Porvoon Autopalvelu Hankiralli
4.3.2017
VIRALLINEN LUOKKATULOS
Historic
Porvoon Seudun UA
 
 
 
Luokka 1, E,F ja G1, ryhmät T, GT 1-4, enint. 1000cc -1969, Lähti:4
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
4
Ohrankämmen Jari
Helmikkala Petri
HRCF
HRCF
Wartburg 35338:53,1
2
3
Häggqvist Jukka
Nieminen Kristian
UAU
ParkUA
Sunbeam Imp39:28,2 35,135,1
3
2
Heinänen Antti
Paakkari Sari
AL-Myrskylä
AL-Myrskylä
Fiat 850 Special41:02,1 2:09,01:33,9

Keskeyttäneet: 1, Hannunen Markku, 2A, Moottoririkko
 
Luokka 2, E,F ja G1, ryhmät T, GT 1 - 4, enint. 1300cc -1969, Lähti:3
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
7
Leander Matti
Suorsa Jouni
HRCF
HausUA
Ford Escort 1300 GT35:27,4
2
6
Pousi Petri
Pietikäinen Janne
ESRC
AUK J-äijät
Ford Escort 1300 GT37:53,9 2:26,52:26,5
3
5
Koskinen Ari
Kalenius Anni
UUA
UUA
Renault 8 Gordini40:53,8 5:26,42:59,9
 
Luokka 3, E,F ja G1, ryhmät T, GT, 1 - 4, enint. 1600cc -1969, Lähti:3
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
10
Nysten Marko
Saaristo Timo
KaUA
KaUA
Ford Cortina Lotus35:33,0
2
9
Salminen Sakari
Salminen Helena
UAU
HRCF
Ford Cortina GT38:54,4*3:21,43:21,4
3
8
Lehtinen Juhani
Sällman Marko
HRCF
JoeUA
Datsun 1600 SSS40:39,9 5:06,91:45,5

*AT-pisteet: 9, Salminen Sakari, 1A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 4, E, F ja G1, ryhmät T, GT, 1 - 4, yli 1600cc -1969, Lähti:4
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
14
Kesseli Raimo
Pyykkö Mikko
HyUA
HyUA
Ford Falcon37:26,1
2
11
Mustonen Jarmo
Puhakka Tarmo
UAU
LohUA
Volvo 12239:01,1 1:35,01:35,0

Keskeyttäneet: 12, Henriksson Helge, 5A, Tekninen vika  -   13, Berner Juha, 4A, Tekninen vika
 
Luokka 5, G2 ja H1, ryhmät 2 ja 4, enint. 1300cc, 1970-1975, Lähti:9
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
22
Lappalainen Jussi
Hurskainen Rauno
KiuUA
Päij-HUA
Ford Escort 1300 GT35:07,2
2
21
Kauppila Riku
Mannoja Jere
HamUA
HamUA
Datsun Finn35:51,7 44,544,5
3
16
Pitkäniemi Timo
Holmberg Kirsi
LamUA
LahUA
Ford Escort 1300 GT35:57,5 50,35,8
4
20
Karpiola Mika
Muteli Iida
Mäntän UA
Mäntän UA
Ford Escort 1300 GT36:13,2 1:06,015,7
5
15
Virtanen Paavo
Pietiläinen Ismo
Toivakka AUK
LMM
Ford Escort 1300 GT36:39,2 1:32,026,0
6
17
Mikkola Juha
Myllylä Pentti
FoSUA
FoSUA
Toyota Corolla37:40,1 2:32,91:00,9
7
18
Parisaari Veikko
Viljamaa Mika
HRCF
EMSC
Ford Escort 1300 GT40:56,7 5:49,53:16,6

Keskeyttäneet: 19, Niittymäki Esa, 1B, Tekninen vika  -   23, Allinen Niko, 6B, Sähkövika
*AT-pisteet: 23, Allinen Niko, 5B, EK-maksimi, 1:00,0
 
Luokka 6, G2 ja H1, ryhmät 2 ja 4, enint.1600cc, 1970-1975, Lähti:7
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
28
Töyrylä Matti
Töyrylä Richard
PoSUA
PoSUA
Ford Escort 160035:33,6
2
30
Altti Pekka
Minkkinen Harri
AUK J-äijät
AUK J-äijät
Ford Escort35:50,8 17,217,2
3
29
Loppi Kari
Mönkö Niina
UUA
UUA
Ford Cortina 1600 GT35:52,5 18,91,7
4
25
Laine Esa
Härkönen Antti
NHD
UAU
Ford Escort Twincam37:40,0 2:06,41:47,5
5
26
Sarkimo Juha
Sarkimo Ari
THU-TEAM
THU-TEAM
Ford Escort 160037:54,1 2:20,514,1
6
24
Laakkonen Tero
Laakkonen Pentti J
HRCF
HRCF
Ford Escort Twincam47:46,0*12:12,49:51,9

