TerraWise Ralli
VIRALLINEN LUOKKATULOS
Yleinen ja A-juniorit (nuotti)
Rally Drivers Team ry
 
 
 
Luokka 3, Ennakkotutustuttavat: FIN N, N, A (sis WRC), FIN R, FIA R4, FIA R5, FIA RRC, FIA RGT, yli 2000ccm ja Super 2000 Rally 4WD, enintään 2000ccm, Lähti:14
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
24
Salo Juha
Ottman Jarno
KaUA
HyUA
Peugeot 208 T16 R519:15,1
2
23
Mänty Marko
Mäkelä Joni
KauhUA
NokUA
Skoda Fabia R519:25,5 10,410,4
3
25
Lehessaari Mikko
Lukka Mikko
HyUA
NuUA
Skoda Fabia R519:47,5 32,422,0
4
27
Mäenpää Timo
Plosila Panu
Kurikan UA
Kurikan UA
Mitsubishi Lancer E920:06,6 51,519,1
5
37
Tuuri Jari
Kuhanen Toni
MhMK
MikUA
Mitsubishi Lancer WRC20:47,9 1:32,841,3
6
31
Salminen Juha
Laakso Mikko
LopUA
TerUA
Subaru Impreza STi21:18,2 2:03,130,3
7
35
Pitkäniemi Timo
Holmberg Kirsi
LamUA
LahUA
Subaru Impreza WRX Sti21:34,4 2:19,316,2
8
33
Palmi Toomas
Saarinen Noora
Päij-HUA
TerUA
Mitsubishi Lancer Evolution IX21:47,0 2:31,912,6
9
29
Haapasalo Kai
Peltoniemi Juhani
HyUA
HyUA
Subaru Impreza WRX Sti23:13,7 3:58,61:26,7

Keskeyttäneet: 26, Sandberg Aki, 3A, Tekninen vika  -   28, Lyytikäinen Pasi, 3B, Tekninen vika  -   34, Pietarinen Eerik, 4B, Tekninen vika  -   38, Niemi Kim, LÄHTÖ, Suljettu kilpailusta  -   39, Puhakka Ville, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 4, Ennakkotutustuttavat: A, N FIN R, FIA R3(T/D), F, enintään 1600ccm, Lähti:10
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
45
Pietarinen Henrik
Lummaa Juha
SiAk
NokUA
Ford Fiesta21:03,8
2
41
Lario Taisko
Nättiaho Tero
HyUA
SaloUA
Peugeot 208 R221:10,7 6,96,9
3
48
Lindblom Miki
Mannisenmäki Ville
MäntsMK
UUA
Citroën C2 R221:13,5 9,72,8
4
40
Korhonen Jukka
Luhtinen Topi
NilUA
PiekUA
Opel Adam r221:23,5 19,710,0
5
42
Kivioja Atte
Halttunen Kimmo
LahUA
JouSUA
Peugeot 208 R221:27,4 23,63,9
6
43
Hatakka Tommi
Arpiainen Henri
ImUA
MikUA
Opel Adam r221:27,4 23,60,0
7
49
Valkonen Anssi
Pohto Jani
AL-Härmä
AL-Härmä
Ford Fiesta R221:43,7 39,916,2
8
46
Laurén Antton
Heikkinen Matti
LohUA
K-KUA
Peugeot 208 R222:11,1 1:07,327,4
9
47
Lehmussaari Vesa
Neuvonen Teemu
PadMU
UuUA
Citroën C2 R222:41,7 1:37,930,6
10
44
Joensuu Toni
Malinen Juho
ESRC
ESRC
Ford Fiesta R223:07,8 2:04,026,1
 
Luokka 5, Ennakkotutustuttavat: A, N, FIN R, FIA R2, S1600, F, yli 1600ccm, Lähti:11
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
54
Lario Ilmo
Hämäläinen Tatu
HyUA
AL-Kangasniemi
BMW M3 (E36)21:01,3
2
55
Linden Kimmo
Jämsen Jukka
EMSC
JyvUA
BMW M321:22,5 21,221,2
3
59
Savolainen Jarkko
Minkkinen Tomi
PertUA
HamUA
BMW M322:04,3 1:03,041,8
4
60
Wirtanen Edgar
Lunden Jonas
E-TMK/UA
RUFAK
Opel Astra GSi 16V22:09,8 1:08,55,5
5
57
Paulanto Janne
Virtanen Pasi
HyUA
NuUA
BMW 328i22:31,7 1:30,421,9
6
53
Isotalo Jorma
Söderström Teppo
RiiUA
RiiUA
Ford Escort RS200026:11,1*5:09,83:39,4
7
52
Hiipakka Joni
Penttilä Pasi
LaihUA
LaihUA
BMW M333:03,5 12:02,26:52,4
8
51
Heikkilä Mikko
Heikkilä Heidi
MäntsMK
HyUA
Honda Civic Type R38:10,6*17:09,35:07,1

Keskeyttäneet: 50, Kinnunen Erno, 2B, Jarrut  -   56, Ojala Jarkko, LÄHTÖ, Tekninen vika  -   58, Saarikoski Ilkka, 3A, Tekninen vika
*AT-pisteet: 53, Isotalo Jorma, 2A, Myöhä, 20,0  -   51, Heikkilä Mikko, 2B, EK-maksimi, 30,0
 
Luokka 6, Ennakkotutustuttavat: A, N, FIN R, enintään 1400ccm ja FIA R1 enintään 1600ccm, Lähti:5
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
64
Luhtaniemi Jani
Jauhiainen Juha-Pekka
HyUA
HyUA
Toyota Yaris22:15,5
2
62
Honkanen Jarmo
Older Janno
RiiUA
TerUA
Volkswagen Polo23:37,7 1:22,21:22,2
3
61
Anttonen Mikko
Siikala Antti
OriUA
OriUA
Skoda Fabia 1.4 16V25:02,9 2:47,41:25,2
4
65
Saarinen Heikki
Saarinen Kari
HyUA
RiiUA
Suzuki Swift GTI25:15,3 2:59,812,4

Keskeyttäneet: 63, Koskelainen Kari, 3B, Ulosajo
 
Luokka 7, Ennakkotutustuttavat: V1600, enintään 1600ccm, Lähti:3
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
68
Vanhala Tuomo
Ahonen Antti
HyUA
Päij-HUA
Ford Fiesta 1.623:30,1
2
67
Lindberg Mikko
Pasenius Janne
SiAk
ValUA
Renault Clio 16V24:07,7 37,637,6
3
66
Hassinen Ari
Sallinen Osku
JoeUA
JoeUA
Honda Civic25:09,6*1:39,51:01,9

*AT-pisteet: 66, Hassinen Ari, 4C, Myöhä, 1:00,0