Oili Jalonen ralli
25.8.2018
VIRALLINEN LUOKKATULOS
Jun SM
Turun Moottoriseura ry
 
 
 
Luokka 1, RSJM 1: V 1600, Lähti:10
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
34
Piironen Ajari
Jämsen Jukka
LahUA
JyvUA
Renault Clio 1.6 16V (Type CB1D0)35:38,3
2
36
Huttunen Tomi
Koskinen Janne
K-KUA
HämUA
Suzuki Swift Sport (RS)36:11,3 33,033,0
3
38
Vepsä Sami
Vepsä Jyrki
RaisUA
RaisUA
Volkswagen Polo GTI36:55,8 1:17,544,5
4
39
Aro Otto
Oksman Henri
TTR
VMF
Peugeot 30737:03,7 1:25,47,9
5
37
Jutila Tomi
Ulvila Tuukka
AUK J-äijät
AUK J-äijät
Renault Clio 16V37:18,2 1:39,914,5
6
35
Karhinen Timo
Luukka Mika
K-KUA
LprUA
Honda Civic38:44,1 3:05,81:25,9
7
43
Aromaa Ville
Wikman Juha-Pekka
TUA
TUA
Audi A339:07,6 3:29,323,5
8
42
Vähämaa Atte
Kankus Tomi
RiiUA
RiiUA
BMW 316 Compact39:38,8 4:00,531,2
9
41
Virta Teemu
Luukko Toni
OrSUA
TeisUA
Lada 11039:51,3 4:13,012,5

Keskeyttäneet: 40, Litjo Iiro, 5L, Tekninen vika
 
Luokka 2, RSJM 2: N, A ja FIN-R enintään 1400 cc, FIA R1 enintään 1600 cc, Lähti:4
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
48
Luhtanen Janne
Laine Jouni
LohUA
LohUA
Volkswagen Polo35:25,9
2
51
Tanttu Jukka-Pekka
Kuparinen Juha
AL-Kangasniemi
AL-Kangasniemi
Skoda Fabia 1.4 16V37:59,9 2:34,02:34,0
3
52
Oksanen Petri
Ikonen Urpo
LohUA
HanUA
Volkswagen Polo 16V 1.439:00,0 3:34,11:00,1

Keskeyttäneet: 49, Rantasalo Riku, 1B, Tekninen vika
 
Luokka 3, RSJM 3: FIA R2 enintään 1600 cc, Ryhmä F enintään 1600 cc, FIN-R enintään 1600 cc, Lähti:5
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
55
Niini Timi
Niini Tomi
SaloUA
SaloUA
Opel Corsa34:40,0
2
54
Autio Anssi
Lappalainen Sakari
KorUA/MK
LMM
Ford Fiesta R234:59,0 19,019,0
3
53
Muhonen Simo
Laitinen Jani
JyvUA
LMM
Citroën C2 R235:40,6*1:00,641,6
4
57
Vyyryläinen Markus
Kivioja Atte
RaisUA
LahUA
Opel Corsa36:31,8 1:51,851,2

Keskeyttäneet: 56, Puskala Ville, 2A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 53, Muhonen Simo, 3A, Myöhä, 10,0  -   53, Muhonen Simo, 4L, Vilppilähtö, 10,0
 
Luokka 4, RSJM 4: N, A ja FIN-R yli 1600 cc, Ryhmä F yli 1600 cc, FIA R3 ja R3T, Lähti:16
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
16
Koski-Lammi Juho
Ala-Kokkila Arto
JaMoKe/UA
KuortUA
Honda Civic Type R33:23,0
2
31
Nordberg Jussi
Katila Ville
RauUA
RauUA
BMW M334:15,2 52,252,2
3
19
Jalava Toni
Janger Tomi
THU-TEAM
THU-TEAM
Opel Astra F GSi 16V /34:30,7 1:07,715,5
4
20
Laitinen Mikko
Kärpänen Kristian
LohUA
MäntsMK
Ford Escort34:33,8 1:10,83,1
5
21
Oksanen Matias
Siekkinen Ari-Pekka
HankUA
HankUA
Ford Escort RS 200034:39,8 1:16,86,0
6
22
Sorsa Niko
Sorsa Tomi
LuuUA
LuuUA
BMW 325i (E36)35:48,8 2:25,81:09,0
7
27
Kononen Olli-Pekka
Kaasman Miikka
VUORIKEMIAN MK
SatUA
Ford Fiesta ST36:22,4*2:59,433,6
8
29
Nurmi Kai
Waltari Timo
THU-TEAM
RauUA
BMW 325i (E36)37:00,9 3:37,938,5
9
30
Baarman Bjarne
Peippo Matias
EMSC
KySUA
Honda Civic Type R (EP3)37:23,9 4:00,923,0

