EK2 >> Yleiskilpailun tulos
54. Arctic Lapland Rally
24.-26.1.2019
EK 1, LUOKITTAINEN TILANNE
KAIKKI LUOKAT
Rovaniemen Urheiluautoilijat ry
Aittajärvi
 
Luokka SM1, Super4, Lähti:30
EK1, 24.18km, nopein: 130.1km/h
SijNroNimiTulosEro
12Lindholm Emil11:09,0
23Asunmaa Teemu11:26,717,7
34Salo Juha11:27,618,6
45Kiviniemi Kristian11:34,325,3
57Pietarinen Henrik11:38,329,3
66Ketomaa Jari11:39,830,8
78Ketomäki Jukka11:49,940,9
89Eskelinen Mikko12:10,41:01,4
911Kasi Jukka12:11,91:02,9
1015Kurkela Kimmo12:29,21:20,2
1125Papadimitriou Ioannis12:40,51:31,5
1216Hosike Jarkko12:46,21:37,2
1322Koskelo Matti12:48,01:39,0
1421Stugemo Lars12:59,31:50,3
1518Burger Kees13:00,31:51,3
1628Rigler Gerald13:07,91:58,9
1723Samsonas Martynas13:11,62:02,6
1830Alrashed Rakan13:13,82:04,8
1917Lyytikäinen Pasi13:14,22:05,2
2019Huuhka Jari13:23,52:14,5
2134Lokka Risto13:28,32:19,3
2240Martti Yrjö13:28,32:19,3
2337Rajala Jari13:30,32:21,3
2429Keskiniva Jussi13:31,32:22,3
2533Seppä Rami13:36,82:27,8
2627Salo Mika13:43,92:34,9
2736Viitanen Marko14:04,62:55,6
2826Szabó Zoltán14:31,83:22,8
2942Mayer Walter14:35,93:26,9
3010Grönholm Niclas16:09,05:00,0
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
12Lindholm Emil11:09,0
23Asunmaa Teemu11:26,7 17,7
34Salo Juha11:27,6 18,6
45Kiviniemi Kristian11:34,3 25,3
57Pietarinen Henrik11:38,3 29,3
66Ketomaa Jari11:39,8 30,8
78Ketomäki Jukka11:59,9*50,9
89Eskelinen Mikko12:10,4 1:01,4
911Kasi Jukka12:11,9 1:02,9
1015Kurkela Kimmo12:29,2 1:20,2
1125Papadimitriou Ioannis12:40,5 1:31,5
1222Koskelo Matti12:48,0 1:39,0
1316Hosike Jarkko12:56,2*1:47,2
1421Stugemo Lars12:59,3 1:50,3
1518Burger Kees13:00,3 1:51,3
1628Rigler Gerald13:07,9 1:58,9
1723Samsonas Martynas13:11,6 2:02,6
1830Alrashed Rakan13:13,8 2:04,8
1917Lyytikäinen Pasi13:14,2 2:05,2
2019Huuhka Jari13:23,5 2:14,5
2134Lokka Risto13:28,3 2:19,3
2240Martti Yrjö13:28,3 2:19,3
2337Rajala Jari13:30,3 2:21,3
2429Keskiniva Jussi13:31,3 2:22,3
2533Seppä Rami13:36,8 2:27,8
2627Salo Mika13:43,9 2:34,9
2736Viitanen Marko14:04,6 2:55,6
2826Szabó Zoltán14:31,8 3:22,8
2942Mayer Walter14:35,9 3:26,9
3010Grönholm Niclas16:09,0 5:00,0


*AT-pisteet: 16, Hosike Jarkko, 1L, Vilppilähtö, 10,0  -   8, Ketomäki Jukka, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka SM2, Tuotanto4, Lähti:12
EK1, 24.18km, nopein: 118.8km/h
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa12:12,9
213Hautamäki Ville12:20,47,5
314Mäenpää Timo13:07,754,8
424Pasanen Juha13:14,61:01,7
538Koivisto Ari-Pekka13:17,21:04,3
620Bossard Steven13:22,01:09,1
732Kariste Ilkka13:44,21:31,3
841Kaikkonen Veli-Matti13:45,11:32,2
935Ikonen Jukka13:47,11:34,2
1031Heikkilä Reijo14:09,81:56,9
1143- "Piano"14:38,52:25,6
1239Lietz Philipp22:14,110:01,2
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
112Ruotsalainen Esa12:12,9
213Hautamäki Ville12:20,4 7,5
314Mäenpää Timo13:07,7 54,8
424Pasanen Juha13:14,6 1:01,7
538Koivisto Ari-Pekka13:17,2 1:04,3
620Bossard Steven13:22,0 1:09,1
732Kariste Ilkka13:44,2 1:31,3
841Kaikkonen Veli-Matti13:45,1 1:32,2
935Ikonen Jukka13:47,1 1:34,2
1031Heikkilä Reijo14:09,8 1:56,9
1143- "Piano"14:38,5 2:25,6
1239Lietz Philipp22:14,1 10:01,2