Keskeyttäneet: 27, Päivinen Pekka, 5A, Vaihdelaatikko
*AT-pisteet: 24, Laakkonen Tero, 3B, EK-maksimi, 40,0  -   24, Laakkonen Tero, 1A, Myöhä, 1:00,0
 
Luokka 7, G2 ja H1, ryhmät 2 ja 4, yli 1600cc, 1970-1975, Lähti:9
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
39
Kanerva Janne
Kanerva Harri
AnkUA
AnkUA
Volvo 142 S32:44,7
2
36
Sakselin Antero
Hautalahti Raimo
SaloUA
AL-Myrskylä
Volvo 142 S34:50,6 2:05,92:05,9
3
37
Bamford Henrik
Tammi Jukka
KEIMOLA FK-K
EPUA
Opel Ascona A36:01,5 3:16,81:10,9
4
33
Laakso Markku
Hoppania Markku
LamUA
LamUA
Opel Kadett B36:13,2 3:28,511,7
5
32
Lehtinen Keijo
Mattila Jouni
HeiUA
HeiUA
Volvo 142 S36:23,3*3:38,610,1
6
35
Wallen Petter
Lindström Lauri
HRCF
HRCF
Saab 96 V437:18,3 4:33,655,0
7
34
Lindholm Bertil
Ritari Pentti
HRCF
HSTT
Volvo 16437:24,4 4:39,76,1

Keskeyttäneet: 31, Malmberg Markku, 2A, Tekninen vika  -   38, Juhannusvuori Kimmo, 2B, Tekninen vika
*AT-pisteet: 32, Lehtinen Keijo, 1A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 8, G1,G2, H1, H2 ja I, ryhmät 1 ja 3, enint. 1300cc, 1970-1981, Lähti:2
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
41
Äyräväinen Henry
Haljala Veli-Matti
AUK J-äijät
AUK J-äijät
Mazda 130040:45,8
2
40
Hakala Markku
Männistö Jari
FoSUA
FoSUA
Toyota Corolla41:46,7 1:00,91:00,9
 
Luokka 9, G1,G2, H1, H2 ja I, ryhmät 1 ja 3, enint. 1600cc, 1970-1981, Lähti:0
 
Luokka 10, G1,G2, H1, H2 ja I, ryhmät 1 ja 3, yli 1600cc, 1970-1981, Lähti:2
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
43
Hannuksela Tommi
Kulmala Tero
EMSC
LemUA
Ford Escort RS 200035:01,7
2
42
Salminen Ari
Virtanen Mika
HRCF
KySUA
Porsche 92439:10,7 4:09,04:09,0
 
Luokka 11, H2 ja I, ryhmät 2 ja 4, enint. 1300cc, 1976-1981, Lähti:3
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
45
Glad Vesa
Kossi Jenna
NokUA
NokUA
Toyota Starlet38:35,5
2
44
Eriksson Egil
Ström Kurt-Ole
SiAk
SiAk
Fiat Panda 4540:34,6*1:59,11:59,1

Keskeyttäneet: 46, Raittila Seppo, 1B, Vaihdelaatikko
*AT-pisteet: 44, Eriksson Egil, 7A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 12, H2 ja I, ryhmät 2 ja 4, enint. 1600cc, 1976-1981, Lähti:6
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
51
Lindberg Janne
Ruokonen Harri
TerUA
TerUA
Volkswagen Golf 16 S33:11,0
2
49
Soimetsä Jukka
Niinimäki Seppo
EMSC
EMSC
Volkswagen Golf GTI35:14,7 2:03,72:03,7
3
50
Putila Jyrki
Kärkkäinen Jouni
Leppävirta RT
Leppävirta RT
Talbot Sunbeam TI 1.635:30,1 2:19,115,4
4
48
Pakarinen Aimo
Lotsari Pertti
HeiUA
HeiUA
Lada 160039:48,1 6:37,14:18,0

Keskeyttäneet: 47, Korte Juha, 1B, Moottoririkko  -   52, Laaksonen Juha, 2B, Laturin hihna
 
Luokka 13, H2 ja I, ryhmät 2 ja 4, yli 1600cc, 1976-1981, Lähti:8
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
59
Rinne Matti
Taipale Risto
LprUA
LuuUA
Volvo 240 Turbo33:06,4
2
54
Jaatinen Matti
Janger Tomi
NHD
THU-TEAM
Volvo 24233:36,6 30,230,2
3
53
Sappinen Petteri
Eteläaho Seppo
RDT
RDT
Talbot Lotus34:08,0 1:01,631,4
4
55
Sinkkonen Toni
Saarilahti Arto
TamUA
TamUA
Volvo 24235:10,8 2:04,41:02,8
5
56
Mäkinen Kimmo
Kanninen Veikko
HyUA
MäntsMK
Volvo 24235:55,6 2:49,244,8
6
58
Hartikka Reijo
Hartikka Roosa
KySUA
KySUA
Opel Kadett C Rallye 2.0E35:56,0 2:49,60,4