Keskeyttäneet: 17, Tulla Jaakko, 4B, Tekninen vika  -   18, Kauhanen Valtteri, 5B, Ulosajo  -   23, Forsgren Kim, 3B, Tekninen vika  -   24, Patajoki Peetu, 3C, Tekninen vika  -   25, Toivola Veeti, 1A, Tekninen vika  -   26, Alatalo Taavetti, 5A, Tekninen vika  -   28, Altomaa Henri, 4B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 28, Altomaa Henri, 2A, Myöhä, 10,0  -   27, Kononen Olli-Pekka, 3D, Myöhä, 10,0
 
Luokka 5, RSJM 5: FIN-R 4 WD (ei sisällä WRC- S2000 tai R5-luokiteltuja autoja), (Juniorit, yli 10 nousupistettä) FIA-N, FIN-N 4 WD yli 2000 cc, Lähti:2
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
32
Kangastie Ilpo
Hautanen Ari-Pekka
JärvisUA
JärvisUA
Mitsubishi Lancer Evo IX (CT9A)33:49,5
2
33
Virta Jani
Kuusisto Teemu
VihUA
THU-TEAM
Mitsubishi Lancer E334:43,2 53,753,7
 
Luokka 6, Nuorten SM V 1600, Lähti:15
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
1
Pajari Sami
Pajari Pertti
HeiUA
HEINOLAN URHEILUAUTOILIJAT
Opel Astra G CC /35:45,7
2
13
Pajuoja Walle
Salomäki Jeremias
LaihUA
PokyUA
Renault Megane35:47,1 1,41,4
3
6
Heino Niklas
Rikkinen Ari-Matti
KSAU
LprRT
Toyota Yaris35:50,7 5,03,6
4
10
Ahola Niko
Räsänen Jyri
KokUA
KUA
Toyota Corolla G636:31,2 45,540,5
5
8
Jäppinen Petteri
Räty Marko
RiiUA
RiiUA
Alfa Romeo 14736:44,4 58,713,2
6
7
Säisä Verneri
Laukkanen Jani
IisUA
IisUA
Renault Clio 1.636:49,2 1:03,54,8
7
3
Jäppinen Henry
Pahkala Kimmo
PetUA
PetUA
Ford Focus37:07,9 1:22,218,7
8
5
Kiminki Miko
Nousiainen Jarno
LapinlAU
LapinlAU
Honda Civic37:17,0 1:31,39,1
9
12
Korhola Benjamin
Kelander Pekka
VihUA
JyvUA
Alfa Romeo 14737:23,3 1:37,66,3
10
11
Helander Leevi
Nordström Antti
RiiUA
RiiUA
Audi A338:06,7 2:21,043,4
11
15
Palomäki Severi
Palomäki Santeri
KankUA
KankUA
Mini One40:02,2 4:16,51:55,5
12
14
Oksanen Joni
Tuukkanen Eetu
AL-Kangasniemi
AL-Kangasniemi
Renault Clio 1.6 16V (Type CB1D0)41:35,1 5:49,41:32,9

Keskeyttäneet: 2, Hallman Tommi, 5B, Ulosajo  -   4, Ristilä Riku, 2B, Ulosajo  -   9, Hynynen Saku, 5C, Ulosajo
 
Luokka 7, Rally Trophy 1 (Yleinen) V 1600, Lähti:0
 
Luokka 8, Rally Trophy 2 (Yleinen) N, A ja FIN-R enintään 1400 cc, FIA, R1 enintään 1600 cc, Lähti:4
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
45
Laaksonen Jani
Keltti Tero
MäntsMK
MäntsMK
Volkswagen Polo 1.435:56,1
2
46
Raitanen Kimmo
Raitanen Niina
MäntsMK
MäntsMK
Volkswagen Polo 1.437:24,6 1:28,51:28,5
3
47
Rokka Jani
Laakso Antti
RaisUA
RaisUA
Skoda Favorit 136 L39:33,1 3:37,02:08,5

Keskeyttäneet: 44, Laaksomaa Pasi, 3A, Tekninen vika
 
Luokka 9, Naisten Cup Ryhmien F, N, A, FIN-R, V1600- ja FIA R-luokkien 2 WD-autot, (Yleinen ja Juniorit yhdessä) kuutiotilavuus vapaa, Lähti:1
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
58
Valme Jonna
Hokkanen Riikka
RaisUA
AL-Kangasniemi
Honda Civic Type R (FN2)38:04,1