 
Luokka SM3, R2, Lähti:11
EK1, 24.18km, nopein: 110.3km/h
SijNroNimiTulosEro
146Joona Lauri13:09,2
255Huovinen Joonas13:12,83,6
345Röyhkiö Aleksi13:15,36,1
447Lähdeniemi Arttu13:16,16,9
549Markkanen Kalle13:16,16,9
648Pajari Sami13:19,210,0
754Kauppi Roni13:19,910,7
844Rytkönen Anssi13:21,812,6
950Piironen Ajari13:32,523,3
1056Williams Tom14:09,059,8
1157Oldrati Enrico14:34,61:25,4
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
146Joona Lauri13:09,2
255Huovinen Joonas13:12,8 3,6
345Röyhkiö Aleksi13:15,3 6,1
447Lähdeniemi Arttu13:16,1 6,9
549Markkanen Kalle13:16,1 6,9
648Pajari Sami13:19,2 10,0
754Kauppi Roni13:19,9 10,7
844Rytkönen Anssi13:21,8 12,6
950Piironen Ajari13:32,5 23,3
1056Williams Tom14:09,0 59,8
1157Oldrati Enrico14:34,6 1:25,4

 
Luokka SM4, Super2, Lähti:4
EK1, 24.18km, nopein: 108km/h
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi13:26,0
252Korvola Sami13:28,22,2
353Seppälä Jani13:39,513,5
458Korkiakoski Harri14:21,255,2
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
151Teppo Jussi13:26,0
252Korvola Sami13:28,2 2,2
353Seppälä Jani13:39,5 13,5
458Korkiakoski Harri14:21,2 55,2

 
Luokka SC5, ryhmä F enintään 3050 cm3, Lähti:5
EK1, 24.18km, nopein: 106.9km/h
SijNroNimiTulosEro
159Hanhisuanto Ville13:34,3
260Koski Jari13:51,116,8
363Soininen Arto14:15,841,5
461Muhonen Reijo14:38,71:04,4
562Joni Keskinen15:04,41:30,1
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
159Hanhisuanto Ville13:34,3
260Koski Jari13:51,1 16,8
363Soininen Arto14:15,8 41,5
461Muhonen Reijo14:38,7 1:04,4
562Joni Keskinen15:04,4 1:30,1

 
Luokka SC6, V1600, Lähti:2
EK1, 24.18km, nopein: 96.6km/h
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari15:00,7
265Vilenius Erik15:44,543,8
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
164Saarnio Jari15:00,7
265Vilenius Erik15:44,5 43,8

 
Luokka 7, WRC 2011 ja uudemmat, RGT, Lähti:1
EK1, 24.18km, nopein: 121.8km/h
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri11:54,4
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
11Bottas Valtteri11:54,4

 
Luokka 8, R-Lite, Lähti:1
EK1, 24.18km, nopein: 99.9km/h
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa14:31,7
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
167Rinne Henna-Kaisa14:31,7

 
Luokka 10, Seniorit 50 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:6
EK1, 24.18km, nopein: 99.6km/h
SijNroNimiTulosEro
170Kinnunen Jari14:33,7
271Pakkanen Sami14:50,216,5
369Honkanen Petri15:14,240,5
473Vuorio Pekka15:37,11:03,4
572Bitter Riku16:23,21:49,5
674Viinikka Arto16:53,12:19,4
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
170Kinnunen Jari14:33,7
271Pakkanen Sami14:50,2 16,5
369Honkanen Petri15:14,2 40,5
473Vuorio Pekka15:37,1 1:03,4
572Bitter Riku16:23,2 1:49,5
674Viinikka Arto16:53,1 2:19,4

 
Luokka 11, Seniorit 50 v ja yli: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK1, 24.18km, nopein: 106.7km/h
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku13:36,0
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
166Viitanen Markku13:36,0

 
Luokka 12, Legends 60 v ja yli: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J:n mukaiset luokitellut autot), Lähti:2
EK1, 24.18km, nopein: 82.7km/h
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka17:33,1
275Laine Pertti17:54,621,5
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
176Manninen Ilkka17:33,1
275Laine Pertti17:54,6 21,5

 
Luokka 14, Gran Tourismo: 2WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:1
EK1, 24.18km, nopein: 105.1km/h
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi13:48,3
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
168Tawast Anssi13:58,3*


