  -   8, Ketomäki Jukka, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   10, Grönholm Niclas, 6A, Myöhä, 10,0  -   16, Hosike Jarkko, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka SM2, Tuotanto4, Lähti:12
EK10, 49.76km, nopein: 132.5km/h
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa22:32,4
213Hautamäki Ville22:54,522,1
338Koivisto Ari-Pekka25:05,52:33,1
414Mäenpää Timo25:21,82:49,4
532Kariste Ilkka26:24,53:52,1
635Ikonen Jukka26:31,63:59,2
731Heikkilä Reijo26:33,64:01,2
841Kaikkonen Veli-Matti26:54,94:22,5
943- "Piano"28:14,65:42,2
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa2:06:30,7*
213Hautamäki Ville2:07:48,7 1:18,0
338Koivisto Ari-Pekka2:17:32,1 11:01,4
435Ikonen Jukka2:23:29,0 16:58,3
531Heikkilä Reijo2:24:13,3 17:42,6
632Kariste Ilkka2:26:33,9*20:03,2
714Mäenpää Timo2:28:27,7 21:57,0
841Kaikkonen Veli-Matti2:32:24,2 25:53,5
943- "Piano"2:38:23,9 31:53,2


Keskeyttäneet: 20, Bossard Steven, 6B, Ulosajo  -   24, Pasanen Juha, 8C, Tekninen vika  -   39, Lietz Philipp, 7B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 12, Ruotsalainen Esa, 5C, Myöhä, 10,0  -   32, Kariste Ilkka, 8E, Myöhä, 30,0
 
Luokka SM3, R2, Lähti:11
EK10, 49.76km, nopein: 124.3km/h
SijNroNimiTulosEro
146Joona Lauri24:01,4
254Kauppi Roni24:15,013,6
348Pajari Sami24:59,257,8
447Lähdeniemi Arttu25:26,51:25,1
549Markkanen Kalle25:28,11:26,7
657Oldrati Enrico26:49,22:47,8
745Röyhkiö Aleksi34:51,810:50,4
850Piironen Ajari2:05:19,11:41:17,7
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
154Kauppi Roni2:31:50,0
246Joona Lauri2:42:35,8*10:45,8
348Pajari Sami2:45:44,2 13:54,2
447Lähdeniemi Arttu2:46:45,0 14:55,0
549Markkanen Kalle2:48:04,2 16:14,2
657Oldrati Enrico2:53:44,2 21:54,2
745Röyhkiö Aleksi3:04:36,6*32:46,6
850Piironen Ajari4:23:53,8 1:52:03,8


Keskeyttäneet: 44, Rytkönen Anssi, 4B, Ulosajo  -   55, Huovinen Joonas, 3B, Ulosajo  -   56, Williams Tom, 7A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 46, Joona Lauri, 5A, Myöhä, 30,0  -   45, Röyhkiö Aleksi, 10A, Myöhä, 10,0
 
Luokka SM4, Super2, Lähti:4
EK10, 49.76km, nopein: 115.1km/h
SijNroNimiTulosEro
152Korvola Sami25:55,9
253Seppälä Jani30:01,34:05,4
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
152Korvola Sami2:35:19,5*
253Seppälä Jani2:46:27,8 11:08,3


Keskeyttäneet: 51, Teppo Jussi, 10A, Tekninen vika  -   58, Korkiakoski Harri, 6B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 52, Korvola Sami, 8E, Myöhä, 10,0
 
Luokka SC5, ryhmä F enintään 3050 cm3, Lähti:5
EK10, 49.76km, nopein: 119.7km/h
SijNroNimiTulosEro
160Koski Jari24:57,1
261Muhonen Reijo26:00,31:03,2
362Joni Keskinen27:32,52:35,4
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
161Muhonen Reijo2:27:49,6
260Koski Jari2:30:43,9 2:54,3
362Joni Keskinen2:32:05,9*4:16,3


Keskeyttäneet: 59, Hanhisuanto Ville, 7B, Ulosajo  -   63, Soininen Arto, 6A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 62, Joni Keskinen, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka SC6, V1600, Lähti:2
EK10, 49.76km, nopein: 101.6km/h
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari29:22,7
265Vilenius Erik30:37,41:14,7
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari2:37:25,7
265Vilenius Erik2:46:41,1 9:15,4

 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, RGT, Lähti:1
EK10, 49.76km, nopein: 139km/h
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri21:29,2
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri2:00:53,2

 
Luokka 8, R-Lite, Lähti:1
EK10, 49.76km, nopein: 104.5km/h
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa28:33,5
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa2:33:26,3

 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:6
EK10, 49.76km, nopein: 107.7km/h
SijNroNimiTulosEro
169Honkanen Petri27:43,5
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
169Honkanen Petri2:35:27,1


Keskeyttäneet: 70, Kinnunen Jari, 5A, Tekninen vika  -   71, Pakkanen Sami, 5C, Tekninen vika  -   72, Bitter Riku, 7B, Tekninen vika  -   73, Vuorio Pekka, 9B, Tekninen vika  -   74, Viinikka Arto, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK10, 49.76km, nopein: 118.9km/h
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku25:06,5
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku2:22:28,0

 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:2
EK10, 49.76km, nopein: 97.9km/h
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka30:30,6
275Laine Pertti35:00,64:30,0
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka2:48:55,4
275Laine Pertti3:01:05,8 12:10,4