Keskeyttäneet: 61, Hartojoki Harri, 7A, Tekninen vika  -   62, Anttonen Altti, 1B, Perärikko
 
Luokka 14, J1 ja J2, ryhmät N, A ja B, enint. 1300cc, 1982-1990, Lähti:5
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
67
Selänne Juha
Puhakka Esa
UAU
UAU
Peugeot 205 Rallye35:13,9
2
66
Simola Marko
Simola Jani
PoSUA
PoSUA
Suzuki Swift GTI36:14,7 1:00,81:00,8
3
64
Hyrske Sami
Kainulainen Eetu
RATU
LahUA
Skoda 130 L39:45,7 4:31,83:31,0

Keskeyttäneet: 63, Vilenius Tomi, 4A, Voimansiirto  -   65, Tyyskä Joona, 2A, Tekninen vika
 
Luokka 15, J1 ja J2, ryhmät N, A ja B, enint. 1600cc, 1982-1990, Lähti:1
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
68
Lindroos Esa
Lindroos Anja
AUK J-äijät
AUK J-äijät
Toyota Corolla 1600 GT 2 door (AE86)43:15,6*

*AT-pisteet: 68, Lindroos Esa, 3A, Myöhä, 20,0
 
Luokka 16, J1 ja J2, ryhmät N, A ja B, enint. 2000cc, 1982-1990, Lähti:1
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
69
Koskela Ilkka
Kosonen Jussi
TerUA
TerUA
Opel Manta 2.0 E36:05,6*

*AT-pisteet: 69, Koskela Ilkka, 3A, Myöhä, 10,0
 
Luokka 17, J1 ja J2, ryhmät N, A ja B, yli 2000cc, 1982-1990, Lähti:1
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
70
Tarvainen Matti.J.
Tuominen Timo
OriUA
SMILE
Mitsubishi Galant VR-4 (EA39A)39:35,4
 
Luokka 18, E, F ja G1, ryhmät T, GT, 1 - 4, vapaa cc, -1969, NUOTTILUOKKA, Lähti:1
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
71
Laine Risto
Tuominen Timo
HRCF
NHD
Volvo 12236:36,1
 
Luokka 19, G2 - J2, ryhmät 1 - 4, N, A ja B, enint. 1300cc, 1970-1990, NUOTTILUOKKA, Lähti:2
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
72
Peltonen Esa
Häyrynen Ville
LamUA
AUK J-äijät
Toyota Starlet 1300 (KP61)33:44,3
2
73
Pohjonen Ilkka
Arola Arto
NuUA
KSAU
Skoda Favorit 136 L42:53,3 9:09,09:09,0
 
Luokka 20, G2 - J2, ryhmät 1 - 4, N, A ja B, enint. 1600cc, 1970-1990, NUOTTILUOKKA, Lähti:0
 
Luokka 21, G2 - J2, ryhmät 1 - 4, N, A ja B, enint. 2000cc, 1970-1990, NUOTTILUOKKA, Lähti:7
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
79
Rissanen Vesa
Suhonen Pekka
PiekUA
PiekUA
Ford Escort RS 200033:44,6
2
80
Koskenala Petteri
Nyholm Tommy
LohUA
NuUA
Opel Kadett E GSi 16V/34:07,7 23,123,1
3
77
Pihl Jori
Virtanen Ville
HamUA
HamUA
Opel Ascona B34:48,1 1:03,540,4
4
74
Söyring Petri
Haanpää Matti
TerUA
OriUA
Opel Kadett GTE36:00,6 2:16,01:12,5
5
78
Aromaa Jukka
Karppinen Pasi
HRCF
PeMK
Saab 99 EMS36:20,1 2:35,519,5
6
75
Uusi-Ranta Arto
Näsman Jouni
LaihUA
LaihUA
Ford Escort RS 160037:41,6 3:57,01:21,5
7
76
Pietilä Markku
Suvanto Laura
HRF
TUA
Volvo 142 S40:05,8 6:21,22:24,2
 
Luokka 22, G2 - J2, ryhmät 1 - 4, N, A ja B, yli 2000cc, 1970-1990, NUOTTILUOKKA, Lähti:2
SijNroOhjSeuraAutoTulosEroEro ed
1
82
Veikkanen Pentti
Damstedt Eugen
HyUA
SiAk
Porsche 911 SC33:41,2

Keskeyttäneet: 81, Viljanen Heikki, 3A, Moottoririkko