*AT-pisteet: 68, Tawast Anssi, 1L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 15, Gran Tourismo: 4WD (Autourheilun sääntökirjan Liite J: mukaiset luokitellut autot), Lähti:3
EK1, 24.18km, nopein: 98.6km/h
SijNroNimiTulosEro
179Strobl Alexander14:42,4
278Malinen Marko18:10,23:27,8
377Hewett Russell37:11,722:29,3
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
179Strobl Alexander14:42,4
278Malinen Marko18:10,2 3:27,8
377Hewett Russell37:11,7 22:29,3

 
Luokka 16, Ryhmä N/A, FIA R2, FIA R3 ja FINR enintään 2000 cm3, Lähti:1
EK1, 24.18km, nopein: 98.3km/h
SijNroNimiTulosEro
194Pekkarinen Jarmo14:45,6
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
194Pekkarinen Jarmo15:45,6*


*AT-pisteet: 94, Pekkarinen Jarmo, 1A, Ennakko, 1:00,0
 
Luokka 17, Ryhmä N/A, FIA R4, FIN R 4WD, WRC (luokiteltu ennen 31.12.2010 yli 2000 cm3, Super 2000 Rally, Lähti:1
EK1, 24.18km, nopein: 101.7km/h
SijNroNimiTulosEro
193Laivola Julle14:15,9
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
193Laivola Julle14:15,9

 
Luokka 19, Ryhmä F yli 1600 cm3, Lähti:2
EK1, 24.18km, nopein: 97.6km/h
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri14:51,6
292Suorsa Samuli15:49,057,4
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
191Nikupeteri Ville-Petteri14:51,6
292Suorsa Samuli15:49,0 57,4

 
Luokka 21, Historic -75 ja -90 (Ikäkaudet E, F, G!, G2 ja H1) enintään 2000 cm3, Lähti:4
EK1, 24.18km, nopein: 93.5km/h
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz15:31,2
290Wilkman Klaus16:31,71:00,5
389Karhapää Jorma17:20,31:49,1
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
185Aboiltiz Miguel Diaz15:31,2
290Wilkman Klaus16:31,7 1:00,5
389Karhapää Jorma17:20,3 1:49,1


Keskeyttäneet: 88, Eskelinen Mika, LÄHTÖ, Tekninen vika
 
Luokka 22, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J1 ja J2) enintään 1600 cm3, Lähti:1
EK1, 24.18km, nopein: 92.3km/h
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa15:43,1
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
180Lappalainen Esa15:43,1

 
Luokka 23, Historic -81 ja -90 (Ikäkaudet H2, I, J2) yli 1600 cm3, Lähti:5
EK1, 24.18km, nopein: 95km/h
SijNroNimiTulosEro
181Pelkonen Juhani15:16,5
287Virolainen Martti15:31,014,5
384Polojärvi Osmo15:42,726,2
486Söyring Petri15:47,931,4
583Saxberg Ari16:28,01:11,5
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
181Pelkonen Juhani15:16,5
287Virolainen Martti15:31,0 14,5
384Polojärvi Osmo15:42,7 26,2
486Söyring Petri15:47,9 31,4
583Saxberg Ari16:28,0 1:11,5

 
Luokka 24, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, V1600 alle 1600 cm3, Lähti:4
EK1, 24.18km, nopein: 88.3km/h
SijNroNimiTulosEro
1108Tauriainen Rami16:26,3
2106Alaoja Ilkka16:36,610,3
3107Lappalainen Esko17:19,553,2
4105Kangastie Timo35:56,619:30,3
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
1108Tauriainen Rami16:26,3
2106Alaoja Ilkka16:36,6 10,3
3107Lappalainen Esko17:19,5 53,2
4105Kangastie Timo35:56,6 19:30,3

 
Luokka 25, Ei ennakkotutustuttava: Ryhmä N/A/FIN R/F, FIA R2 yli 1600 cm3, Lähti:10
EK1, 24.18km, nopein: 105.1km/h
SijNroNimiTulosEro
196Hirvioja Aki13:48,0
298Piispanen Antti14:33,345,3
397Hosionaho Heikki14:37,449,4
499Junttila Pauli14:50,11:02,1
5102Mattila Miika14:51,11:03,1
6101Kangas Ville15:11,81:23,8
7103Palokangas Vesa-Pekka15:16,01:28,0
895Hast Mikko18:48,05:00,0
9104Flyktman Juha18:48,05:00,0
Tilanne EK1:n jälkeen
SijNroNimiTulosEro
196Hirvioja Aki13:48,0
298Piispanen Antti14:33,3 45,3
397Hosionaho Heikki14:37,4 49,4
499Junttila Pauli14:50,1 1:02,1
5102Mattila Miika14:51,1 1:03,1
6101Kangas Ville15:11,8 1:23,8
7103Palokangas Vesa-Pekka15:16,0 1:28,0
895Hast Mikko18:48,0 5:00,0
9104Flyktman Juha18:48,0 5:00,0


Keskeyttäneet: 100, Kalliomäki Jami, LÄHTÖ, Tekninen vika