 
Luokka 14, Gran Tourismo: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK10, 49.76km, nopein: 114km/h
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi26:10,9
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi2:26:53,2*


*AT-pisteet: 68, Tawast Anssi, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:3
EK10, 49.76km, nopein: 105km/h
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell28:26,3
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
177Hewett Russell3:10:10,5*


Keskeyttäneet: 78, Malinen Marko, 2A, Tekninen vika  -   79, Strobl Alexander, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 77, Hewett Russell, 3A, Myöhä, 20,0  -   77, Hewett Russell, 2A, Myöhä, 6:10,0  -   77, Hewett Russell, 5F, Myöhä, 30,0  -   77, Hewett Russell, 5E, Myöhä, 10,0
 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:1
EK10, 49.76km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 94, Pekkarinen Jarmo, 7A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 94, Pekkarinen Jarmo, 1A, Ennakko, 1:00,0
 
Luokka 17, Ryhmä N/A, FIA R4, FIN R 4WD, WRC (luokiteltu ennen 31.12.2010 yli 2000 cm3, Super 2000 Rally, Lähti:1
EK10, 49.76km, nopein: 0km/h
SijNroNimiTulosEro
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro


Keskeyttäneet: 93, Laivola Julle, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 19, Ryhmä F yli 1600 cm3, Lähti:2
EK10, 49.76km, nopein: 104.5km/h
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri28:33,5
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri2:50:23,3


Keskeyttäneet: 92, Suorsa Samuli, 8B, Tekninen vika
 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 (Ikäkaudet E, F, G!, G2 ja H1) enintään 2000 cm3, Lähti:4
EK10, 49.76km, nopein: 95.6km/h
SijNroNimiTulosEro
190Wilkman Klaus31:13,5
289Karhapää Jorma32:35,01:21,5
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
189Karhapää Jorma2:58:37,4
290Wilkman Klaus3:05:37,6*7:00,2


Keskeyttäneet: 85, Aboiltiz Miguel Diaz, 10A, Tekninen vika  -   88, Eskelinen Mika, LÄHTÖ, Tekninen vika
*AT-pisteet: 90, Wilkman Klaus, 5G, Myöhä, 50,0
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J1 ja J2) enintään 1600 cm3, Lähti:1
EK10, 49.76km, nopein: 102.8km/h
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa29:02,4
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa2:43:32,6

 
Luokka 23, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J2) yli 1600 cm3, Lähti:5
EK10, 49.76km, nopein: 96.6km/h
SijNroNimiTulosEro
187Virolainen Martti30:53,6
286Söyring Petri33:39,72:46,1
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
187Virolainen Martti2:46:23,8
286Söyring Petri2:52:23,5 5:59,7


Keskeyttäneet: 81, Pelkonen Juhani, 4A, Tekninen vika  -   83, Saxberg Ari, 6B, Tekninen vika  -   84, Polojärvi Osmo, 4B, Tekninen vika
 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:4
EK10, 49.76km, nopein: 100.8km/h
SijNroNimiTulosEro
1105Kangastie Timo29:36,7
2106Alaoja Ilkka32:38,93:02,2
3107Lappalainen Esko33:03,33:26,6
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1106Alaoja Ilkka2:54:38,9
2107Lappalainen Esko2:58:56,8 4:17,9
3105Kangastie Timo3:04:50,8 10:11,9


Keskeyttäneet: 108, Tauriainen Rami, 7B, Tekninen vika
 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:10
EK10, 49.76km, nopein: 112.6km/h
SijNroNimiTulosEro
198Piispanen Antti26:30,9
295Hast Mikko26:55,124,2
3102Mattila Miika26:55,224,3
496Hirvioja Aki27:16,445,5
599Junttila Pauli28:22,31:51,4
6101Kangas Ville29:19,92:49,0
7103Palokangas Vesa-Pekka29:22,52:51,6
Tilanne EK10:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
196Hirvioja Aki2:29:13,4*
2102Mattila Miika2:33:10,3 3:56,9
398Piispanen Antti2:34:02,0*4:48,6
4101Kangas Ville2:47:59,8 18:46,4
599Junttila Pauli2:52:28,2*23:14,8
695Hast Mikko2:52:41,9 23:28,5
7103Palokangas Vesa-Pekka2:53:38,2 24:24,8


Keskeyttäneet: 97, Hosionaho Heikki, 5C, Tekninen vika  -   100, Kalliomäki Jami, LÄHTÖ, Tekninen vika  -   104, Flyktman Juha, 8E, Tekninen vika
*AT-pisteet: 97, Hosionaho Heikki, 2A, Myöhä, 40,0  -   99, Junttila Pauli, 2C, Ennakko, 5:00,0  -   99, Junttila Pauli, 5A, Ennakko, 1:00,0  -   96, Hirvioja Aki, 5C, Myöhä, 20,0  -   99, Junttila Pauli, 2A, Myöhä, 2:50,0  -   99, Junttila Pauli, 4A, Ennakko, 2:00,0  -   98, Piispanen Antti, 2A, Myöhä, 1:20,0  -   99, Junttila Pauli, 3A, Ennakko, 1:00,0  -   99, Junttila Pauli, 6A, Myöhä, 20,0